Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen STAR Stajyer Araştırmacı Programı başvuru sonuçları açıklandı. TÜBİTAK tarafından lisans öğrencilerinin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri amacıyla başlatılan Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) başvuru sonuçları açıklandı.  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Fadime Aşık ve Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Hüseyin Torun “STAR” olarak desteklenmeye değer görüldü.
İKİ “STAR” DA MAKÜ’YE
Öte yandan İstanbul Üniversitesinden Ecenaz Mumcuoğlu ve Bursa Uludağ Üniversitesinden Sude Güngör isimli iki öğrenci de MAKÜ’de Star Stajyer Araştırmacı Programı dahilinde çalışma fırsatı bulacak.
ÖĞRENCİLERE 6 AY SÜREDE AYLIK 750 LİRA BURS VERİLECEK
Yapılan yerleştirmeler neticesinde 145 farklı üniversiteden, fen, mühendislik, sağlık ve sosyal ve beşeri bilimler alanlarında 134 farklı lisans programında öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri de dahil olmak üzere bin 500 lisans öğrencisi STAR programına kabul edildi. Stajyer Araştırmacı Burs Programı ile akademik olarak başarılı öğrencilerin ilgilendikleri bilim ve teknoloji alanlarında araştırma tecrübesi edinmesi hedefleniyor. Yapılan başvuruların ardından TÜBİTAK uzmanları tarafından genel ağırlıklı not ortalaması ve üniversite giriş sıralamasına göre yapılan değerlendirmeyle programa dahil edilen öğrencilere 6 ay süreyle aylık 750 lira burs da verilecek. 
STAR PROJESİ NEDİR?
Nitelikli insan kaynağının ülkemize kazandırılması hedefi doğrultusunda, lisans öğrencilerinin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri amacıyla STAR Programı hazırlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Ekim 2020 tarihinde duyurusu yapılan Stajyer Araştırmacı Programı’na 2-30 Kasım 2020 tarihleri arasında başvurular alınmıştı. Proje yürütücülerinin ve lisans öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği çağrı kapsamında STAR Portalı’na bin 963 TÜBİTAK projesi dahil edildi. Projelere 12 binden fazla öğrenci başvuru yaptı. Programa gösterilen yoğun ilgi nedeniyle daha önce bin olarak ilan edilen öğrenci kontenjanı, öğrencilerden ve proje yürütücülerinden gelen yoğun talep kapsamında bin 500’e çıkarıldı.

HABER MERKEZİ