–              ‘Un, tuz, şekerden uzak durun, günlük mutlaka yarım saat yürüyüş yapın, günde 3 ceviz yiyin”

Birlik Vakfı Burdur Şubesi’nin her 15 günde bir  düzenlediği ; ‘İlim ve kültür Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi  (SDÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı  öğretim üyesi Doç. Dr.  Serdar Mevlüt Kuyumcu oldu. Daha önceki yıllarda Burdur İl Milli Eğitim  Müdürlüğü’nde  Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan  Mehmet Kuyumcu’nun oğlu olan Doç. Dr. Serdar Mevlüt Kuyumcu; “Kalp hastalıkları ve sağlıklı yaşam” konulu bir  sunumda bulundu.

Birlik Vakfı Burdur Şubesi’ne 25 Şubat 2022 Cuma günü saat 20.00 – 22.00 saatleri arasında soru –cevap şeklinde gerçekleşen sunumunda sağlıklı yaşamın sırrını açıklayan Doç. Dr. Kuyumcu, ‘Un, tuz ve şeker olmak üzere 3 beyazdan uzak durulmasını gerektiğinin altını çizdi. Günlük mutlaka yarım saat hızlı adımlı yürüyüş yapılması gerektiğini söyledi.

Cevizin kalp sağlığına çok faydalı olduğunu da vurgulayan Doç. Dr. Kuyumcu, günlük 3 cevizin yenilmesini önerdi.  Günlük bol su içilmesinin de ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

İŞTE DOÇ. DR. KUYUMCU’NUN SUNUMUNDAN KISA  NOTLAR

“3 CEVİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi  (SDÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Serdar Mevlüt Kuyumcu; “Kalp sağlığı için 3 tam ceviz çok önemli” dedi. Ceviz yenilmesini önerdi. Ayrıca kalp sağlığı için zeytinyağı, fındık ve balık tüketilmesini tavsiye etti.

“GÜNDE EN AZ YARIM SAAT YÜRÜYÜN”

Sağlıklı yaşam için özellikle 40 yaş üstündeki insanların mutlaka ve mutlaka günde en az yarım saat yürümesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Kuyumcu; “Günde en az yürüyüş yapılmasının sağlığa çok faydası var. Bu yürüyüş herkeste olan akıllı telefonda olduğunu gibi 10 bin, 20 bin adım değil. Aheste aheste atılan 10 bin adımın kalbe hiçbir faydası yok. Günde yarım saat aralıksız olarak. Postacı filminde Kemal Sunal’ı hatırlarsınız. Hızlı, hızlı yürürdü. Onun gibi hızlı adımlarla yürümemiz lazım” diye konuştu.

TEREYAĞI FAYDALI MI?

Tereyağı hakkında da konuşan Doç. Dr. Kuyumcu, “Kolesterolü yakarsak vücuda faydalı. Ama hepimizin şu an bende dahil olmak üzere önden göbeğimiz çıkıyor. Karında biriken yağ, kalpte, damarda biriken yağ demektir. Eğer biz yediğimizi yakabilirsek kolestrolün hiçbir sıkıntısı yok. Ama günümüzde atalarımız gibi, dedelerimiz gibi çalışmıyoruz. Onlar gibi tarlada orak sallamıyoruz. Bu yüzden kolesterolün bize zor zararı var. Ana şunu yaparsak günde en az yarım  saat bir tempolu yürüyüş bizim için kolesterol yağından çok daha değerli. Bu yüzden sporu ve tarlada çalışmayı azaltsak bile bırakmamamız gerekli” dedi.

  “3 BEYAZDAN UZAK DURUN”

Doç. Dr. Kuyumcu, “Sağlıklı bir yaşam için, un, tuz ve şekerden uzak durun” dedi.  Haftada mutlaka balık tüketilmesini tavsiye etti. Günlük çay kahve yerine bol miktarda su içilmesini önerdi.

BAŞKAN AKKAYA TEŞEKKÜR ETTİ

Birlik Vakfı Burdur Şubesi Başkanı Sebahattin Akkaya,  Süleyman Demirel Üniversitesi  (SDÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç .Dr.  Serdar Mevlüt Kuyumcu’ya  verdiği faydalı bilgilerinden dolayı teşekkür etti. Hediye takdiminde bulundu. Halil İbrahim Kara