Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç, Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü üyelerinin katılımıyla İnsuyu Mağarasında ziyarete kapalı galerilerde ve göllerde etüt ve tespit çalışmaları gerçekleştirildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Doğa Turizmi Uygulama Eylem Planı çalışmaları kapsamında Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç, Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü üyelerinin katılımıyla İnsuyu Mağarasında ziyarete kapalı galerilerde ve göllerde etüt ve tespit çalışmaları gerçekleştirildi. Doğa Koruma Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “1965 yılında Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası unvanına sahip İnsuyu Mağarası Burdur iline 13 kilometre mesafede Burdur-Antalya yolu üzerinde Çatağıl Köyü sınırları içerisinde yer alan bir mağaradır.

Mağaranın yaklaşık 500 metrelik kesimi ziyaretçiye açık olmakla birlikte mağara içerisindeki galerilerin toplam uzunluğunun 2012 yılındaki haritalama çalışmaları ile 8.350 metre olduğu tespit edilmiştir. İnsuyu Mağarası her yönde uzanan karmaşık galeri sistemleri ile Labirent Mağara niteliği taşımaktadır.  İçerisindeki 9 göl ile üne kavuşan İnsuyu Mağarasında, son yıllarda yaşanan küresel ısınmanın da etkisiyle göllerdeki su seviyelerinde düşüşler ve kurumalar yaşanmıştır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Burdur Valiliği arasında 2012 yılında imzalanan protokol ile mağaranın rehabilitasyonu için ilgili kurumlar tarafından çalışmalar başlatılmıştır. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından mağara ekosistemine uyumlu hale getirilen mağara içi aydınlatması ve Burdur Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından mağara giriş alanında yapılan yeni tesisler ve peyzaj düzenlemesi ile mağara ve çevresinin ihtiyaç duyduğu iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.  Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Doğa Turizmi Uygulama Eylem Planı çalışmaları kapsamında Burdur ilinin Mağara Turizmi potansiyelini arttırmak, ziyaretçi deneyimini iyileştirmek ve ziyaretçilerin doğa koruma bilincinde farkındalık oluşturmak amacıyla 6. Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda, Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Sayın Bülent GENÇ, Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü üyelerinin katılımıyla 26 Mart tarihinde mağara içerisindeki ziyarete kapalı galerilerde ve göllerde etüt ve tespit çalışmaları gerçekleştirilmiştir.  Burdur Valiliğine sunulacak olan mağara içi etüt ve tespit çalışma sonuçlarının İnsuyu Mağarasının ziyaretçi yönetimi ve memnuniyetine katkı sağlaması hedeflenmektedir” bilgisi paylaşıldı.

HABER MERKEZİ