CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “Tüm ülke, Varlık Fonu’na aktarıldığı belirtilen 75 milyon lira tutarındaki Milli Piyango ikramiyesinin SMA hastası çocuklar için harcanmasını talep etmektedir” dedi

TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet GÖKER Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon liranın SMA hastaları için kullanılmasını istedi.  TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon liranın SMA hastaları için kullanılmasıyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.  SMA olarak adlandırılan Spinal Musküler Atrofi hastalığının, kas kaybı ve zayıflığa sebep olan ve çok sık rastlanmayan bir hastalık olduğunu belirten Milletvekili Göker, “Vücutta yer alan pek çok kası tutarak hareket kabiliyetini etkileyen bu hastalık, hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bebeklerde en sık rastlanan ölüm nedeni olarak kabul edilen SMA hastalığı, ülkemizde yaklaşık 6 bin ila 10 bin doğumda bir bebekte görülmektedir” dedi.

Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesinde bu yıl 100 milyon liralık büyük ikramiyenin çeyrek bilete isabet ettiğini ancak diğer üç çeyrek biletin satılmadığı söyleyen Milletvekili Göker, “75 milyon liralık ikramiye tutarı Türkiye Varlık Fonu’na aktarılmıştır. Bunun üzerine sosyal medya kullanan milyonlarca kişi tarafından, Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon liranın SMA hastası çocuklar için kullanılmasına yönelik kampanya başlatılmıştır. Sonuç olarak tüm ülke, Varlık Fonu’na aktarıldığı belirtilen 75 milyon lira tutarındaki Milli Piyango ikramiyesinin SMA hastası çocuklar için harcanmasını talep etmektedir” diyerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bazı sorular yöneltti. CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:
“Milli Piyangodan varlık fonuna aktarılan 75 milyon liralık tutarın SMA hastası çocuklarımız için kullanılması hususunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde SMA hastası olup, tedavi olmak için Bakanlığa başvuruda bulunan kaç çocuğumuz bulunmaktadır?”

HABER MERKEZİ