Burdur Teke Yöresi 7. Tarım, Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’nde Teke be Koç  Güzellik Yarışması yapıldı. Geçtiğimiz Cuma günü Cuma Namazı sonrası Burdur Uzay Çatı Halk Pazarında gerçekleşen yarışmanın Juri Başkanlığını Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veterinerlik Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz yaptı. Katılımcı tüm küçükbaş hayvan sahiplerine Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği tarafından birer madalya verildi. Dereceye giren hayvan sahiplerine ödüllerine ise ödülleri Burdur Valisi Ali Arslantaş, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veterinerlik Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Tarım İl Müdürü Mehmet Tuğrul tarafından takdim edildi.

VALİ ARSLANTAŞ “ALLAH AYAKLARINI TAŞA DEĞDİRMESİN”

Koyunu ve keçiyi 45 yaşına kadar güttüğünü belirten Burdur Valisi Ali Arslantaş; “Ben üreticilerimizi, yetiştiricilerimizi burada görünce gurur duyuyorum. Hepsinin emeğine sağlık. Allah ayaklarını taşa değdirmesin” dedi. Dereceye giren tüm hayvan sahiplerini tebrik etti.

ÖZÇELİK; MAKÜ’YE HAYVANCILIK ÜZERİNE YAKLAŞIK 70-80 MİLYONLUK DESTEK SAĞLANDIĞINI BELİTTİ

AK Parti  Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yarışmada yaptığı konuşmada; “Kıymetli Cumhurbaşkanımız Türkiye’de YÖK tarafından misyon odaklı üniversiteleri belirledi. İlk belirlenen 5 üniversitenin içerisinde Mehmet Akif Ersoy üniversitesini Misyon odaklı hayvancılık üzerine üniversite olarak belirlendi. Şimdiye kadar yaklaşık MAKÜ’ye 70-80 milyon liralık hayvancılıkla ilgili ne yapılması gerekiyorsa, laboratuvar mı kurulacak? Laboratuvar. Araştırma merkezleri mi kurulacak, Hayvan Hastanesi geliştirilecek mi? Veteriner Fakültesi bunun hepsini gerçekleştiriyor” dedi. 

YILDIZ: “ONLARA HER ŞEY BORÇLUYUZ”

Burdurlu yetiştiricilerin gövde gösterisi yaptığı 5. Honamlı Teke ve Koç Güzellik Yarışması’nda Burdur İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Yıldız tüm yarışmacılara birincilik madalyası takdim ederek “Burdur hayvancılık sektöründe zaten birinci ligde. Üreticimiz zor şartlarda bu işi yapmaya devam etti, onlara çok şey borçluyuz, hepsi bizim gönlümüzün birincisi” dedi.
 
GÜZELLER PODYUMU SALLADI

Özenle süslenen 28 teke ve 31 koç, podyumda tüm dikkatleri üzerlerine çekti. Hayvanların sağlık durumu, vücut ölçüleri, yaşları, boynuz yapısı, ırk özellikleri ve vücut uyumu kriterlerine göre değerlendirme yapan juri, seçim yapmakta zorlandı.

İŞTE YARIŞMANIN ŞAMPİYONLARI

Koç kategorisini Karamanlı ilçesi Kağılcık Köyü’nden Gökhan Güneş’in koçu, Teke kategorisinde ise Bucak Kızılkaya’da Süllü Çavaş’ın tekesi  birinci oldu. Güneş ödülünü Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul’dan, Çavaş ise Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın elinden aldı. Vali Arslantaş tüm üreticilerle gurur duyduğunu vurguladı.

ELMAZ KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİNİ ANLATTI

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veterinerlik Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve juri başkanı Prof. Dr. Özkan Elmaz, Uzay Çatı Fuar Alanı’nda düzenlenen yarışmanın açılışında, Honamlı tekesinin yerli, et verimi yüksek bir ırk olduğunu söyledi. İkiz yavrulama oranının da çok yüksek olduğunu belirten Elmaz, “Bizim Anadolu’ya has Honamlı oğlağımızı et tüketiminde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.” dedi. Bu türün genellikle Burdur yöresinde yetiştirildiğine değinen Elmaz, Merinos koçunun da bölgede çok miktarda bulunduğunu anlattı.

KUBİLAY: “HERKES GÖNLÜMÜZÜN BİRİNCİSİ”

Burdur Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kubilay ise “Dağda, bayırda, mesai saati olmadan 24 saat 365 gün hayvanlarına bakan, topraklarından ayrılmayan tüm çiftçi kardeşlerimi kutluyorum. Buradaki herkes gönlümüzde birincidir” dedi.

DERECEYE GİREN İLK 3’LER

KOÇ:

1. Gökhan Güneş (Kağılcık)                  

2. Muhammet Obut (Elmecık)

3. Mustafa Güneş (Kağılcık)

TEKE

1. Süllü Savaş (Kızılkaya)

2. Musa Yılmaz (armut)

3. İsmail Özben  

Halil İbrahim Kara