AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Allah’a şükür ki İstiklal Marşını yazan Mehmet Akif, bu marşla, milletin ana damar kodlarını her kelimesi, satırları ve dizelerinde ortaya koyarak, devletler ve medeniyetler kurarak gelen milletimizin gücünü de, özünü de gün yüzüne çıkarmıştır” dedi

TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, İstiklal Marşımızın Kabulünün 100’üncü Yıldönümü münasebetiyle anma mesajı yayınladı.

Milletvekili Özçelik’in mesajı şöyle: “Mehmet Akif Ersoy, Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı Öncesinde Anadolu’nun ve Tüm Osmanlı Coğrafyalarının Uyanışında en etkili, en güçlü, en sözü kabul gören, sözleri gönüllere dokunan ve dirilişe vesile olan konuşma ve yazılarıyla rehber olmuştur. Allah’a şükür ki İstiklal Marşını yazan Mehmet Akif, bu marşla, milletin ana damar kodlarını her kelimesi, satırları ve dizelerinde ortaya koyarak, devletler ve medeniyetler kurarak gelen milletimizin gücünü de, özünü de gün yüzüne çıkarmıştır.  Mehmet Akif Ersoy,  Birinci Meclis’te Burdur Milletvekili olarak seçilmiştir. Burdur halkı ile birlikteliği ve beraberliği önce gönül, dava ve milli mücadele birlikteliğiyle başlamıştır.  Mehmet Akif Ersoy, Anadolu’yu dolaşırken, Burdur meydanlarında konuşurken nasıl bir milletin mensubu olduğunu, manevi dünyasını zenginleştiren nasıl bir inanç mefkûresi içerisinde olduğunu, dünyada söz sahibi olduğu dönemlerde nasıl adalet ve hakkaniyeti gözettiğini, karamsar olmayan, yeise düşmeyen bir kök zenginliğinin olduğunu, devletimiz ve milletimizin düşmanları ile kavga mücadele ve savaşırken de nasıl ufkunun ve inancının güçlü olduğunu, düşmanın perişan olacağı savaş taktiklerini uyguladığını, genleri ile de taşıdığı mazlumun ve mağdurun yanı başında, dünyada insanlığa akıttırılan kan ve gözyaşlarına karşı nasıl bir iman ile cehennem ateşini söndüren gözyaşı medeniyeti kurduğunu taşıdık ve taşımaya devam edeceğiz inşallah. Benim en büyük arzum ilkokul, ortaokul, liselerde Mehmet Akif’i özünden anlayıp, anlatan, programlar yapan öğretmenlerin ve araştırmacıların olmasıdır. Sonrası çocukların bir disiplin içerisinde mayalanarak yoğrulması sağlanmalıdır. İnsan odaklı hayatın her aşamasında Mehmet Akif’in düşünceleri ortaya çıkacak ve üstüne eklene eklene gençlerin ve insanımızın gönlünde makes bulacak, zaferle taçlanacak tarihi sonuçlar alınacaktır” dedi.

İSTİKLAL MARŞI YILI

TBMM Genel Kurulunda, 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edildiğini anlatan Milletvekili Özçelik, “TBMM Genel Kurulunda Meclis Başkanımız Mustafa Şentop’un öncülüğünde 5 siyasi partimizin imzalarıyla 12 Mart 1921-12 Mart 2021 İstiklal Marşının Kabulünün 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle 2021 yılının ‘İstiklal Marşı Yılı’ olması kararlaştırılmıştır.  Vefatından sonra birçok mütefekkire, gönül dostuna, Allah dostuna birçok hak davası alan devlet adamına ve siyasetçiye, öğretmene, öğrenciye ilham ve yol gösterici olmuştur. İstiklal Harbimizin büyük mücadele adamı, İstiklal Marşı’mızın yazarı, ilim ve irfan geleneğimizin en mühim halkalarından biri olan Mehmet Akif Ersoy, eserleriyle, şiirleriyle ve yılmak bilmeyen azmiyle günümüzde de bizlere hala ışık tutmaya ve öncülük etmeye devam etmektedir” diye konuştu.

