AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Otizmi, bireylerin yaşamları önündeki bir engel olmaktan çıkarmak ve bu genetik farklılık ile hayatlarını kolaylaştıracak olanakları sağlamak devlet kurumları olarak bizlerin; farklılıklarını zenginliğimiz addederek onları sosyal hayata kazandırmak ise her bireyin insanlık görevidir” dedi

TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle mesaj yayınladı. Milletvekili Özçelik’in mesajı şöyle: “Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilân edilmiştir. Nisan ayı boyunca tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizm konusunda bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Otizm, çocuğun çevresi ile yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil-iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve kalıplaşmış davranış biçimlerine sahip olması ile betimlenmektedir. Otistik bozukluğun her toplumda görüldüğü; ailenin gelir durumu, yaşam biçimi ve eğitim düzeyi ile otistik bozukluk arasında herhangi bir bağ olmadığı bilinmektedir.

Ülkemizde AK Parti Hükümetlerimiz döneminde engelli bireylere yönelik istihdam olanaklarından otizm tanısı konulmuş bireyler de yararlanabilmektedir. Engelli bireylerin özel sektörde işçi olarak istihdamları Türkiye İş Kurumu aracılığıyla, memur olarak istihdamları ise merkezi olarak yapılan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavları (EKPSS) ile gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylerin tanılanma aşamasından eğitim ve istihdamlarına uzanan süreçte, toplumsal farkındalık ile aile eğitiminin/desteğinin ilgili kurumların koordinasyonu ve iş birliğinde yürütülmektedir. Otizmli bireyler, erken dönemde tıbbi teşhisi de kapsayacak şekilde kaliteli sağlık hizmeti alma ve erken çocukluk döneminden başlayarak her kademede yaşam boyu süren ve nitelikli bir özel eğitim hizmeti alma hakkına sahiptir. Otizmi, bireylerin yaşamları önündeki bir engel olmaktan çıkarmak ve bu genetik farklılık ile hayatlarını kolaylaştıracak olanakları sağlamak devlet kurumları olarak bizlerin; farklılıklarını zenginliğimiz addederek onları sosyal hayata kazandırmak ise her bireyin insanlık görevidir. Bu anlayışla bizler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın çalışmaları ile otizmli bireylere ve ailelerine çeşitli alanlardaki hizmetlerimizle destek oluyoruz. Aile fertlerimize gerekli eğitimleri vererek ve ilgili materyallerin oluşturulmasını sağlayarak, ailelerimizi bu süreçte yalnız bırakmıyoruz. Otizmli bireylerimiz için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları,  belediyeler ve üniversitelerin katılımıyla uyguladığımız politikalarda otizmi bir sorun değil farklılık olarak görüyoruz. Bu vesileyle otizmli vatandaşlarımızın ve ailelerimizin 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününü tebrik ediyor, Otizmin Farkındayız, Çözümde Bir Aradayız diyoruz.”

Haber Merkezi