Zamansız Yağan Yağmur Kirazları Çatlattı

Burdur’da kiraz hasadı başladı. Hasat sezonunun başlamasıyla birlikte üreticiler kirazlarını hasat etmeye başladı.  Yetiştirilen kirazlar, çeşitli ülkelere ihraç edilmek üzere toplanıyor. Ancak bu yıl meydana gelen don ve kuraklığın etkisiyle kiraz miktarının geçen yıla oranla oldukça düşük olduğu öğrenildi. Rekoltesi düşük olan kirazları bir de zamansız yağan yağmur etkiledi. Kuraklığın ardından zamansız bir şekilde yaşanan yağışın kirazları çatlattığı ve rekolteyi olumsuz etkilediği bilgisi edinildi.

“İNŞALLAH DEVLETİMİZE DOLARLAR GELİR”

Kiraz hasadına ilişkin, Burdur Gökçebağ Köyü halkından Bilal Minas gazetemiz muhabiri Halil İbrahim Kara’ya açıklamalarda bulundu. Minas, “İnşallah bu sene sağ selamet sezona başladık ve yarıya da geldik. Bu topladığımız kirazlar 0900 ihracat kirazıdır. Bunu yurt dışına gönderiyoruz. İnşallah devletimize dolarlar gelir. Bu şekilde çalışmaya çalışıyoruz. Şu an 50,60 kişi kadar işçimiz var. İşçilerimizin yevmiyesi 80-100 arası değişmektedir. Kirazın kilosu ise 10-15 lira arasında değişiyor. Ancak yaptığımız masrafa karşı fiyatımız düşük.

ÇATLAK KİRAZLAR HAYVAN YEMİ OLUYOR

Son zamanlarda yağan yağmurlar kirazlarımızı çatlattı. O yüzden çatlak olanları seçiyoruz ve bunlar ihracata girmiyorlar. Bunları danalar, buzağılar, kuzular yiyor. Bu sene rekoltemiz zayıf. Dondan ve sıcaktan çok etkilendik. Önce yağmursuzluktan sonra da zamansız gelen yağıştan etkilendik. Geçen sene 10 ton kiraz topladıysak bu sene ancak 5 ton alabildik. Hasadımız yarıya düştü.  Şu anda bu kirazın satılma zamanı bu konuda devletin ihracatı devam ettirmesi lazım. Biz kirazlarımızı köye gelen bir firmaya teslim ediyoruz ve böylece kirazlarımız ihracata gidiyor.” Açıklaması yaptı.

 Halil İbrahim KARA