Flaş Haber Yeni

“GERİYE DÖNÜK POS CİHAZI ÜCRETİ ALINMAMALI”

“GERİYE DÖNÜK POS CİHAZI ÜCRETİ ALINMAMALI”

BESOB Başkanı Metin Sipahi, “Esnafımız zaten pandemide yeteri kadar zor bir süreçten geçmişken, kapalı oldukları dönemde kullanım yapılmamasına rağmen bu ücretlerin geriye dönük ödemelerini talep eden bankalar var. Bu yıl bu ücret ve komisyonlardan vazgeçmesi veya dişe dokunur bir indirime gitmesi gereken bankaların bu geriye dönük ücret talep etmesi kabul edilemez” dedi

POS cihazı komisyonlarından bankaların bu yıl feragat etmelerini talep eden Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, “POS komisyon oranları, bununla birlikte cihazın birçok bakım ücreti vs. zaten esnafımıza önemli bir maliyet kalemi olurken, esnafın kapalı olduğu dönemde cihazın geriye dönük borçlarını talep eden bankalar var. Bankalar bu yıl komisyon ücreti, bakım ücreti, kullanım ücreti gibi kalemlerden vazgeçmeli” dedi.
“PANDEMİDE ZOR SÜREÇTEN GEÇEN ESNAFA POS DA YÜK OLUYOR”
Bankaların POS cihazı ücretleriyle esnafın postunu çıkarttığını vurgulayan Başkan Sipahi, “Pandemi tedbirleri gereği temastan kaçınmak ve nakit kazancının azalması nedeniyle kartla temassız ödeme yapanların sayısı ikiye üçe katlandı. Bu da POS cihazının olmadığı iş yerinin ayakta kalmasını imkânsız hale getiriyor. Fakat bu cihazların bakım ücreti, kullanım ücreti, iletişim ücreti, komisyon oranları gibi birçok ödemesi de mevcut. Esnafımız zaten pandemide yeteri kadar zor bir süreçten geçmişken, kapalı oldukları dönemde kullanım yapılmamasına rağmen bu ücretlerin geriye dönük ödemelerini talep eden bankalar var. Bu yıl bu ücret ve komisyonlardan vazgeçmesi veya dişe dokunur bir indirime gitmesi gereken bankaların bu geriye dönük ücret talep etmesi kabul edilemez” diye konuştu.

Hayal GİRİŞİM