56 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasında il genelinde 40 kişi ceza yedi

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından, 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden toplam 40 kişiye ceza kesildiği öğrenildi

Burdur Valiliği tarafından koronavirüs salgını nedeniyle yürütülen kısıtlamalara, Burdur halkının gerekli önemi gösterdiği bildirildi. Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, 56 saatlik kısıtlama kapsamında en çok sokağa çıkma kısıtlaması çeşitli bahanelerle ihlal edildi.

SOKAĞA ÇIKANA CEZA YAZILDI
Burdur İl Emniyet Müdürlüğü tarafından il genelinde yürütülen sıkı kontrol ve denetimlerde,toplam 29 şahsa sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten idari para cezası uygulandı.

JANDARMA KIRSALDA AFFETMEDİ
Burdur İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde de ihlal yapan vatandaşları affetmedi.  Burdur Jandarması il genelinde 11 kişiye maske takmamak, sosyal mesafe kuralına ve sokağa çıkma kısıtlamasına uymamaktan idari para cezası uyguladı. Burdur Valiliği tarafından Muhabirime yapılan açıklamada, “4-7 Aralık 2020 tarihleri arasında ilimiz genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması süresince Polis Sorumluluk Bölgesinde, Emniyet ekipleri tarafından toplam 29 şahsa sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten idari para cezası uygulanmıştır. Hafta Sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması süresince Jandarma sorumluluk bölgesinde, Sokağa Çıkma Yasağına Uymayan 7 kişiye, Maske takmamaktan 2 kişiye ve sosyal mesafe kuralına uymamaktan 2 kişi olmak üzere toplam 11 kişiye idari para cezası uygulanmıştır” bilgisi paylaşıldı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA UYMAYAN 37 BİN 614 KİŞİ HAKKINDA ADLİ YA DA İDARİ İŞLEM YAPILDI İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının bulaşı oranının düşürülmesi ve kış aylarında kapalı alanlarda virüsün artış hızının önüne geçilmesi amacıyla yeni tedbirler alınarak uygulanmaya konulduğu hatırlatıldı. Açıklamada, toplumsal ve bireysel sağlığın korunmasına yönelik tedbirlerden birinin de istisnalar hariç, vatandaşların belirli saatlerde sokağa çıkmasının kısıtlanması olduğu bildirildi.
“İlkini uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız büyük oranda uyum sağlamıştır.” ifadesine yer verilen açıklamada, hafta içi 21.00 ile 05.00 saatleri arasında, hafta sonu da cuma akşamı 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşların büyük oranda uyum sağladığı, kısıtlama kararına uymayanlara idari ya da adli işlem uygulandığı belirtildi.  Açıklamada, 1 Aralık Salı gününden itibaren hafta içi 21.00 ile 05.00 saatleri arasında, hafta sonu 4 Aralık Cuma akşamı 21.00’den bugün 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 37 bin 614 kişi hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapıldığı kaydedildi.

Hayal GİRİŞİM (ÖZEL)