Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısı, karın bölgesindeki krampları veya hafif bir ağrıyı tanımlamak için kullanılan terimdir.

Mide ağrısı genellikle kısa sürelidir, kendiliğinden geçebilir; ancak mide ağrısı şikayeti sık sık tekrarlanıyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır.

Mide ağrılarının ardında, basit bir hazımsızlık sorunundan oldukça ciddi bir ülser sorununa kadar birçok farklı neden yatıyor olabilir.

Mide ağrısının dışında farklı sorunlar da yaşıyorsanız veya oldukça şiddetli bir ağrınız varsa, ağrı belirli bir bölgede yoğunlaşıyorsa vakit kaybedilmeden bir doktora başvurması gerekmektedir.

Geçmeyen, sık sık tekrarlanan mide ağrısı için rahatsızlığın nereden geldiğini ve başka semptomların olup olmadığının bilinmesi önemlidir.

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık:

Kabızlık şikayeti yaşayanlar çok sık mide ağrısına maruz kalabilir. Kabızlık, diğer adıyla konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yavaş olması sebebiyle üç günde bir ya da seyrek sayıda dışkılama durumuna verilen isimdir.

Dışkılama güçlüğü, dışkının tam boşalamaması, ağrılı dışkılama ve şişkinlik gibi olumsuz durumlara yol açan kabızlık, bağırsak bozuklukları arasında yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık her yaştan insanı etkileyebilir. Kabızlığı önlemek için bol su içmeli ve diyetinizde bol miktarda lif bulunduğundan emin olmalısınız.

İshal:

İshal, dışkılamanın normalden daha cıvık olma durumudur. Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucu sürekli tuvalete gitme isteğinin artması da, cıvık dışkılama ile birlikte seyreden şikayetlerden biridir.

Günde üç defadan fazla sulu dışkılama durumu, ishal olarak kabul edilir. Çok ağır ishal vakalarında günde 13-14 litre kadar sıvı kaybedilebilir.

Mide enfeksiyonu veya başka bir ciddi durum ishale neden olabilir.

Gastroenterit:

Gastroenterit, ishal ve kusmaya neden olan çok yaygın bir durumdur. Genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Diğer belirti ve semptomlar ateş, mide bulantısı ve baş ağrısını içerir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Enfeksiyonu ve olası dehidratasyonu (aşırı sıvı kaybı) tedavi etmek için tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olabilir.

İrritabl bağırsak sendromu (İBS):

Mide ağrısı, kramp, şişkinlik, kabızlık ve ishal dahil olmak üzere birlikte ortaya çıkan bir semptomdur. İrritabl bağırsak sendromu hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Gıda zehirlenmesi:

Gıda zehirlenmesi; zehirli, kontamine veya bozulmuş yiyeceklerin yenmesi sonucunda ortaya çıkar, kusmaya ve ishale neden olur.

Gıda zehirlenmesi genellikle aşağıdaki üç faktörden biri tarafından tetiklenir:

Mide ağrısına yol açan diğer nedenler arasında da; obezite, H. pylori enfeksiyonu, fıtık, aşırı yeme, mide kanseri, mide tömörü, sigara ve alkol tüketimi, stres ve psikolojik hastalıklar, alerjik reaksiyonlar, düzensiz ve sağlıksız beslenme, hormonal değişikler bulunur.

Mide Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 • Mide bulantısı ve mide ekşimesi
 • Ağızda rahatsız edici bir koku
 • Sık sık gaz çıkarma ihtiyacı
 • Öksürükle birlikte sık tekrarlayan hıçkırma isteği
 • Midede oluşan şişkinlik hissi
 • İshal veya kabızlık ile birlikte meydana gelen kramplı ağrı

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kişiye rahatsızlık vererek hayat kalitesini düşüren mide ağrısı şikayetinin çözümü için öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Yeterli derecede su tüketimi ile birlikte egzersiz yapmak da mide ağrısına iyi gelen faktörler arasındadır.

Mide ağrısını gidermek için bazı yiyecekleri tüketmek fayda sağlayabilir. Mide ağrısına iyi gelebilecek doğal yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yoğurt tüketmek
 • Bol su tüketmek
 • Çiğ patates suyu
 • Keten tohumu
 • Papatya çayı içmek
 • Nane
 • Alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak

Not: Mide ağrısına yol açabilen ciddi problemlerin evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle düzelmeyeceği unutulmamalıdır. Şayet şiddetli şekilde mide ağrısı şikayeti mevcutsa doktora başvurmak önemlidir.

FZT. OSMAN ACIKARA SİZLERE ŞİFALI GÜNLER DİLER…