Programa Türkiye’nin 27. ve son başbakanı Binali Yıldırım’ın da katıldı

Burdur Valiliği tarafından İstiklal Marşımızın Kabulünün 100 yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2021 yılının ‘İstiklal Marşı yılı’ ilan edilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılının Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı’ olarak kutlanmasına ilişkin yayınladığı genelge doğrultusunda Burdur Valiliği  tarafından Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ)  İstiklal Marşımızın kabulünün 100 yılı dolayısıyla program tertip edildi. Türkiye’nin 27. ve son başbakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı “İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Proğramı’ 12 Mart 2021 Cuma günü saat: 16.00’da MAKÜ Lavanta Tepesi Otel Toplantı ve Konferans Salonunda gerçekleşti. Burdur Valisi Ali Arslantaş, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, ilçe, belde belediye başkanları ile beraberindeki protokol üyeleri, sivil toplum örgütleri, kamu yararına çalışan dernek başkan ve temsilcilerinin katıldığı tören Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin için 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti. Okul öğrencileri tarafından şiirler okunduğu programda sinevizyon gösteriminde bulunuldu. “100. Yılında Burdur İstiklal Marşımızı okuyor” videosu izletildi. Milli Şairimiz İlk Burdur Milletvekilimiz Mehmet Akif Ersoy, yazdığı İstiklal Marşımızın 10 kıtası Protokol üyeleri, kurum müdürleri tarafından okunduğu video beğeni aldı. Mehmet Akif Ersoy’un bestelenmiş şiirleri solo olarak seslendirildiği İstiklal Marşımızın Kabulünün 100 yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül takdimi ile son buldu.

YILDIRIM “İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ İLE BAĞIMSIZLIĞIMIZI DÜNYAYA BİR KEZ DAHA HAYKIRDIK”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Milli Marşın Var olması bağımsızlığın en önemli alametidir. Milletimiz için aydınlık günlerin fişeği olan İstiklal Marşı’nın kabulü ile Bağımsızlığımızı dünyaya bir kez daha haykırdık” sözlerinin altını çizen son Başbakan Binali Yıldırım; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstiklal Marşı’mızın İstiklal davamızı anlatması bakımından büyük bir anlam teşkil ettiğinden bahseder. Ayrıca en beğendiği mısraları da; ‘hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet,  Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal’ olduğunu söyledi. Bunu söyledikten sonra şunu da ilave etmiştir.  Hürriyet ve İstiklal Marşı bir milletin ruhudur. İstiklal Marşı’nın bu pasajı asırlar boyunca söylenmelidir. Ve dost düşman herkes anlamalıdır ki;  Türk’ün hürriyetine dokunulamaz. Mehmet Akif Ersoy çok yönlü bir şahsiyet.  Şair,  yazar,  vaiz,  hatip,  siyasi ve birinci meclisin Burdur milletvekiliydi. Biz Mehmet Akif’i soğuk yüzlü ve çok ciddi biri olarak tanırız.  O’nun nükte yanını ve mizah yanını pek bilmeyiz.  Aslında o çok nüktedan çok mizah sahibi bir insandı. Mesela bir toplantıda karşısında bulunanlar arasından birisi kendisine; ‘Siz Baytar mısınız?’ diye bağırdığında verdiği cevap; sabrını bozmadan  ‘Evet bir yeriniz mi ağrıyor? şeklinde olmuştur.Onun başka bir mizah gücünü  gösteren bir olay ise; Fransa’da bulunduğu bir seyahatte Fransız’ın birisi, ‘Siz yabancısınız üstelikte Türk,  ne işiniz var burada geçip gidin memleketinize’ diye seslenince Akif’in cevabı çok manidardır. Gece karanlık düştüğünde başını kaldır gökyüzüne bak. Orada 1 ay ve yıldız göreceksin işte o benim bayrağımdır. Benim bayrağımın olduğu yerde ben astla yabancı değilim.  Evet Mehmet Akif böylesine Derin mutasarrıf yönü güçlü bir vatan şairidir” dedi.

Yıldırım konuşmasının devamında ise; “Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazarken duyduğu heyecanı bugün yediden yetmişe hepimiz tüm hücrelerimizde hissediyoruz.  Bundan sonraki nesillerimiz de yine aynı İstiklal Marşımızı dillerinden düşürmeyeceklerdir” sözlerinin altını çizdi.

