Pektus Ekskavatum yani halk arasında kunduracı göğsü olarak bilinen rahatsızlık doğumsal göğüs duvarı deformitesidir.

“Kunduracı göğsü nedir?” ,“Kunduracı göğsü tedavisi, “Kunduracı göğsü nedenleri nelerdir?”, “Kunduracı göğsü belirtileri nelerdir?” gibi merak edilenleri bugünkü yazımda siz değerli okurlarım için hazırladım.

Pektus Ekskavatum Nedir?

Pektus Ekskavatum, halk arasında kunduracı göğsü olarak da bilinen hastalık, bir göğüs duvarı deformitesidir.

Deformite, sternum denilen göğsün orta hattındaki iman tahtası kemiğiyle beraber kaburgalarla bağlantıyı sağlayan kıkırdak yapının içe doğru çökmesi durumudur.

Pektus Ekskavatum Belirtileri Nelerdir?

“Kunduracı göğsü belirtileri”, “Bebeklerde kunduracı göğsü belirtisi” gibi sorular merak edilen konular arasındadır. Kunduracı göğsü ile ilgili doktorlara başvuru nedenleri şunlardır.

Bir grup hasta kunduracı göğsü görüntüsüne bağlı kozmetik rahatsızlık duyarak doktora başvurmaktadır.

Diğer bir grup hasta ise kunduracı göğsü derecesine göre akciğer ve kalp baskısına bağlı olarak solunumsal problemler yaşayabilir.

Bu problemlerden en sık görülenleri göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

Kalp baskısı olan hastalarda kalp ritm problemleri de gözlenebilir.

Derin kunduracı göğsü yani kunduracı göğsü derecesi yüksek hastalarda kalbin sol göğüs boşluğuna doğru yer değiştirdiği sıklıkla gözlenir.

Çocuk yaş grubundaki kunduracı göğsü hastalarında; oyun oynarken çabuk yorulma, nefes nefese kalma gibi durumları anne babalar gözlemleyebilir.

Pektus Ekskavatum Nedenleri Nelerdir?

Kunduracı göğsü hastalığının nedenleri (etyoloji) tam olarak bilinmemektedir. Net olarak bir genetik geçiş gösterilmemiş olsa da genetik geçişin etkili olduğu düşünülmektedir.

Hastaların yaklaşık %40 ‘ ında bir aile öyküsü vardır.

Pektus Ekskavatum Tedavisi Nasıldır?

Pektus ekskavatum deformitesi yani kunduracı göğsü tedavisinde yaklaşım hastanın deformite derecesine(kunduracı göğsü derecesi) göre değişmektedir.

Bu deformite uzun yıllar boyunca geleneksel tedavi yöntemi olan ravitch açık ameliyat yöntemi ile tedavi edilmekteydi.

Kunduracı göğsü tedavisinde günümüzde Amerikalı cerrah Dr. Donald Nuss tarafından tıp dünyasına kazandırılan Nuss yöntemi uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Nuss yöntemi, kamera eşliğinde kapalı olarak yapılan minimal invaziv ameliyat tekniğidir. Bu yöntemin daha kısa ameliyat süresi, estetik küçük insizyonlar, daha kısa hastanede kalış süresi ve postoperatif yüksek hasta konforu gibi avantajları bulunmaktadır.

Bunun yanında belli grup hastalar ameliyat etmeden vacuum bell ismi verilen pompaya bağlanan bir cihaz yardımıyla tedavi edilebilmektedir

Pektus Ekskavatumda Vakum Yöntemi Nedir?

Kunduracı göğsü tedavisinde ameliyat yöntemine alternatif olarak vacumm bell tedavisi uygulanabilmektedir.

Negatif basınç yöntemi olarak uygulanan vacumm bell tedavisi uygun hastalarda olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Vakum tedavisi göğsün çökük olan ön tarafına koyulan bir yumuşak aparat ve bunun tansiyon aletine benzer bi sistemle negatif basınç uygulayarak göğüs duvarını yukarıya çekmesidir.

Hastalar bunu günde 2 veya 3 sefer 45 er dakka uygularlar. Bunun en doğru kullanım alanı hafif dereceli kunduracı göğsü olup, 18 yaşına kadar kemiklerin halen esnek olduğu hastalardır.

Vacumm Bell kullanan hastaların da 3 ayda 1 düzenli olarak doktor takibinde olması gerekmektedir.

FZT. OSMAN ACIKARA SİZLERE ŞİFALI GÜNLER DİLER…