Burdur’un ilk ve tek, halk otobüsleri kadın şoförü Aysel Gürdal’dan, kadınlar gününde tüm kadınlara mesaj var: “Kadın monoton bir hayat yaşamamalı!”

                Burdur’un ilk ve tek kadın şoförü olarak görevini sürdüren 55 yaşındaki şoför Aysel Gürdal, ‘bu iş erkek işi’ diyenlere inat 7 yıldır direksiyon sallıyor. Burdur Özel Halk Otobüsleri’ndeki görevine geçtiğimiz aylarda başlayan Gürdal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde de direksiyon başında olacağını bildirdi.

“İŞİMİ SEVEREK YAPIYORUM”

                Şoförlük kariyerine direksiyon eğitmenliğiyle başlayan Gürdal; “Otobüs kullanmaya 7 yıl önce başladım. Aslen mesleğim direksiyon usta öğreticiliğiydi. Sürücü kurslarında çalıştım. Sonra da halk otobüsüne geçtim.  Isparta merkezde halk otobüsü şoförlüğü yaptım. Halk otobüsünde bir iki ay çalıştıktan sonra şehir dışı (Burdur Isparta arası) seferler de yaptım. Sonra da 3 yıl kadar Isparta Şehir Hastanesinde servis şoförlüğü yaptım. Şimdi de Burdur Halk Otobüsünde görev yapmaktayım. Buradaki görevimde 2. ayıma girdim ve görevime devam ediyorum. Mesleğimi seviyorum. Mesleğimde bir engel veya sorun hiç yaşamadım. Her zaman saygılı davranıyorlar. Erkek şoförlerden de çok memnunum. Şu ana dek hiç sıkıntı yaşamadım. Yolcularımız da çok memnun ben de onlardan memnunum. Çünkü işimi severek yapıyorum. ” Dedi.

“KADIN ‘YAPARIM!’ DEDİĞİ ZAMAN YAPAR”

Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirine, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle konuşan Gürdal ayrıca; “Bugünün önemi için söylemek istediğim, insan hakları temelinde kadınlarımızın siyasi ve sosyal bilincinin yerleştirilmesi ve ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasının sadece bir güne sığdırılmadan, her zaman kadınlarımıza değer verilmesini temenni ederim. Buradan kadına şiddete hayır diyorum. Bir kadın başarmak istiyorsa yapabilir. Ben bu yaşımda yapıyorsam, onlar da yapabilir. Kesinlikle bir başkasının etkisinde kalmasınlar, kendi irade gücünü kullansınlar. Bir kadın ‘yaparım’ dediği zaman yapar. Yani etkilenmesinler. ‘Yapamazsın’ ‘Edemezsin’ diyenlere karşı kendilerini yıldırmasınlar. Kadın mesleği, erkek mesleği diye bir ayrım yoktur. Kadın monoton bir hayat yaşamamalı! Tek, evde yemek yapıp, çocuk bakmak değil bu işleri de yapabiliriz.” Açıklaması yaptı.

Mine KAYA