2021 YLINDA BURDUR GÜNDEMİ ve EN ÇOK KONUŞULAN KONULARDAN BAZILARI

Bir yılı daha geride bıraktık. 2021 yılı tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de pandeminin olumsuz şartlarda tamamlandı.  Bu olumsuzlara bir de dolar kuru eklendi. Tabii ki her 2 sorun yapılan destek ve müdahalelerle aşılmaya çalışıldı.

*İlimiz yerel gündeminde 2021 yılında özetle neler oldu diyecek olursak, en çok konuşulan konular arasında Burdur Cumhuriyet meydanı düzenlemesi yer aldı.  Belediye binası yıkılmış, gözler Özel İdaresi binasına çevrilmişti.

*Diğer bir konu ise içme suyu meseleleri.  Bu konu üzerinde de Burdur Valisi Ali Arslantaş başkanlığında gerekli çalışmalar başlatılmış, köylerdeki içme suyu sorunlarının birçoğu çözüme kavuşturuldu. Aynı şekilde Burdur kent merkezindeki içme suyu sorunlarının çözümü için de ilgili kurumlarca çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

*Mars’a benzerliği ile Dünya çapında üne kavuşan Salda Gölümüz en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

*Ak Parti Hükümetinin en büyük yatırımları arasında bulunan ve yüzde 60’ı tamamlanan yeni Burdur Devlet Hastanesi yapımı gündemdeki yerini koruyor.

*Aynı şekilde uzun yıllar atıl durumda bekleyen Kültür Merkezi’nin Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik üstün gayretleri ile ödenek aktarımı sağlanmış, tamamlanarak hizmete hazır hale geldi.

*Burdur İstasyon Caddesi’nde bulunan eski Kız Meslek Lisesi binasının durumu ne olacağı merak konusu olmuştu. Yine Milletvekilimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’un girişimleri sunucu güçlendirilerek kamu binası olarak Burdur halkının istifadesine sunulması çalışmalarına devam ediliyor olması gündem yerini koruyor.

*Hükümet tarafından ‘Yaşlı Bakım Merkezi’,  ‘ÇODEM’,  ‘AFAD’ gibi kamu binalarının yapımı da en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

* Yeşilova Belediye Spor, Bölgesel Amatör Lig başarısı da gündem konusu olmuştu.

*Kurt heykelinin yeniden Metehan’ın heykelinin yanına konulması ve beraberinde yapılması planlanan proje çalışmaları da büyük heyecan yarattı.

*Küresel ısınmadan kaynaklı Karataş Göl suyun tamamen kuruması, Burdur Göl suyunun çekilmeye devam etmesi gündemdeki yerini korurken, bu göllerimize su kaynağı sağlanması talepleri Burdur gündeminden hiç düşmedi.

* CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in özel bir araştırma şirketinin anketinde Türkiye’de  en başarılı milletvekilleri arasına girmesi  yılın son ayında yerel  gündem konusu oldu.

*Şehir içerisinden geçen Devlet Demir Yolları hattının bir kesimce  Burdur 2. OSB sahasının altındaki Gökçebağ Köyü’ne ait alana çekilmesi istenirken, bir kesim de  sökülüp, yeniden döşenmesinin milyon dolarları bulacak diye  haklı serzenişte bulundu.  Türkiye’nin ilk Demiryolu ağı olan (Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet Dönemi) İzmir-  Burdur -Eğirdir hattının kent merkezinden geçen bölümü kaldırmak ‘Bir tarihi  yok etmek’ anlamına gelen bu düşüncenin aksini düşünenlerde oldu. Bizim de tasvip ettiğimiz üzere bu hattın yerinde bırakılıp, küçük bir lokomotifle 2 OSB altına alınacak veya ilave olarak yapılacak  yeni tren garı ile  halen kullanılan tren garı arasında  nostaljik turların yapılması. Bu turların Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayları ile yapılması planlanan Yeni Burdur Devlet Hastanesi altındaki Millet Bahçesine kadar,  çekilen göl yatağından uzatılması. Mümkünse Salda Gölü’ne kadar çekilmesidir. Bu tür proje ve düşünceler Burdur’daki gündem konusu olmaya devam ediyor.

* Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Ağlasun ziyaretlerinde  ilk kez gündeme gelen antik kent Sagalasos’a teleferik yapılması geçen yıl  “Her Şehri Ünlüleriyle geziyoruz” projesinde  ilimize gelen konuklarca da  tekrardan söz konusunu olmuştu.

*Dünyaca ünlü firmalar arasında bulunan Gürok (Gürallar Grup) Burdur Gökçebeğ Köyü’ndeki Burdur ikinci Organize Sanayi Bölgesi’ne en az 500 kişinin çalışacağı dev yatırım fabrikasının temelleri atılması 2021 yılında en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

*Halan devam eden Burdur ve Isparta OSB’leri Ortak arıtması gündemdeki yerini korudu.

* Antalya, Muğla ve Burdur, Bucak’taki orman yangınları en çok üzüldüğümüz konuların başında geldi.

*Kibyra Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları ve çıkartılan eserler ülke gündeminde de yer aldı.

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayları ile  Burdur Mehmet Akif Üniversitesi (MAKÜ) İstiklal Yerleşkesine yapılan yatırımlardan biri olan spor tesislerinde uzun bir aradan sonra Türkiye 15’li Ragbi Büyük Erkekler Milli Takımı, Avrupa 15’li Ragbi Konferans 2 Ligi Güney Grup Müsabakasında  Ekim ayında Andorra Ragbi Milli Takımı ile karşılaşmış,  2021 Ekim ayının gündem konusu olmuştu.

*Aynı şekilde Lavanta Tepesi Otel de konaklayan ve konaklamaya devam eden birçok sporcu da ilimizin spor turizminden hak ettiği pastadan dilimini alması Burdur halkınca en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Bu yönde ve diğer  yaptıkları çalışmalarından dolayı  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve ekibini takdirle karşılamışlardı.

*Küresel ısınmadan kaynaklı ilimizin de kuraklık yaşaması hububat başta olmak üzere bir çok ham madde fiyatlarının yükselmesi 2021 ilk en önemli gündem konusu olmuştu.

Halil İbrahim KARA