Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Hasan Güven, “Toplumsal sorunumuz olan kadına yönelik şiddete karşı birlikte mücadele etmeliyiz” dedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü münasebetiyle kentte gerçekleşen çalışma ve hizmetler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ ANLAM VE ÖNEMİ
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Gününün önemini aktaran Müdür Güven, “17 Aralık 1999 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Bu tarihten itibaren ülkemizin de aralarında olduğu birçok ülkede günün anlam ve önemine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Kadına verilen değer, her türlü fayda ve beklentinin ötesinde, insan haklarının bir gereğidir. Dolayısıyla kadının saygınlığını ve itibarını korumak, herkes için bir insanlık vazifesidir. Kadının toplum içindeki saygınlığı, itibarı ve etkinliği, gelişmişliğin ve medeniyetin de bir göstergesidir. Kadına yönelik şiddet; bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık biçimi olarak kültürel, ekonomik, coğrafi sınır tanımaksızın tüm dünyada varlığını sürdürmektedir. Kadına yönelik şiddet, kadınların insan haklarından yararlanmalarını ciddi biçimde engellemekte; yaşam, güvenlik, özgürlük, saygınlık, fiziksel ve duygusal sağlık hakkı gibi temel haklarını ihlal etmekte veya pratikte geçersiz kılmaktadır” dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI BURDUR’DA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMA VE HİZMETLER
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğünün, ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da yürüttüğü çalışma ve hizmetleri anlatan İl Müdürü Hasan Güven, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inançla çalışmalarını çok geniş bir yelpazede, tüm tarafların kapsamlı işbirliğinde kararlılıkla sürdürmektedir. Bu kapsamda kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal çalışmalar ile birlikte, İlimizde eğitim ve farkındalık arttırma çalışmaları, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu arttırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bakanlığımıza bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğümüz, şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik güçlendirici ve destekleyici danışmanlık, rehberlik, yönlendirme ve izleme hizmetleri vererek çalışmalarını 7 gün 24 saat esasına göre yürütmektedir” diye konuştu.

ŞİDDET ÖNLEME VE İZLEME MERKEZİ
Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi çalışmalarını dile getiren Müdür Güven, “Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğümüz tarafından Aile Bilgi Sistemine intikal eden 6284 sayılı Kanun kapsamındaki tedbir kararları incelenmekte, mağdurun ikametine gidilerek mağdura, Rehberlik ve Danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Bakanlığımız Alo 183 Sosyal Destek Hattında “şiddet mağdurları için önceliklendirme süreci başlatılmış olup, 0 tuşuna basarak herhangi bir sıra beklemeden ilgili destek personeline ulaşabilinmektedir. CİMER’e gelen Aile İçi Şiddet, Tedbir Kararı ve ihbara yönelik gerekli iş ve işlemler aynı gün içerisinde gerçekleştirilmekte konu ile ilgili İl Müdürlüğümüze bilgi verilmektedir. Son olarak ise 0 501 183 0 183 iletişim numarasından 7 gün 24 saat Whatsapp uygulaması aracılığıyla vatandaşlarımıza hizmet sunulmaya başlanmıştır.  Şiddete uğramış ya da şiddete uğrama riski bulunan kadınlarımıza, Kadın Konukevi hizmetimiz hakkında bilgilendirme yapılmakta, Kadın Konukevine yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kadın Konukevimiz fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların, şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunların çözülmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarının da karşılanmak suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri yatılı sosyal hizmet kuruluşumuzdur. Bu bağlamda barınma, psiko-sosyal destek, hukuki destek, yönlendirme ve rehberlik, harçlık, kreş, istihdam desteği hizmetleri sunulmaktadır. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğümüz eğitim hizmetleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına, Merkez İl ve İlçelerdeki Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Komutanlıklarına, köy ve mahalle muhtarlarına, erkeklerin yoğun olarak vakit geçirdiği kahvehanelerde; Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi, Aile İçi İletişim Eğitimi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi, Erken Yaşta Evlilikle Mücadele Eğitimi, Medya ve Aile Eğitimi, Teknoloji Bağımlılığı Eğitimi, Madde Bağımlılığı Eğitimi, İletişim Becerileri Eğitimi, Etkili İletişim ve Beden Dili Eğitimi, Cinsel Gelişim Eğitimi verilmektedir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede alınacak diğer tedbirlerle birlikte, toplumun bütün fertlerinde sevgi, şefkat ve merhamet duygularının güçlenmesi ve hakim hale gelmesine ihtiyaç vardır. Bu kapsamda kurum ve kuruluşlarımızla kadınlarımızın ve bütün toplumun geleceği için hizmet sunmaktayız. İlimizde sunduğumuz bu hizmetlerde başta Valimiz Sayın Ali Arslantaş olmak üzere tüm kurumlarımızın yöneticilerine verdikleri desteklerden dolayı saygılarımı sunuyorum. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün; mutlu bireyler, uyumlu aileler ve kadına şiddetin son bulduğu bir toplum için dayanışma vesilesi olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Hayal GİRİŞİM