Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi Kapsamında; Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne içerisinde 5 bin kitabın yer aldığı çok amaçlı kütüphane ile gençlerin yeteneklerini sergileyebileceği ‘Genç Kürsü’ oluşturuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek maksadı ile başlatılan ‘Mesleki Eğitim’de 1000 Okul Projesi kapsamında Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde içerisinde 5 bin kitap bulunan Kütüphane oluşturuldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 50 bin TL’lik kaynağı ile yapılan Kütüphanede, ses ve görüntü sistemi ile online eğitim, toplantıların yapılabilecek. Yüz yüze eğitimlerin de verilebileceği kütüphane çok amaçlı olarak ta kullanılabilecek.  Ayrıca proje kapsamında okul içerisinde 2 katta kurulan kütüphane girişinde satranç oyun alanı ile ‘Genç Kürsü’ bulunuyor. Öğrencilerin teneffüs aralarında satranç oynamalarına imkânı tanınıyor. Her okulda bulunmayan ‘Genç Kürsü ’de öğrenciler şiir okuyabilecek, çeşitli enstrüman çalabilecek,  bildikleri şarkı ve türküleri okuyabilecek. Yeteneklerini sergileyebilecekler.
AÇILIŞI DÜN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMRE ÇAY YAPTI
“Mesleki Eğitim’de 1000 Okul Projesi” kapsamında Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde içerisinde yapılan Çok Amaçlı Kütüphane’nin açılışı dün Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’ın katılımı ile gerçekleşti. Açılış kurdelesini Okul Müdürü İbrahim Çetinkaya ile birlikte kesen İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, hayırlı olmasını diledi. Müdür Çay, burada yaptığı konuşmada, “Hep meslek lisesi memleket dedik bu bir algısal bir yönlendirmeden ziyade olgusal bir süreçtir. Bugün de bunun işaretlerinden birini gerçekleştiriyoruz. Meslek liseleri ülkemizde milli eğitim bakanlığımızın en önemsediği liselerdendir. Çünkü Bir ülkenin gelişmişliği en zor zamanlarında destek gördüğü öğrencileri barındıran okullardır. Sizler de biliyorsunuz ki Pandemi sürecinde meslek liseleri maske, dezenfektan, siperlik ,temizlik ve sağlık araç gereçlerini üreterek kara gün dostu olduklarını herkese göstermişlerdir. Bununla yetinmeyerek Yurt dışına ihracat eder hale gelmişlerdir. Bu da meslek liselerimizi hem kurumsal anlamda geliştirmiş hem de öğrencilerimizin özgüvenlerini arttırmış, kendilerine olan inançlarını ortaya çıkarmıştır.
MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ
Meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci bir altın bilezik sahibidir. Zanaati sayesinde meslek edinmekte ailesini geçindirmektedir. Son dönemde üstüne olması gerektiği gibi düşülerek bu işin ne kadar ehemmiyetli bir iş olduğu en üst yöneticilerimizden bizlere kadar herkesin içselleştirdiği bir gerçektir. 1000 okul projesi ise Bakanlığımız tarafından başlatılmış bu hayalin ete kemiğe bürünmüş halidir diyebiliriz. Bunu somutlaştırmış olduk. 1000 okul projesi ilimizde 3 okulda uygulanmaktadır. Bunlar, Burdur MTAL, Bucak Oğuzhan MTAL, Gölhisar Aliye İzzetbegoviç MTAL’dir.
Bu üç okul belirlenirken aslında devamsızlık, disiplin ve başarı durumu göz önünde bulundurularak desteklenmesine kanaat getirilmiş okullarımızda uygulamaya karar verilmiştir. Hem fiziki şartlarını iyileştirilecek, hem de eğitim kalitesi yükseltilecektir. İşte bugün açacağımız kütüphane ile kültürünü, edebiyatını geliştirmek için bu ve buna benzer pek çok adım atılacaktır. Bu bir başlangıçtır. Kıymetli gençler, özellikle bu proje, okulunuzun diğer okullarla başarı farklılığını azaltarak, kaliteyi yükseltip hak ettiği noktaya hızlı bir şekilde kavuşması için başlatılmıştır. Bu projenin bir üyesi olduğunuzu görüp daha fazla gayret göstermenizi bekliyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz olarak pek çok alanda çalışmaya ve sizleri destekleye gayret edeceğiz. Sizlerden beklentimiz devamsızlığı sıfıra indirmeniz, disiplin sorunlarını sıfıra indirmeniz, akademik başarınızı arttırmanız, kültürel, sanatsal başarınızı arttırarak bu projenin amacına ulaşmasını sağlamanızdır. Bu vesileyle öncelikle kütüphanenizin hayırlı olmasını diliyorum. Okuyan, üreten, eleştiren, doğruya akıl muhakemesiyle ulaşan bir neslin gelişmesine vesile olsun.“
Kütüphaneyi de gezen Müdür Emre Çay, okul öğrencileri ile birlikte satranç oynadı, kitap okudu.
 OKUL MÜDÜRÜ ÇELİKKAYA, “TEKNOLOJİ ALANINDAKİ GELİŞMELERLE BİRLİKTE ÜRETİMİNİN ARTIRILMASINA VURGU YAPTI
Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Çelikkaya konuşmasında; “Ülkemizdeki teknolojik alandaki gelişmelerle birlikte üretimin artırılması ve nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için ihtiyaç duyulan endüstriyel teknik eğitimin bu tür yatırımlarla güçlendirilmesi çok önemlidir” diye konuştu. Teknolojik alanlardaki gelişmelere vurgu yaptı.
Halil İbrahim KARA