Flaş Haber Yeni

ÖTV ZAMMI TEPKİLERİ SÜRÜYOR

ÖTV ZAMMI TEPKİLERİ SÜRÜYOR

  • ÖTV ZAMMI TEPKİLERİ SÜRÜYOR
  • Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Yönetimi, şehit yakınları gaziler ve yüzde 70 üstü engelli vatandaşlarımız haricinde ücretsiz taşıma yapmayacağını duyurdu. 

Özel Tüketim Vergisi’ne  (ÖTV) 16 Temmuz 2023’ten geçerli olmak üzere yapılan zam sonrası artan akaryakıt fiyatlarına tepkiler artarak devem ediyor.  Litrede 6  liraya varan mazot artışlar üzere sosyal medya hesaplarından kamu oyu duyurusu yayınlayan Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Yönetim Kurulu 1 Ağustos 2023 tarihiden itibaren şehit yakınları gaziler ve yüzde 70 üstü engelli vatandaşlarımız haricinde ücretsiz taşıma yapmayacağını duyurdu.

Alınan kararı Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz Halil İbrahim Kara’ya teyide eden Burdur Özel Halk Otobüsleri Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Ali Bilgiç; “BAĞ - KUR, SSK, Trafik Sigortası, Kasko, yedek parça, çalışan şoförlerimizin maaşları, bakım ve onarım bedelleri gibi birçok kalemdeki yüksek oranlardaki artış zaten esnafımızın belini bükmüş ve kontak çevirmez hale getirmiş iken birde üstüne gelen bu ÖTV zammı ile de üzülerek söylüyoruz ki bu şartlar altında halkımıza kaliteli ve makul miktarlarda hizmet vermemiz mümkün değildir.

 Özel Halk Otobüsleri olarak 01.08.2023 tarihinden itibaren Şehit  yakını ve  gaziler, yüzde 70 üstü engelli vatandaşlarımız haricinde ücretsiz taşıma yapmayacağız. Çarşamba günü yapılacak tüm illerin katılacağı Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği  (TÖHOB)  düzenleyeceği toplantıda tüm illerin de bu kararı illerinde uygulayıp uygulamayacağını göreceğiz. Burdur olarak kararlıyız rızkımızın peşindeyiz. Ücretini ödeyen vatandaşa artık yüksek biniş ücretini fatura etmeyeceğiz.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aldığımız destekler zaten çok düşük. Artık 65 yaş üstü vatandaşlarımız için destekte istemiyoruz.  Şehit yakınları gaziler ve yüzde 70 üstü engelli vatandaşlarımız haricinde ücretsiz taşıma yapmama kararımızı Burdur kamu oyuna üzüntü ile duyuruyoruz.” dedi. 

“İLİMİZDE TOPLU TAŞIMANIN DEVAM ETTİRİLMESİ ADINA RADİKAL KARARLAR ALMAK ZORUNDA KALDIK”

Burdur Özel Halk Otobüsler Kooperatifi Başkanlığı tarafından dün (18 temmuz 2023) yapılan yazılı basın açıklamasında;  “Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV zammı ile akaryakıttaki fiyat artışı sonrası ilimizde toplu taşımanın sürdürülebilirliği için yaptığımız hesaplamalar ile gerekli tutarın 20,00 TL olduğunda ancak giderlerimiz ve taşıma maliyeti karşılandığı görülmüştür.

Birçok ilin belediye bürokratları ve toplu taşıma sorumluları da yaptıkları açıklamalarla aynı görüşte olduklarını belirtmişlerdir.

Kooperatif olarak sorunu masaya yatırdığımızda girdilerimize gelen zamları taşıma ücretlerine zam yaparak karşılamanın artık içinden çıkılmaz bir açmaza dönüştüğü ve akaryakıtta fiyat artışının döviz kuruna bağlı olarak sürekli olacağı düşünüldüğünde çözüm olarak gelirimizi artırmanın yolunun sürekli yüksek zamlar istemek değil ücretsiz taşımaya son vermek olduğu kanaatine vardık.

Yaptığımız hesaplamada günlük tüm çalışan araçların cihaz cirosunu taşıdığımız ücretli ve ücretsiz yolcu sayısına böldüğümüzde yolcu taşıma kişi başına ortalama 6,08 TL olmaktadır.

Toplu taşıma ücretlerine yapılacak olan zam toplu taşımayı ücretsiz kullanım yapanlara ve suiistimal edenlere yansımamakta sürekli olarak ücretini ödeyen kişileri zor durumda bırakmaktadır.

Burdur da bulunan ve toplu taşımayı kullanan kişiler 18-20 TL gibi ücret ödeyebilirler mi?

Yine yaptığımız hesaplamalarda 01.05.2023-31.05.2023 dönemleri arasında 30 günlük hesaplamada 49.027 kişi ücretsiz biniş yapmış olup bu binişin maliyeti 441.243 TL iken Aile Sosyal Politikalar Bakanlığınca 65 yaş üstü için tarafımıza ödenen destek 106.200 TL olmuştur.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığınca ücretsiz binişler için ödenen destek tüm binişlerin ücretli olduğunu düşündüğümüzde alacağımız ücretin %20 sini karşılamaktadır.  Kısacası 65 yaş üstü ve % 69 altı rapor alan kişilerin ücretsiz binişlerinin yüzde 80 ini biniş ücretini ödeyen kişiler ödemektedir. Ancak biniş ücretine yansıtılacak zamlar ile biniş ücretlerinin artmasından dolayı ücretli binişlerinde azalacağı kuşkusuzdur.

Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi olarak Burdur ilinde yaşayan insanlarımızın toplu taşıma mağduru olmamaları ve diledikleri güzergahta kısa sürelerde gelen otobüslerimizle gidecekleri yere uygun fiyatla ve güvenli bir şekilde gidebilmeleri önceliğimizdir. Bu nedenle 01.08.2023 tarihinden itibaren ücretsiz binişlerin bitirilmesi konusunda karar alınmıştır.  Halkımızın empati yaparak bizleri anlayışla karşılayacaklarına inanıyoruz.” denildi.

Halil İbrahim Kara