ASIM’IN NESLİ

Mehmet Akif Ersoy’un tek umudunun gençlik olduğunu, günümüz Türkiye’sinde gençlerin aynı saflarda mücadele ettiğini dile getiren Milletvekili Özçelik, “Onun tek umudu gençliktir.  Nitekim ebedi istirahatgahına da hayatını adadığı, o gençlerin omuzlarında gitti. Onun hayal ettiği gençlik,  ‘Paris’e gitmeden önce millete Fatih Cami’nin minaresinden, gelince de Eyfel Kulesi’nden bakan’ yani kendine ve değerlerine yabancılaşan bir gençlik değildi. Tam aksine tarihine, medeniyetine, kültürüne sahip çıkan, bu birikimi Batının fenniyle, bilgisiyle, tekniğiyle teçhiz eden ve tahkim eden bir gençlik peşindeydi. Ülkemize yönelen her türlü tehdidi bertaraf edebilme yolunda Mehmet Akif’in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu milli mutabakat iklimine bugün her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız vardır. Bir tarafta yerli ve millî olan vardır, diğer tarafta belli mahfillerin taklitçiliğini aydın olmak sananlar vardır, geziciler vardır. Bir tarafta bu millete hizmet edenler vardır, diğer tarafta milleti tahkir edenler, aşağılayanlar vardır. Bir tarafta ‘hâkimiyet milletindir’ diyenler, diğer tarafta milleti mümeyyiz görmeyen vesayetçiler vardır. Bir tarafta bu ülkenin gençlerinin geleceği için canını siper edenler, diğer tarafta gençleri kör ideolojilerine kurban edenler vardır. İşte şu anda Güneydoğu’da ve Doğu’da yaşananlar…Orada gençlerimiz için örülen ağlar… Bir tarafta ihya ve imar edenler vardır, diğer tarafta yakıp, yıkanlar vardır. Bir tarafta herkes için hak, adalet ve özgürlük mücadelesi verenler, diğer tarafta sadece kendi grupları, kendi çıkarları için çalışanlar vardır. Tüm bunlar size ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Bugünün Türkiye’sinde de, aynı saflarda aynı mücadele devam etmektedir” dedi.

BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin kurulması ile Birinci Meclis Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy’un adının ve eserlerinin yaşatıldığını vurgulayan Milletvekili Özçelik, “Burdur halkı tarafından da çok sevilen  Birinci Meclis’te Burdur halkının milletvekilliğini yürüten Mehmet Akif Ersoy’a yıllar sonra 1 Mart 2006 yılında AK Parti hükümeti döneminde, TBMM üyeleri ve Burdur halkının kadirşinaslığının bir göstergesi olarak üniversitesine Mehmet Akif Ersoy ismini vermiştir. Mehmet Akif Ersoy üniversitemiz kurulduğu günden beri Mehmet Akif Ersoy’un doğum ve ölüm yıl dönümlerinde, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma devlet törenlerinde Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma merkeziyle öncülük etmektedir. Mehmet Akif Ersoy, Milli Mücadele yıllarında halkımızı, kurtuluşa, fazilet mücadelesine ve hürriyet mücadelesine teşvik için Anadolu’yu adım adım dolaşırken Burdur’a da uğramış, Burdurluların coşkun sevgisiyle, hürmetiyle karşılaşmıştır. Burdur halkının kadirşinaslığı olarak Burdur’daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde 29 bin 350 öğrenci ve 10 fakülte, 6 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu ile ismi yaşatılmaktadır.  Biz, tıpkı Mehmet Akif’in özlemini çektiği gibi, geçmişimizden aldığımız dersle, ilhamla, aşkla ve inançla geleceğe yürüyen bir milletiz. Mehmet Akif Ersoy ismi bir bakıştır. Mehmet Akif Ersoy ismi bir akış ve bir koşuştur.  Mehmet Akif Ersoy ismi Burdur’da onun yüksek idealizmi ile geleceğe emin adımlarla yürüyen üniversitenin kumaşında bir nakıştır.  O bir dava adamı. İnandığı gibi yaşayan, duruşunu bozmayan, son asırda savaşlarla, yenilgilerle, bunalımlarla boğuşan milletimize umut aşılamış adeta bir milletin tarih sahnesine yeniden çıkmasına katkıda bulunmuş müstesna bir şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

MEHMET AKİF VE İSTİKLAL MARŞI

İstikal Marşının, Türk Milletini toplum olabilme bilincine yükselten milli birlik esasının en temel eseri olduğunu ifade eden Milletvekili Özçelik, “Dil, tarih, kültür, yurt, bayrak ve amaç gibi öğeler toplumların dokusunu oluşturan değerlerdir. Bu değerler, toplumları anlamsız kalabalıklar olmaktan kurtararak toplum olabilme bilincine yükseltmektedir. İstiklâl Marşımız da, bu ortak değerlerimizden biridir. O da bizim birlikteliğimize anlam ve önem katan ulusal duygu birliğinin simgesini oluşturmaktadır. İstiklal Marşımız, Türk tarihinin en sancılı günlerinde, öldüğü sanılan bir milletin yeniden dirilme azminin özetidir. Bu marş tarihimizin son iki yüzyılında acılar içinde hayatta kalmaya çalışan büyük bir çınarın ruh halini tarif ederken, aynı zamanda o çınardan boy veren Cumhuriyetimizin bağımsızlığını da ilan eder. İstiklal Marşı aslında, bu toprakların vatan olma macerasını anlatmaktadır. Her köşesinin şehit kanlarıyla sulandığı, kefensiz şehitlerin bu topraklarda yattığıdır ki; Ne olursa olsun dünyada üzerinde bulunan hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek, uğruna her zaman içinde şehit kanı ve gözyaşı verilerek cennet vatan olmuştur. Bu düşüncelerle; İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100’üncü yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Vatan Şairi Burdur Milletvekilimiz Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” açıklamasında bulundu.

HABER MERKEZİ