Halk otobüslerinde HES kodu dönemine geçişle birlikte neler değişti?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında halk otobüslerinde de bazı tedbirler alındı. İçişleri Bakanlığı kararı ile tüm illerde toplu taşıma araçlarında hes koduna geçiş süreci 30 Eylül itibariyle başladı. Bu kapsamda halk otobüslerini kullanımda bazı yeni düzenlemeler yapıldı. Burdur’da, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile de tam kartların kişiselleştirilmesi ve hes koduna geçiş onaylandı.

2 ARALIK İTİBARİYLE ZORUNLU

Halk Otobüsleri Kooperatifinden edinilen bilgiye göre, Burdur’da hes koduna geçiş için gerekli alt yapı hazırlığı tamamlandı. Otobüslerde hes kodu uygulamasına geçiş için ise Bakanlık onayının beklendiği bildirildi. Bakanlıktan onay geldiği takdirde, hes kodlarının kent kartlara entegrasyon süreci başlayacak. Entegrasyon süreci 2 Aralık tarihine kadar sürecek. Bu tarihe kadar geçiş süreci kabul edildiği için hes kodu entegre edilmemiş kartlarla da otobüslere binişlerin sağlanabileceği öğrenildi. Ancak 2 Aralık tarihi itibariyle kişiselleştirme işlemi ve hes kodu entegresi yapılmamış kartlar iptal olacak. Hes kodu entegresi ve kartında kişiselleştirme işlemi yapmamış olan kişilerin otobüslere alınmayacağı bildirildi.

KİŞİSELLEŞTİRİLMEMİŞ KARTLAR KULLANILAMAYACAK

Edinilen bilgiye göre, kent kartlarda kişiselleştirme işlemi zorunlu hale getirildi. Kişiselleştirilmemiş kent kartlara hes kodu entegre edilmiş dahi olsa, bu kartların halk otobüslerinde geçerli olmayacağı bildirildi. Pandemi dolayısıyla alınan bu kararın amacı ise, kartların kişiye özgü olması sağlanarak şoförün, kişinin o kişi olduğunu teyit edebilmesinin sağlanması şeklinde açıklandı. Bu sayede hasta kişinin, sağlıklı bireyin kartını kullanma riskinin önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtildi. Kent kartların kişiselleştirilmesi, kartın üzerine kişi isminin ve fotoğrafının eklenmesiyle yapılıyor. Kişiselleştirme işlemi, halk otobüsleri şubelerinde yapılıyor.

HES KODU NASIL ENTEGRE EDİLİR?

Halk otobüslerinde hes kodu uygulamasına geçiş tamamlandıktan sonra hes kodu entegrasyonu yapılmamış tüm kartların geçersiz olacağı bildirildi. Entegre işlemi, kişinin kendi kent kartına kendi hes kodunun yüklenmesiyle gerçekleşecek. Entegre işlemi yapılmadan şoförlere cep telefonundan ya da e-devletten hes kodu gösterilmesinin ise kesinlikle kabul edilmeyeceği öğrenildi. Hes kodu entegrasyon işlemini vatandaşlar kendisi; www.hes.burdur.bel.tr web adresinden ya da mobil kent kart uygulaması üzerinden ücretsiz olarak yapacak. Hes kodu entegrasyonunun, halk otobüsleri şubelerinden yapılmadığı bildirildi.

TEK KULLANIMLIK KARTLAR KALDIRILDI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ayrıca, halk otobüslerinde kağıt bilet satışları durduruldu.  Tek kullanımlık kartların satışı Çarşamba günü (yarın) itibariyle durdurulacak. Kullan at kartların satışının, para alışverişi ile şoförlere bulaşma riski yüksek olduğu için tedbir amaçlı olarak kaldırıldığı öğrenildi. Temassız kredi kartıyla binişler ise, kartın üzerinde isim yazdığı takdirde kabul edilecek. Hes kodu entegresinin kredi kartlarında da zorunlu olduğu bildirildi.

BİR KİŞİ YALNIZCA BİR KARTA HES KODU TANIMLATABİLECEK

Edinilen bilgiye göre, Bir TC kimlik numarasıyla bir hes kodu, yalnızca bir karta entegre edilebilecek. Yani kişi hem kredi kartına hem de kent kartına hes kodunu entegre edemeyecek. Buna göre, koronavirüs salgını süresince halk otobüslerine binişlerde kişi, hem kent kartını hem de kredi kartını kullanamayacak. Yani, bir kişi yalnızca bir kart kullanabileceği için ya kent kartını ya da temassız kredi kartını tercih edebilecek.

Mine KAYA