VALİ ALİ ARSLANTAŞ;  “İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ ’NÜN 100. YIL DÖNÜMÜNÜ EN İÇTEN DUYGULARLA KUTLUYORUM”

Burdur Valisi Ali Arslantaş konuşmasında; “Türkün Ateşle İmtihanı” diye adlandırabileceğimiz Türk Kurtuluş Savaşını Kahraman Mehmetçiklerimizin insanüstü, destanı mücadelesini oldukça görkemli bir sesle anıtlaştıran İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılını kutluyoruz. Kaleme aldığı bu eşsiz eseri Milletimize armağan eden, Vatan Şairimiz, Mütefekkir, Gönül İnsanı, Burdur Mebusu Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.  Bu yıl Cumhurbaşkanlığımız tarafından Mehmet Akif Ersoy Yılı İlan edildi. Valiliğimizin özellikle lise öğrencilerimiz için hazırlanan Mehmet Akif konulu çizgi roman kitabı dağıtıldı. İstifadelerine sunduk. Bundan da son derece mutluyuz Sayın İstiklal savaşının hemen öncesindeki buhranlı günlerde kaleme alınmış olan İstiklal Marşımız; Türk Milletinin azminin ifadesi, iman gücünün maddeye olan üstünlüğünün ispatı olan muazzam bir destandır. Bir millet için en karanlık günler o milletin istiklalinin tehlikeye düştüğü günlerdir. İstiklal Marşı Şairimiz o zor ve karanlık günlerin içinde yaşamıştır. O şartların korkunçluğunu çok iyi bilmektedir. Bu gerçekleri Mehmet Akif “Hayır, hayal ile yoktur benim alışverişim, inan ki, her ne demişsem görüp de söylemişim” dizeleriyle ifade etmektedir” sözlerine yer verdi. Akif’in bilinmeyen yönlerini anlattı. Atatürk’ün hayatını kurtardığı Mustafa Sagir olayını katılımcılarla paylaşan Vali Ali Arslantaş; “İstiklal Marşı’nın Kabulü ’nün 100. Yıl dönümünü en içten duygularla kutluyorum. Bu toprakları vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. İstiklal Marşı gibi bu eşsiz eseri bize bırakan Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle minnetle anıyor, sizleri sevgiyle muhabbetle selamlıyorum” dedi.

ÖZÇELİK; “RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ       

Konuşmasında  “Biz Mehmet Akif’i dindar olduğu için seviyoruz. Biz Akif’i inandığı gibi yaşayan adam olduğu için seviyoruz. Biz Akif’i haksızlık karşısında susmadığı için seviyoruz. Biz Akif’i mazlumun garibim gureba’nın fakir fukaranın yanında durduğu için seviyoruz.  Biz Akif’i İstiklal Marşı’nı satmadığı için seviyoruz”  sözlerine yer veren Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; ”Mehmet Akif’i ve tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle Şükran’la anıyor saygılar sunuyorum”  dedi.

MİLLETVEKİLİ GÖKER, AKİF’İN ÖDÜLÜ ALMADIĞINI HATIRLATTI

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker konuşmasında, “Benden önceki konuşmacılara ilaveten Akif’in, İstiklal Marşı’nın yazılması için ortaya konulan 500 liralık ödülü ihtiyacı olmasına rağmen garip gureba, fakirlere bağışladığını hatırlatmak ve bu niyetin ne denli temiz olduğunu  belirtmek isterim” sözlerine yer verdi.

UĞUR; “AKİF ANADOLUYU KARIŞ KARIŞ GEZEREK, HALKI MİLLİ MÜCADELEYE DESTEK OLMAYA DAVET ETMİŞTİR”

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur konuşmasında; “Birinci meclis Burdur mebusumuz vatan şairi Mehmet Akif’in yüreğiyle kaleme aldığı, milletimizin bağımsızlık destanı İstiklal Marşımızın Yüce meclisimiz de kabul edilişinin 100. Yılını kutluyoruz.  Milli mücadelede cephede askerler top ve silah ile çatışırken çatışmanın farklı bir boyutu olarak Mehmet Akif de kalemi il,  hitabı ile vaazları ile mücadeleye katılmıştır.  Anadolu’yu  karış karış gezerek halkı Milli Mücadele’ye destek olmaya  davet etmiştir” sözlerine vurgu yaptı.

ERCENGİZ; “HAKLI GURURUNU, ONURUNU VE SEVİNCİNİ YAŞIYORUZ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz  günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Korkma diye başlayıp Ben ezelden beri yaşadım hür yaşarım diyerek biten bağımsızlık mücadelemizi destanlaştıran İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. Yılını kutlamanın Haklı gururunu onurunu ve sevincini yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Halil İbrahim Kara