Saadet Partisi Burdur Merkez İlçe Kadın Kolları, kentte esnaflık yapan kadınların 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlayıp mini birer hediye takdim etti. Saadet Partisi Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Esin Kavçakar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Saadet Partisi Burdur Merkez İlçe Başkanlığı olarak, ilimizde esnaflık yapan kadınlarımızı ziyaret ediyor, sorunlarımızı konuşuyor mini birer hediye takdim ediyoruz. Yine bir 8 Mart Günü Kadına Şiddeti konuşuyor olmamız çok üzücü, tüm siyasi partilere sesleniyoruz, kadına şiddet konusunda bütün siyasi partiler bir araya gelmeli, ortaklaşa yapılacak çalışmalarla, toplumsal mutabakata varılarak, topyekûn bir mücadele, ortaya konmalıdır. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için, Saadet Partisi olarak, üstümüze ne düşüyorsa, yapmaya hazırız”

ŞİDDET ARTMAKTADIR: “Devlet, uygulanan şiddetin önüne geçebilmek için ‘panik butonu’ ‘konuk evleri’ ‘kadına şiddete son: Alo 183 hayat kurtarır’ projeleri ile tedbir almaya çalışmaktadır. Ancak istatistikler gösteriyor ki alınan tedbirlere, çıkarılan yasalara, uluslararası sözleşmelere ve kadının bilinçlendirilmesine rağmen şiddet, her geçen gün artış göstermektedir.”

GEÇİM SIKINTISI: “Bugün geçim sıkıntısı, kadınların bir başka büyük problemidir. Çalışmak zorunda olan kadınlarımız çalışma hayatında birçok problemlerle karşılaşmaktadır. Evine gelir getirebilmek ve geçinmek için ağır şartlarda, uygun olmayan zaman ve zeminde, sosyal güvenceden mahrum statüde ve ucuz işgücü olarak çalışmak durumunda kalmaktadır. Çıkarılan yasalar ve iyileştirmeler olsa da bu yasaların uygulanmasındaki keyfilik ve denetimsizlik özellikle özel sektör başta olmak üzere büyük bir mağduriyet oluşturmaktadır. Bugün en acil olarak çözülmesi gereken problemlerin başında, üzerinde durduğumuz bu mesele gelmektedir.”

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI: “Kadının gerek çalışma hayatına gerek sosyal hayata katılımını sağlarken, sorumlu oldukları çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin, devlet tarafından karşılanmak üzere düzenlenmesini özellikle düşük ücretle çalışan kadınların çocuklarının bakımının, devlet tarafından ‘sosyal devlet’ anlayışıyla karşılanmasını atılacak çok önemli bir adım olarak görüyoruz.”

HABER MERKEZİ