“HALKIN GÜCÜNÜN ÜSTÜNDE BİR GÜÇ TANIMIYORUZ”

Rektör Korkmaz,  “MAKÜ olarak her zaman demokrasinin, halk iradesinin ve hukukun yanında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz”

MAKÜ yönetimi tarafından, emekli 104 amiralin yayınladığı ‘Montro Bildirisi’ hakkında açıklama yapıldı. Rektörlük Senato Toplantı Odasında yapılan basın açıklamasında, halkın gücünün üstünde bir gücün tanınmadığı vurgusu yapıldı. Rektör Korkmaz, “Demokrasinin bütün kurum ve kuruluşlar tarafından korunması gerekiyor. Aksi halde demokrasi dışı görüşler, düşünceler, fikirlerin karşılık bulması ve ülkenin huzuru ve güvenliğinin tehdidi ortaya çıkabilir. Bu anlamda üniversitemiz, akademik duruşu itibariyle basın açıklamasını sizlere arz ediyorum” dedi.
“…ANTİ-DEMOKRATİK BİR BİLDİRİ YAYINLAMIŞTIR”
Montro Bildirisi hakkında yaptığı açıklamasında Rektör Korkmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve millet iradesine geçmiş yıllarda yapılan saygısızlıklara bir yenisi daha eklenmiştir. Milli birlik ve istikrarı bozmaya, mazisi şan ve şerefle dolu Türk ordusunu kendisinden güç aldığı milleti ile karşı karşıya getirmeye çalışan emekli 104 Amiral, zamanlaması manidar bir gece vakti, Montrö Boğazlar Sözleşmesi üzerinden muhtıra niteliğinde anti-demokratik bir bildiri yayınlamıştır. Türk milletinin iradesini hiçe sayarak toplum düzenini bozmaya ve kaos oluşturmaya yönelik bu girişimi ifade özgürlüğü olarak nitelendirmek, milletin aklı ile adeta dalga geçmektir. Bu bildirinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde hain ve sinsi planlar yapanların ekmeğine yağ sürmekten başka hiçbir etkisi ve anlamı yoktur. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu ve Türk Milletinin ortak değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e atıflar yapmak, bu bedbaht bildiriyi meşrulaştırma art niyetini taşımaktadır.
MAKÜ, HALK İRADESİNİN YANINDA
Bu aziz millet; istiklali uğruna milyonlarca şehit verdiği bu kutsal toprakları müdafaa etmek için içerdeki hainlere ve dışardaki işbirlikçilerine tarih boyunca hadlerini nasıl bildirdiyse, nasıl 15 Temmuz’da tüm dünyaya ve içerde onların taşeronluklarını yapanlara ağır bir ders verdiyse aynı kararlılığı göstermeye her zaman hazırdır. İstiklal şairinin adını taşıyan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak her zaman demokrasinin, halk idaresinin ve hukukun yanında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz. Halkın Gücünün Üstünde Bir Güç Tanımıyoruz… Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Açıklaması yaptı. Rektör Korkmaz ayrıca, “Herkesin eleştiri yapma hakkı vardır ancak bu eleştirinin toplumun milli düzenini, seçilmiş hükümetlere ya da devletin kurumlarına karşı tehdit içeren ya da had bildirmeye çalışan bir bilgi olduğu anda da buna da devletin bir kurumu olarak bizim de karşı bir beyan ve tepkimizi ortaya koymak çerçevesinde basın açıklamamızı yaptık.” Dedi.  MAKÜ Senato Odasında gerçekleştirilen basın açıklamasına Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ali Murat Alpaslan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç ve basın mensupları katıldı.

Mine KAYA