Burdur İl Encümeni tarafından alınan kira bedeli kararı, Özel İdare kiracılarını memnun etmedi. Karara tepki gösteren kiracılar, “Bizler aylık kiralarımızı yatıramazken, sizler 6 ay erteleyip biriken parayı yatırmamızı istiyorsunuz zaten iş güç yok, bu haldeyken olmayan parayla kiralar nasıl yatacak?” tepkisini gösterdi

Burdur İl Encümeni tarafından Özel İdare kiracılarına yönelik kira bedeli kararı, esnafı memnun etmedi.  İl Özel İdaresi kiracısı olarak faaliyet gösteren işletme sahipleri, kira bedellerinin 15 Temmuz’a kadar ertelenmesi ve 15 Temmuz’da kira bedellerinin tümünün yatırılacak olmalarına tepki gösterdi. Pandeminin devam etmesi nedeniyle kazanç elde edemediklerini dile getiren esnaflar, Bucak ve Karamanlı ilçesinde alınan kararları işaret ederek, benzer kararların alınarak, esnafa rahat nefes aldırılmasını talep etti.
Özel İdare kiracıları, “Özel İdare kiracıları olarak bu pandemi döneminde işlerimizin kötü gitmesi nedeniyle kiraları ödemekte zorlanıyoruz bu konuda bizlere destek olunması konusunda dilekçe vermiştik. İl Özel İdare Encümeninin aldığı karar dün açıklandı. Alınan kararda kiraların 6 ay ertelenmesi kararı alınmış bu karar bizlere destek değil köstektir. Bizler aylık kiralarımızı yatırmazken sizler 6 ay erteleyip biriken parayı yatırmayı istiyorsunuz zaten iş güç yok, bu haldeyken olmayan parayla kiralar nasıl yatacak? Bu karar alınırken bizleri düşünmemişsiniz, bizler bu kararı kabul etmiyoruz.  Ödeyemeyeceğimiz bir ücreti nasıl kabul edelim.  Bu kararın yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz. Daha bir hafta evvel Bucak ve Karamanlı Belediyeleri karar almışlardır bu kararlara benzer esnafı, bizleri rahatlatacak nefes aldıracak kararlar alınmasını istiyoruz. Zaten 2019-2020 yıllarında kiralarımız yüzde 24 oranında artmıştır ve makas açılarak kiralarımız hiçbir yerde olmayan artışlarla aradaki fark açılmıştır.  Durum böyleyken ve hastalık devam ederken, bu yıl ki 2021 yılı kira artış oranı yüzde 9.11 olarak tespit edilmiştir ancak hastalık devam etmektedir.  Dükkânlarımızı mecburen vakit geçirmek adına açmaktayız.  İş yok, kiralarımızı zor ödeyebiliyoruz.  Durum böyle iken böyle bir kararın alınmasını destek değil köstek olarak görüyoruz.  Bizler her zaman devletimizin yanındayız ancak bizlere de böyle zamanda destek olunmasını talep ediyoruz. Encümen üyelerinin elini vicdanına koyarak böyle zamanda bizlere destek olmalarını bekliyoruz. Buradaki kiracıların çoğu şirket olduğu için devletin verdiği kira desteğinden yararlanamamaktadır durum böyle olunca buradaki esnaf mağdur durumdadır. Bizlere bu konuda destek olabilecek tüm yetkilileri sağduyulu doğru kararlar almaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi