Astım tedavisinin destekleyen ve cilt hastalıklarına iyi gelen Kivi meyvesi, Cuma Pazarında kilosu 10 TL’den alıcı buldu

Her derde deva meyve olarak bilinen Kivi meyvesi, Halk Pazarında alıcı bulmaya devam ediyor.  Pazarcı Ufuk Kalyan, kivi meyvesini tezgahında kilosu 10 TL’den satışa sundu. Kivi meyvesine gösterilen ilginin her hafta değiştiğini belirleten Pazarcı Kalyan, satışlardan memnun olduğunu ifade etti.

KİVİ MEYVESİNİN FAYDALARI
Astım tedavisini destekleme özelliğinin yanı sıra kırışıklıkları azaltarak, cilt hastalıklarına iyi gelen Kivi meyvesinin faydaları şöyle: “Farklı yetiştirme yerleri sayesinde kiviler yıl boyunca mevsim olabilir. Kaliforniya’da kasım ayından mayıs ayına, haziran ayından ekim ayına kadar yeni Zelanda’da yetişiyorlar. Kivi ek olarak da bulunabilir. Kivilerin içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanların astım hastalarının tedavisine gerçekten yardımcı olabileceği düşünülmektedir. 2000 yılında yapılan bir çalışma, kivi de dahil olmak üzere düzenli olarak taze meyve tüketenler arasında akciğer fonksiyonunda olumlu yönde bir gelişme olduğunu ortaya koymuştur. İşte kivinin sağlık için faydaları. Kırışıklıkları azaltır. Kivi, en iyi E vitamini kaynaklarındandır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, E vitamininin kırışıkları azaltabilen vitaminlerden olduğunu bildiriyor. Cilde C vitamini sağlar. Kivi, yüksek miktarda C vitamini içeriği ile vücudun kolajen üretimini artırır. Kolajen üretimi cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olan yaşlılık belirtileriyle savaşır. Ayrıca, kivi C vitamini özleri sayesinde cildi sıkılaştırıp gençleştirmekle kalmaz, hasarlı hücreleri de onarır. Kivi aynı miktar portakaldan daha fazla C vitamini içerir. C vitamininin ciltte bir diğer vazifesi de cildin kurumasını önlemek ve serbest radikallerin vereceği hasardan cildi korumaktır. Yaşlanmayı önler. Zamanı geri almak mümkün değildir, fakat yaşlanmayı geciktirmek imkan dahilindedir. Kivi, antioksidan açısından zengin yapısıyla yaşlanmayı geciktiren meyveler arasında yer alır. Antioksidanların görevlerinden biri de vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirip, cildin elastikiyetini, sıkılığını ve dokusunu korumaktır. U.V ışınlarından korur. Kivide bol miktarda amino asit bulunur, kivi bu özelliği ile cildi, güneşin zararlı ışınlarından, güneşin vereceği hasardan korur. Sivilceleri giderir. Kivi, doğal anti-inflamatuar yani iltihap önleyicilerdendir. Gözenekleri temizleyip, sivilcelerle mücadele eder. Sivilceden kurtulmak için kivi maskesi uygulayabilirsiniz. Cilde parlaklık kazandırır. Kivi, lif ve antioksidan açısından zengin yapısıyla doğal laksatiflerden yani müshil etkisi gösteren yiyeceklerdendir. Düzenli kivi tüketimi bedenden toksinleri temizleyip, sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Saç dökülmesini önler. Kivi C ve E vitamini özleriyle saç dökülmesine karşı savaşır ve saç sağlığını korur. Ayrıca magnezyum, çinko ve fosfor gibi mineraller kan dolaşımını uyararak saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçların erken beyazlamasını önler. Kivi, bakır minerali açısından zengin içeriği ile saçların erken ağarmasını önleyerek doğal rengini korur. Saçta egzamayı önler. Kivinin düzenli tüketimi, kan damarlarını güçlendirerek kafa derisi egzaması, baş derisi iltihabı gibi saç problemlerini önler.”

Hayal GİRİŞİM