-CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “Veteriner Hekim atamaları ne zaman yapılacak?” dedi.

TBMM İdare Amiri, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Veteriner Hekim atamaları hakkında yazılı soru önergesi verdi.  Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 8 bin veteriner hekimin iş yükünün gereğinden fazla olduğu tüm meslek odaları ve birlikleri tarafından dile getirilmekte olduğunu belirten Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere veteriner hekim atama duyurusu geçtiğimiz mart ayında yayınlanmış ve buna göre 790 veteriner hekimin atanacağı belirtilmiştir” dedi.
Eski Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından Veteriner Hekim, Gıda-Ziraat-Su Ürünleri Mühendislerine ve teknikerlere 10.551 personel ataması sözü verildiğini ancak sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Bakanlık değişimi nedeniyle verilen sözlerin havada kaldığını söyledi.

Son yıllarda dünyada zoonotik hastalıkların giderek artış gösterdiğini belirten Milletvekili Göker, “Hayvanlardan insanlara geçen bu hastalıkların veteriner hekimler tarafından daha hayvan boyutundayken engellenemez ise insan sağlığı açısından nelere sebep olabileceği yaşayarak görülmekte ve aşı çalışmalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Covid-19 salgını ile bir kez daha anlaşılmıştır ki zoonotik hastalıklarla mücadele, veteriner halk sağlığı, gıda güvenliği ve diğer faaliyet alanlarıyla insan sağlığına hizmet eden veteriner hekimlik mesleği ön plana çıkmaktadır” diyerek Bakanlığa birtakım sorular yöneltti. CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker,  yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi: “Bakanlığınızın resmi verilerine göre atama bekleyen Veteriner Hekim sayısı kaçtır? Kamuda bulunan Veteriner Hekim ihtiyacı ne kadardır? Atanmayı bekleyen Veteriner Hekimlerimiz için ihtiyaç nispetinde kadro açılması hakkında bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır? Eğer bir çalışma varsa söz konusu atamalar ne zaman yapılacaktır? Covid-19 salgınında aşı çalışmalarında aktif olarak yer alan Veteriner Hekimlere Sağlık Bakanlığı bünyesinde kadro açılması planlanmakta mıdır?”

HABER MERKEZİ