BESOB Başkanı Metin Sipahi, “Kazancı olmayan esnafımızın bir de icra geldiğinde ayakta durma şansı kalmıyor. Bu icralar esnafımızın kara listeye düşmesine neden oluyor. Kredi almakta zorlanan esnafımız yeniden kara listeye girmesinin mutlaka önüne geçilmeli” dedi

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, iş yerleri genelge ile kapatılan esnafa gelen icraların pandemi süresince durdurulması gerektiğini açıkladı. İcraların en az pandemi süreci bitene kadar durdurulması ve kredi almakta zorlanan esnafın yeniden kara listeye girmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirten BESOB Başkanı Metin Sipahi, “Genelge ile pandemi tedbirleri kapsamında ve sokağa çıkma yasakları gereği iş yerlerini kapatan esnafımıza gelen tüm icralar yine en azından pandemi süreci bitene kadar durdurulmalı. Kazancı olmayan esnafımızın bir de icra geldiğinde ayakta durma şansı kalmıyor. Bu icralar esnafımızın kara listeye düşmesine neden oluyor. Kredi almakta zorlanan esnafımız yeniden kara listeye girmesinin mutlaka önüne geçilmeli” dedi.
“ESNAF İCRADAN SONRA AYAKTA KALAMAZ”
Pandemi nedeniyle zaten kazanç elde edemeyen esnafın, gelen icraların ardından ayakta kalmasının mümkün olmayacağını işaret eden Başkan Sipahi, “Tüm konularda gelebilen icra işlemleri esnafın bu dönemde tamamen batmasına neden oluyor. Esnaf zaten Mart ayından bu yana hep borcunu borçla kapattığı için zor günler geçiriyor. Özellikle genelge ile iş yeri kapatılan esnafın bu dönemde zaten bir kazancı yokken, çektiği kredileri ödeyemezken icraya verilen borcunu da ödeyecek gücü yok. Üstelik bu icralar esnafımızın kara listeye düşmesine sebep oluyor. Piyasalardaki dengeler esnafın tamamen batmasına neden olacak şekilde mallarını haczetmekle düzelmez. En azından pandemi sürecinde, özellikle iş yeri tamamen kapatılan esnaf sektörleri için icra işlemleri bir süre durdurulmalı” diye konuştu.

Hayal GİRİŞİM