• İstiklal Marşı’nın Kabulü ’nün 101. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma  Günü ile Üniversitenin kuruluşunun 16. Yılında Kanal 15 TV’ye konuşan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; SOGEB projeleri ile 750 bayana iş imkanı sağlanmasının planlandığını, Tıp Fakültesi kurulması için YÖK’e dosya sunacaklarını kaydetti

 –000—-

Kanal 15 ekranlarında yer alan gündem özel programına konuk olan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz İstiklal Marşı’nın Kabulünün 101. Yıl dönümü, Mehmet Akif Ersoy’u Anma  Günü ile Üniversitenin kuruluşunun 16. Yılında genel değerlendirme yaptı. Prof. Dr. Adem Korkmaz, yaptığı değerlendirmede SOGEB projeleri ile 750 bayana iş imkanı sağlanmasının planlandığını söyledi. İlimize kazandırılan Diş Hekimliği Fakültesi’nin yılsonuna kadar hasta kabulüne başlayacağını dile getiren Rektör Korkmaz,  ilimize de Tıp Fakültesi kurulması için YÖK’e dosya sunacaklarını kaydetti.  

İstiklal Marşı’mızın yazarı, büyük dava ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy ismini büyük bir gururla taşıyan Burdur Mehmet Akif Ersoy üniversitesinde iki dönem rektör olmanın  onur ve sorumluluğunu yaşadığını dile getiren Rektör Korkmaz “2006 yılında 15 üniversite ile beraber kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 16 yaşına girmiş olup yeni kurulan üniversiteler içerisinde hızla büyüyen, 1043 akademik personelle, 12 fakülte, 5 yüksekokul, 4 enstitü, 13 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar ile Şu anda aktif olarak 32 bin öğrencisi ile ülkemize ve Burdur’umuza güç verdiklerini söyledi. Rektör Korkmaz, bölgesel kalkınma vizyonunda sadece kırsal alanda değil, genel olaraktan ilimize katkı verdiklerini dile getirdi. Geleceğin tarım ve turizm odaklı bir ekonomik döngünün olacağının, buna paralel olarak hem hayvancılıkta hem de turizmde yatırımlarla ülkemize ve ilimize destek vermekteyiz. Yerel yöneticilerimizle sayın valimiz, vekillerimiz ve belediye başkanlarımızla uyumlu bir çalışmamız var. Bu destekle ilimize hem bilimsel olarak hem de yatırımlarımızla destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

“TURİZM ÖNCELİĞİMİZ DEVAM ETMEKTE”

Rektör Korkmaz konuşmasının devamında; “Son yıllardaki ilimizde artan turizm hareketliliğine bağlı olarak, hem Burdur merkezde, hem de Yeşilova’da turizm bölümlerimizi yoğunlaştırmaktayız. Öğrencilerimiz yapmış olduğumuz yatırımlarda hem uygulama yapıyor, hem de derslerini işliyorlar. Merkezde Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile yapılan Üniversitemize ait Lavanta tepesi otel yatırımımızla ilimize beş yıldızlı otel kazandırmanın mutluluğuyla beraber, turizm çeşitliliğini sağladık. Şu ana kadar Rusya ,Ukrayna, Bulgaristan ,Kazakistan dan gelen farklı branşlardan milli takım kafilesini ağırladık. Ayrıca ülkemizde yer alan süper lig ,ve 2.lig futbol takımları, judo milli takımı ve rabbi milli takımı kamplarını otelimizde yapmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık turizmi içinde çalışma yapıldığını belirten korkmaz yeni yapılan diş fakültesinin sağlık turizmi içinde değerlendirileceğini belirtti. Yurt dışında sağlık giderlerinin yüksek olduğu için özellikle son yıllarda sağlık turizmi adı altında binlerce turist yurdumuza gelmektedir diyen Rektör Korkmaz,  diş tedavisi altında sağlık turizmi için büyük önem verdiklerini belirtti. Böylelikle turizme yeni bir enerji katarak hem ülke ekonomimize hem de yerelde ilimize tanıtımda ve ekonomik katkımız olmaktadır. Ayrıca; il merkezinde yer alan Taş Oda’da Burdur’umuza özgü yemeklerin yer aldığı bir işletme açmayı planlıyoruz. Burada sadece burdur lezzetleri yer alacak. Bilimsel üretimin yanında yerelde yatırımcılara öncülük etmek,  onlara katkı sağlamak bizim misyonumuz içinde yer almakta” sözlerine yer verdi.

“750 BAYANA İŞ İMKÂNI”

“SOGEB projeleri ile 750 bayana iş imkanı sağlamayı planlıyoruz” sözlerinin altını çizen Rektör Korkmaz; “Şu an mevcut cezaevinin olduğu alanı, cezaevi yeni yerine taşınınca bir kampüs haline getirerek, il merkezine ayrı bir çekim alanı oluşturmayı düşünüyoruz. Diş fakültesinin olduğu alanı tamamen sağlık kampüsü yaparak, orada bulunan teknik MYO’ları bu alanda konumlandıracağız. Bu kampüsün içerisinde dez avantajlı guruplar için hayvancılık ve tarım aletleri, elektrik,  elektronik, pastacılık, ağaç işler, metal işleri, tamir işleri, sanat atölyesi, proje atölyesi gibi farklı alanlarda bayanlara kurs açarak istihdama katlı sağlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

“PATENT ALINDIKTAN SONRA…”

Top dikme işlemi halen devam etmekle beraber patent alımından sonra artık bayanlar kendilerinin kurduğu bir işletme ile üretime devam edecekler.

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ YILSONUNA KADAR HASTA

Hükümet tarafından MAKÜ’ye yapılan sağlık yatırımlarından da söz eden Rektör Korkmaz;  ilimize Diş Hekimliği Fakültesi’nin de kazandırıldığını hatırlattı.  Bu yıl sonunda hasta kabulüne başlanacağını söyleyen Rektör Korkmaz; yeni yapılan hastane ile koordineli olarak Tıp Fakültesinin açılabileceğini dile getirdi.

YÖK’E DOSYA HAZIRLANACAK

Özellikle Tıp Fakültelerinin işletme zorluğuna değinen Rektör Korkmaz, yeni yapılan hastanenin Burdur için güçlü bir yatırım olduğunu söyledi.  İlerleyen dönemlerde YÖK’e iyi bir dosya hazırlayarak Burdur’un özlemi olan Tıp Fakültesi’nin Burdur’a kazandırılabileceğini söyledi. Haber Merkezi