Burdur Valiliği, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle açılamayan otomobil pazarının, galerici esnafı mağdur etmemek adına artık Perşembe günleri kurulacağını bildirdi

Burdur Valiliği tarafından kent merkezinde cumartesi günü kurulan otomobil pazarının bundan sonra Perşembe günü kurulacağını bildirdi. Burdur Valisi Ali Arslantaş başkanlığında toplanan Burdur İl Hıfzıssıhha Kurulunda, otomobil pazarları ile ilgili karar alındı.
Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle otomobil pazarının açılmaması ve galerici esnafın mağduriyet yaşaması nedeniyle Vali Arslantaş ve kurul üyeleri, otomobil pazarının Perşembe günü kurulmasına oybirliği ile karar verdi.
Burdur Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlarla ilgili, “Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23. Maddesine göre, 21.12.2020 Pazartesi günü saat 09.00’da Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından aşağıdaki kararlar alınmıştır. Bilindiği üzere Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. Bu çerçevede 30.11.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, yeni bir karar alınıncaya kadar, hafta içi 21.00 – 05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamalarını da içeren bir dizi önlemler İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla hayata geçirilmiştir.  Bu kapsamda ilimizde cumartesi günü kurulmakta olan otopazarının ikinci bir karar alınana dek Perşembe günleri kurulmasına, pazar içinde maske ve sosyal mesafeye uyumun sağlanmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınmasına, otopazarına girişlerde zabıta/kolluk kuvvetlerince HES kodu sorgulanması yapılmasına,  konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliğiyle karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” açıklamasında bulunuldu.

HABER MERKEZİ