AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Araştırma komisyonumuz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur’un komisyon üyeliğinde yer aldığı Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele Ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. İlk toplantıda komisyon başkanlığına Orman ve Su İşleri eski bakanı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu seçildi. Araştırma komisyonun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyen Milletvekili Yasin Uğur, “İlk önerge sahibi olduğum “Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” olarak ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Komisyon başkanlığımıza AK Parti hükümetlerimizde uzun zaman Orman ve Su İşleri bakanlığı yaparak bu alanda ülkemize çok büyük hizmetler yapmış olan Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkan olarak seçildi. Araştırma komisyonumuz Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” açıklamasında bulundu. 
BAŞKAN, BAŞKANVEKİLİ, SÖZCÜ VE KATİP ÜYELİKLER SEÇİLDİ
Komisyonun Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulduğu dile getiren Milletvekili Uğur, “Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele Ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonuna Üye Seçimine Dair Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Meclisimizin kararına göre, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzük’ün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun üyelikleri için 16 Mart’ta Genel Kurul’un 59’uncu Birleşiminde, başkan, başkanvekili, sözcü ve katip üyelikleri için de 23 Mart’ta seçim yapılmıştı. Seçim yapıldıktan sonra Çarşamba gününü toplantı günü olarak belirlendi” dedi.
ARAŞTIRMALARIN GÖLLER BÖLGESİNDEN BAŞLAMASINI ÖNERDİ
Milletvekili Uğur,  gerçekleşen ilk toplantıda araştırmaların iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölge olan Göller Bölgesinden başlanmasını önerdi. Milletvekili Uğur, “Toplantımızdan sonra sayın komisyon başkanımıza ” Malum bizim yöremiz Göller Yöresidir, birçok gölümüzle alakalı kuruma ve su seviyesindeki çekilmelerle ilgili problemlerimiz var. Benim de hem sulama suyuyla alakalı hem de içme suyu ile alakalı yaşamış olduğum durumlar da var. Bu sorunların hepsine çözüm bulabilmek adına komisyonumuzu Burdur’a davet ediyorum’ dedim. Sayın Başkan da bu konuyu değerlendireceğini ve Göller Bölgesinin önemli bir bölge olduğunu belirtti. Ülkemizin her köşesi bizim için önemli fakat Göller Bölgesi bizim için havza olarak, benim de kendi bölgem olduğu için orayı işaret ettim ve önem veriyorum. Hem göllerimizin kurumasının nedenlerinin araştırılması ve alınması gereken önlemler hem sulama suyunu nasıl daha etkin kullanabiliriz hem de içme suyu ile alakalı yapmamız gerekenler ve alınacak tedbirlerle ilgili bir takım çalışmalar yapacağız. Bu konuyla ilgili olarak birçok bilgi ve tecrübeye sahibim. Su malumunuz hayat demek, petrolden daha değerli bir konudur. Boşa akıp giden sularımızda var, ihtiyacı olan yerlerimiz de var. Onların planlanması açısından da komisyonumuzun çalışması çok önem arz edecektir. İnşallah hayırlara vesile olur ve ülkemizin ve bölgemizin bir problemine merhem oluruz. Ben su ile ilgili uzmanlarla görüşmeye devam ediyorum. Bakarsınız, su yönetimi, kullanımı ve iklim değişikliğiyle ilgili bölgemizde konu ile alakalı uzmanlarımızla da bir görüşme yapacağım ve komisyonumuza bölge adına bilgi vereceğim. Bu konu özel olarak önem vermiş olduğum bir konuydu. Komisyonun kurulması da bu anlamda çok değerli oldu. Meclis Araştırma Komisyonunda raporumuzu sunduğumuzda ülkemizin genel bir problemini çözmüş olursak, şahsım adına, buna katkı vermekten dolayı büyük onur ve şeref duyarım” ifadelerini kullandı.
İŞTE KOMİSYONDA YER ALAN İSİMLER
Komisyonun başkanlığına AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu seçildi. Başkanvekilliğine AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, sözcülüğüne AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, katipliğine MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, üyeliklerine ise MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatih Süleyman Denizolgun, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz seçildi.
Hayal GİRİŞİM