Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 11 Mart saat 18.30’da 3’üncü Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim Sanat Ödülleri takdim edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı ve MAKÜ İşbirliğinde TBMM’de yarın 11.00’de sergi açılacak

Geçen yıl 2021 yılı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından İstiklal Marşı Yılı ilan etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Mart 2021 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2021/6 genelgeleri ile 2021 yılı Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı ilan edildi. 2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak kutlanmasına ilişkin genelgede, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak anılacak ve kutlanacak 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı’nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemini anlatmak amacıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstiklal Marşı’nın kabulünü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliklerinin düzenleneceği belirtildi.

REKTÖR KORKMAZ, ETKİNLİK TAKVİMİNİ AÇIKLADI

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy isminin verildiği Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, bu yıl düzenlenecek programlar hakkında basın toplantısı düzenledi. Dün saat 10.00’da MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleşen toplantıda Mehmet Akif Ersoy’u anma ve İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. yılı etkinlikleri kapsamında yapılması planlanan programları Burdur kamuoyu ile paylaştı. Rektör yardımcıları, yazılı ve görsel basın mensupları ve internet haber siteleri sahip ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, İstiklal Marşımızın Meclis’te (TBMM) kabulünün 100 yılı münasebetiyle Meclisimiz bu yılı İstiklal Marşı yılı ilan etti. Önceki günde yine Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” ilan ederek bütün kamu kurum ve kuruluşlarına Mehmet Akif ve İstiklal Marşı konusunda çalışmalar yapılması yönünde genelge yayınlandı. Bütün kamu, kurum ve kuruluşlar artık bu konuda görevli. Biz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak zaten her yıl bu çalışmaları yürütüyor.  Gerek Akif’i anma programları,  gerek İstiklal Marşı’nın kabulü gerek Akif’in yaşamına ilişkin. …Akif’te bir tek bizim değil, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin değil. Üniversite olarak isim bize ait. Biz bu anlamda bir şey yapmamız gerekiyor. 1, Akif’e yaraşır üniversite olmamız gerekiyor. Eğitim kalitemiz ile yaptığımız çalışmalarla, 2’incisi de elbette bir çok kurumdan öncelikli olarak bizim Akif ile ilgili görünürlük, bilinçlendirme, tanınma, basın-yayın, akademik çalışmalar, araştırmalar konusunda bizim öncülük etme gibi görevimizi var. Bu 2’sini de biz imkânlarımız çerçevesinde yapmaya gayret ediyoruz. Ama bu yıl İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yılı olduğu için bu konuya ayrıca bir önem atfettik. Yine Mehmet Akif’in ismine yönelik Uluslararası Mehmet Akif Bilim ve Sanat Ödüllerini 4 yıl önce başlatmış idik. Geçen yıl 3’üncüsünü vermek üzere yine Cumhurbaşkanımızın katılımı ile ödüller verilecekti. Ancak; tamda pandeminin başladığı günlerdi. Program o gece iptal edildi. Cumhurbaşkanımız bu programını bilahare Burdur’da yada bir şekilde yapılmasını ifade etmişti o gece. Bizde bu yıl tekrar gündeme getirdiğimizde Bu hafta (İstiklal Marşımızın kabulünün) 100. Yılı olması münasebetiyle programların Ankara’da yapılması konusunda bir görüş oluştu. Ve bize de şunu söylediler. Bu yıl ödül programını; (3.  Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim Sanat Ödülleri takdimi) 11 Mart Perşembe günü Küllüye de Anma Programı çerçevesinde verilim diye dönüşler oldu. Bizde 3.  Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim Sanat Ödülleri’ni Devletin en yüksek organı Cumhurbaşkanlığı’nda verilmesi konusunda mutlu olduk. İnşallah bu hafta Perşembe günü geçen yıl hazırlığını yaptığımız ama, veremediğimiz ödüllerimizi bu yıl Mehmet Akif Ersoy Bilim Sanat Ödülleri olarak bu yıl takdim edeceğiz” dedi.  Toplam 5 kişiye verilecek ödül törenine takılım ise sınırlı sayıda olacağını sözlerine ekledi.

MEB-MAKÜ İŞBİRLİĞİNDE TBMM EV SAHİPLĞİNDE SERGİ AÇILACAK

2021 yılının Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı yılı olması dolayısıyla 10 Mart 2021 Salı günü (bugün)  Milli Eğitim Bakanlığı ve Olgunlaşma Enstitüsü İşbirliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ev sahipliğinde TBMM’de saat 11.00’de sergi açılışı yapılacağını kaydeden Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Adem Korkmaz, “Hazırlamış olduğumuz 100’üncü yıl sergisini TBMM ev sahipliğinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ortaklaşa açacağız. Saat 12.00’de açılışımız var. Yine Cumhurbaşkanımızın, TBMM Başkanımızın katılımlarıyla yaptığımız çalışmalarda da takdimlerimiz olacak” dedi. Rektör Korkmaz, toplantının devamında yıl boyunca yapılacak diğer etkinler ve faaliyet hakkında bilgi verdi.

Halil İbrahim KARA