Yeni Otopark Yönetmeliği, Burdur’da da Bazı Projeleri Yavaşlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya alınan yeni Otopark Yönetmeliği nedeniyle Burdur’da da bazı projeler yavaşladı. Yeni yönetmeliğin, otopark yeri olmayan projelerin başlamasını geciktirdiği iddia ediliyor.

OTOPARK ALANI BULUNDURMAK ZORUNLU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 25 Mart tarihinde değiştirilen Otopark Yönetmeliğine göre; küçük meskenlerde 3 daireye bir otopark, 120 m2’ye kadar 2 daireye bir otopark, 120 m2 üzeri için ise her daireye bir otopark alanı sağlanması gerekiyor. Otopark gereksiniminin, yapıların kendi parselleri içerisinde ya da binaları içerisinde karşılanması gerekiyor. Konutlar, otopark gereksinimini kendi parselleri içerisinde çözemiyor ise Belediyelerin yaklaşık 1 km yarıçapı içerisindeki alanlarda –yürüme mesafesi içerisinde- otopark alanları sağlaması gerekiyor. Ancak eski yapılaşmaların bulunduğu alanlarda boş parselin bulunmayışı bazı projelerin başlaması önünde engel oluyor.

BAZI PROJELER RUHSAT ALAMIYOR

Edinilen bilgiye göre, Burdur’da şu aşamada sadece parselinde otopark gereksinimini çözebilenlere ruhsat veriliyor. Parselinde otopark sağlayamayan projeler, Belediyenin başka alanlarda otopark yerleri bulunmadığı için, ruhsat alamıyorlar. Eski dokunun, yerleşim alanının olduğu yerlerde yenileme çalışmalarının güç ilerlediği öğrenildi. Büyük parsellerde ise ruhsat işlemlerinde herhangi bir sorun olmadığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, eski binaların yıkılıp yenileme işlemlerinde (bitişik nizamlarda) zorluk bulunuyor. Ayrık nizamlarda ya da hiç yapılaşmamış parsellerin ruhsatlarında ise sıkıntı bulunmuyor. Ruhsat sıkıntısının, Burdur geneli bir problem olmadığı bazı bölgelerde problem olduğu bildirildi.

KISA VADEDE ÇÖZÜM GÖRÜNMÜYOR

Yönetmeliğe göre, imar planlarının 2 yıl içerisinde düzenlenmesi gerekiyor. Fakat edinilen bilgiye göre bu düzenleme bazı yerleşim alanları için hiç de kolay olmayacak. Türkiye genelinde pek çok yerleşim alanında olduğu gibi Burdur’da da bu konuda bazı sıkıntıların bulunduğu öğrenildi. Konuya ilişkin çözüm girişimlerinde bulunulduğu ancak kısa vadede bir çözümün görünmediği bildirildi. Yerleşik alanlarda boş arazinin bulunmayışı nedeniyle otopark gösterilmesinin ancak eski konutların bulunduğu bir bölgenin otopark alanına ayrılmasıyla mümkün olabileceği açıklandı. Bunun için de o alanlarda yaşayan insanların tahliye ettirilerek o alanların kamulaştırılması gerektiği bildirildi.

Mine KAYA