• Türkiye Milli Takım Ragbi Erkekler Milli Takımımız Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Spor Toto Stadyumunda Andorra Milli Takımı ile yarın saat 11.00 da karşılaşacak.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  (MAKÜ) büyük bir organizasyonunun daha altına imza atacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayları ile büyük yatırımlar alan MAKÜ,  spor tesislerinde bugün Türkiye-Andorra Ragbi Büyük Erkekler Milli Maçı oynanacak. MAKÜ Spor Toto Stadyumunda saat 11.00’da başlayacak maç için Burdur Belediyesi yarın saat 09.30’dan itibaren Burdur Cumhuriyet meydanından ücretsiz otobüs seferleri düzenleyecek.

TEKNİK HEYET BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Maç arifesinde Ragbi Milli takımımızın kamp yaptığı MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de basın toplantısı düzenlendi.   Ragbi Federasyon Başkanı Murat Pazan, Genel Koordinatör Erkan Göral, Avrupa Maç Gözlemcisi Philippe Marguin, Teknik Direktör Cherokee Sylvain Ngue, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, MAKÜ Spor Kulübü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç’ın katıldığı toplantı saat 11.00’da başladı.

“SPORCULARIMIZ SAYENİZDE ÇOK GÜZEL BİR HAZIRLIK DÖNEMİ GEÇİRDİ”

Toplantıda konuşan Federasyon Başkanı Murat Pazan “Burdur’da 28 yıl aradan sonra ilk kez bir Milli maç heyecanı yaşayacağını duydum. Bizde sizler gibi Türkiye Ragbi Federasyonu olarak 2 yılın ardından bir maça çıkacağız ve bunun heyecanını yaşıyoruz. Mental olarak takımımızın hazır olduğuna inanıyoruz. Antrenörlerimiz fiziki olarak, teknik olarak yaklaşık üçüncü kampını geçirdiler. Çok güzel bir dönem geçirdiler. Biz ev sahipliğinden gayet memnunuz, gayet hoşnutuz” dedi. 2017 yılında liglerde olmadıklarını sözlerine ekleyen Federasyon Başkanı Pozan, “Teknik heyetimizin sayesinde konferans 2’ye çıktık. Aslında güzel de maçlar da yapmıştık. Ama pandemi nedeniyle duraklamaya girmiştik. Şimdi onu kaldığımız yerden devam ediyoruz” diye konuştu. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin tüm ekibine sporcularım adına Türk halkı adına teşekkürlerini sundu.

CHEROKEE SYLVAİN NGUE “BU YILKİ HEDEFİMİZ BİR ÜST LİG OLAN KONFERANS 1’E YÜKSELMEK”

Teknik Direktör Cherokee Sylvain Ngue konuşmasından bu yıl hedeflerinin üst lig olan konferans 1’e yükselmek olduğunu söyledi. Basın toplantısında kısa bir konuşma yapan Teknik Direktör Cherokee Sylvain Ngue , “2017’de bu göreve başladığımızda yıl yıl daha güzel şartlarda kamp yapıyoruz. Bize bu güzel imkânı sağlayan MAKÜ Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz.  Tesisler ve imkânlar olarak da burası en üstün üstünde bir yer. Bu tesisi değiştirmek istemiyoruz. Turnuvaya ve oyuna göre konuşmak gerekirse,  2017’de bu göreve başladığımızda hedefimiz o zaman da çok netti, bugün de çok net.  Uzun vadede planımız Avrupa’nın en üst liginde oynamak. Yolumuz uzun. Adım adım hedefimize yürüyoruz. Başlangıçta gelişim ligindeydik. Şuan konferans 2’ye yükseldik. Bu yılki hedefimiz bir üst lig olan konferans 1’e yükselmek” diye konuştu.

“BAYRAĞIMIZ İÇİN SAVAŞACAĞIZ”

Konferans 1’e yükselmek için bütün maçları kazanman gerektiğinin altını çizen Cherokee Sylvain Ngue ; “Bunun için çok sıkı çalıştık. İlk maçı evimizde oynayacağız. Elimizden gelen her şeyi yapacağız.  Bayrağımız için savaşacağız ve ülkemizin mutlu olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” sözlerine vurgu yaptı.

PHİLİPPE MARGUİN “TÜRKİYE ÇOK İYİ BİR YERDE”

Avrupa Maç Gözlemcisi Philippe Marguin tercümanı aracılığı ile yaptığı konuşmasında; “MAKÜ spor tesislerini çok beğendik. Ragbi’nin gelişimi için Türkiye çok iyi bir yerde. Böyle devam etmesini diliyorum. Umarın çok güzel bir turnuva olur” sözlerine yer verdi.

REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ; “AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ SPOR PROJESİ ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE BİR YER OLARAK BİLİNEN VE KALİTESİ ORTAYA KONAN BİR KONSEPTE ULAŞACAK”

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz konuşmasında; “Biz burada bütün konseptimizi ve bütün altyapılarımızı bir çok branşta sporcuları rahatlıkla hem sağlıklı ve güzel bir ortamda dinlenme ve eğitim yapabilecekleri, diğer taraftan da antrenman alanları ve elbette de müsabakalar açısından önemli çalışmaları yürütüyoruz. Bu geçtiğimiz yaz ve sonbahar döneminde yoğun kamp dönemimiz devam ediyor. Büyük ihtimalle kış döneminde de yoğun kamplarımız devam edecek. Artık Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi spor projesi ulusal ve uluslararası düzeyde bir yer olarak bilinen ve kalitesi ortaya konan bir konsepte ulaşacak. Yatırımlarımız devam edeceğinin altını çizen Rektör Korkmaz; “ Yeni branş ve mevcut branşların da daha güçlü bir şekilde yürütülebilmesi için spor konsepti üzerinden üniversitemizin akademik birimlerinin de sürece dahil olduğu ve destek verdiği bir konsept olacak. Milli maçımız için hem teknik lojistik alt yapı olarak hem öğrencilerimizin maçı izlemesi hem şehirdeki Burdurluların böyle bir milli müsabakayı izlemeleri noktasında büyük bir heyecan içerisindeyiz. Burdur da büyük bir heyecan içerisinde. İnşallah güzel bir maç olur. Güzel bir seyir içinde oluruz. Ragbinin bundan sonraki yapacak kamp organizasyonlarında ve ulusal ve uluslararası diğer müsabakalarında da ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz”  diye konuştu.

GRUPTA HANGİ TAKIMLAR VAR?

Genel Koordinatör Erkan Göral basın toplantısı sonrası verdiği bilgide; “Grubumuz da Andorra, Sırbistan,  Bulgaristan ve Bosna-Hersek var. Bizimle beraber (Türkiye) 5 takım bulunuyor” dedi.

 Halil İbrahim Kara