Kurulması planlanan ortak araştırma merkezi ile MAKÜ tarafından yürütülen Tarım ve Hayvancılık Kalkınma Projesinin hem daha hızlı hem de daha güçlü bir şekilde sürdürülmesine katkı sağlanacak

Hayvancılık alanında ihtisaslaşma üniversitesi seçilmesinin ardından yürüttüğü bölgesel kalkınma projeleri ile 3 yılı aşkın bir süredir hayvancılık alanda pek çok deneyimler kazanan MAKÜ, iş birliği ağını genişleterek gıda alanında ihtisaslaşma üniversitesi seçilen Kırklareli Üniversitesi ile araştırma üniversitesi seçilen Hacettepe Üniversitesi’nin mühendislik alanındaki birikimlerini bir araya getirip hayvancılık sektörüne yönelik daha ileri düzey projeler gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu bağlamda üç üniversitenin güçlerini birleştirerek kurmayı planladıkları “Hayvancılık Sektöründe Yenilikçi Uygulamalar ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi” ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi.

MAKÜ koordinatörlüğünde online olarak gerçekleştirilen toplantıya Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Çamur ile üniversitelerin rektör yardımcıları ve projede yer alan akademisyenler katıldı. Ortak uygulama ve araştırma merkezinin kurulması ile hayvancılık sektöründe yenilikçi uygulamalar gerçekleştirilebileceği gibi yapılan çalışmalar da daha hızlı bir şekilde dijital ortama da aktarılabilecek. MAKÜ’nün hayvancılık alanında yürüttüğü projeler ve Kırklareli Üniversitesi’nin ‘Gıda’ alanında ihtisaslaşma projesi ile araştırma üniversitesi seçilen Hacettepe Üniversitesi’nin mühendislik konusundaki birikimi sayesinde üniversiteler iş birliklerini güçlendirerek hem bulundukları bölgelere hem de ülke gelişimine katkı sağlayacak büyük bir ortaklığa imza atacaklar. Üniversiteler Hem Bulundukları Bölgelere Hem de Ülke Gelişimine Katkı Sağlayacak

REKTÖR KORKMAZ: “HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ.”

Moderatörlüğünü Hayvancılık Projesi Sorumlusu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar’ın yaptığı toplantıda konuşan MAKÜ Rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması temalı proje çalışmaları alanında seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak belli bir yere geldik. Bu projeyi yaklaşık 3 yıldır kendimize misyon edindik. Projelerde belli aşamalara gelmek, belli aşamalardan yeni noktalara gitmek ve elde edilen bir bilginin, bir sürecin belli bir aşamaya gelmesi bizim açımızdan mutluluk verici. Hayvancılık alanında 40 proje yaptık. 5 yeni araştırma merkezi kurduk. 2 araştırma merkezimiz ile birlikte toplam 7 araştırma merkeziyle projeyi yürütmeye karar verdik. 8 başlık üzerinden de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

MAKÜ’nün şimdiye kadar yürüttüğü projeler hakkında bilgi veren Rektör Korkmaz, sözlerine “Kırklareli Üniversitesi’nin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması programı kapsamında ‘Gıda’ alanında ihtisaslaşma projesi ile Hacettepe Üniversitesi’nin mühendislik konusundaki birikimi sayesinde üniversiteler hem bulundukları bölgelere hem de ülke gelişimine katkı sağlayacak hem de büyük bir ortaklığa imza atacağız. Biz Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak her türlü iş birliğine açığız. Hayvancılık alanında çok iyi çalışmalarımız var, detay çalışmalarımız var. Bundan sonraki çalışmalarda birlikte ilerleyeceğiz. Bize ne düşerse her türlü desteği vermeye hazırız.” şeklinde devam etti.

ORTAK PROJENİN TOHUMLARI ATILDI, İLERİDE ULU BİR ÇINAR OLACAK

Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran da kısa bir konuşma yaptı. Bu ortak proje için her türlü katkıya hazır olduklarını söyleyen Prof. Dr. Güran; “Yapmaya çalıştığımız şey bir başlangıç. Ben bunu tohum olarak nitelendiriyorum. İleriki yıllarda ulu bir çınar olduğunu göreceğiz. YÖK üniversiteleri birbirleri ile hareket eden bir yapıya dönüştürmeye çalışıyor. Anadolu’daki genç üniversiteleri diğer üniversitelerle buluşturup, birbirlerine deneyimlerini aktarıp, bu süreçten pozitif etkiler doğması amaçlanıyor. Bu projede MAKÜ’nün bize önemli bir enerji katacağını, bizim de katkımız ile pozitif enerji oluşacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Çamur ise; “Üç üniversite olarak ortaklaşa işler yaparak ülkeye güzel projeler çıkaracağımıza inanıyorum ve bize düşen her şeye hazırız.” dedi.

Merkezin öncelikli alanlarının konuşulduğu toplantıda akademisyenler de proje hakkında görüşlerini bildirdiler.

HABER MERKEZİ