İYİ Parti Burdur da ‘Seçim Ve Sandık Güvenliği’ Hedefleri Konuşuldu

Burdur’da ‘Sandık ve Seçim Güvenliği’ toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Türkiye’de sandık ve seçim güvenliliğinin sağlanması için, İYİ Parti’nin iktidara gelinceye dek ve sonrasında uygulamayı hedeflediği faaliyetler görüşüldü. Toplantı, İYİ Parti tarafından Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda bugün yapıldı. Toplantıya;  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve G.İ.K. Üyesi Burcu Akçaru, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, İYİ Parti Burdur İl Başkanı Faruk Erkan ve partililer katıldı. Toplantı basına açık yapılan bilgilendirmenin ardından, basına kapalı olarak devam etti.

‘YAPACAĞIMIZ BİR ŞEY SANDIK GÜVENLİĞİ İÇİN YETİYOR’      

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın, gazetemiz muhabirinin ‘Sandık güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?’ sorusuna yanıt olarak; “İktidar olduktan sonra yapacağımız bir tane şey zaten sandık güvenliğini sağlamak için yetiyor. Türkiye’de yargı mensuplarını oturtmaya çalıştığı iktidarın, iktidar koltuğundan kaldırıp tekrar peygamber postuna oturtursanız Türkiye’de sandık güvenliğini kendiliğinden sağlayabiliyorsunuz. Tekrar söylüyorum, Türkiye’de yargı mensuplarını iktidarın oturtmak istediği iktidar koltuğundan kaldırıp örf adet ve ananemizin de gereği olarak peygamber postuna oturtursanız sandık güvenliğini kendiliğinden yüzde 90 oranında halledersiniz. Ondan sonra; güneş çarığı sıkar, çarık ayağı sıkar. Bu mesele biter. İktidar olana kadar yapacağımız iş ise şu, 195 bin 784 sandığın tamamında o sandıkta oy kullanacak ve partilimiz olacak  insanlar üzerinden de temsilcilik modeli uygulayacağız. Türkiye’de AK Parti’nin ve HDP’nin yüzde 60’ın üzerinde oy aldığı bütün sandıkların, 60-80’i bir grup, yüzde 80 üzerinde oy aldıkları sandıkları ise ‘birinci dereceden riskli sandıklar’ olarak tanımladık. Şuan 140 bin tane gönüllümüz var havuzumuzda ama açık çağrılar yapacağız, daha da fazlalaşsın diye. Gönüllülerimizi de bu sandıklarda müşahit olmaktan başlatarak aşağıya doğru getirerek bir sandık güvenliği havuzu oluşturmak istiyoruz. Yapacağımız sistem bu.” Açıklaması yaptı.

“İYİLER HAREKETİ, SANDIĞA GÜVENİ TEKRAR BAŞLATTI”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Akalın, yaptığı konuşmada; “Bundan yaklaşık üç ay önce, 20 Haziran 2021 tarihinde bir erken seçim olacağı ve İYİ Parti’nin bu seçime tek başına katılacağını varsayarak bir seçim çalışması yaptık. …Seçim işleri başkanlığı olarak, hali hazırda Türkiye’de bir genel seçim tarih ve takvimi oluşmadığı için biz seçime tek başına girecekmişiz varsayımıyla hareket ediyoruz. Türkiye’nin 195 Bin 784 sandığının tamamına irade koyacak, tamamında sandık güvenliğini tesis edecek bir model inşası ve bu modeli birlikte vücuda getirmek için ben sizlerin arasına geldim. Biliyorsunuz 2019 seçimlerinde de Türkiye’de asıl yaşanan şey, bir belediyenin alınması değildir. Belediyelerin alınması değildir. Türkiye’de asıl yaşanan 2019 seçimlerindeki husus, sandığa tekrar seçmenin güveninin tesis edilmesidir. Yani,  çok uzun yıllardır bir kısmı politik propaganda olarak, bir kısmı da gerçeklik olarak var olan sandık üzerinden oyunlar ve sandığa itikatsızlık oluşturacak, güvensizlik oluşturacak yaklaşımlar ve görüşler ciddi sayıda seçmeni sandıktan uzaklaştırmıştır. 2019 yılında ‘iyiler hareketi’ kurmuş olduğu seçim ittifakıyla Türkiye’de her şeyden önce sandığa olan güveni tekrar başlattı. Bugün Türkiye’deki her fert diyor ki ‘O ıslak imzaları yakaladığınız anda o sandık sonuçlarıyla kimsenin oynamasına imkân yok.” Dedi.

“… ÖNÜMÜZE GELECEK OLAN SANDIK”

Isparta Milletvekili Aylin Cesur, yaptığı konuşmada;  “Bugünkü konumuz seçim. Çok önemli bir konuyla huzurunuzdayız. Bir memlekette eğer bu kadar şikayet varsa, memleketin insanları halinden memnun değilse, o zaman önümüzdeki günler daha karışık daha kötüye gidecek demektir. İşte bunları değiştirecek olan inşallah en kısa zamanda milli iradeye tekrar başvurulması ve önümüze gelecek olan sandık!” Dedi.

Mine Kaya