3 okul ve 1 aile sağlığı merkezi, hizmet ve eğitime açıldı

Burdur’un eğitimdeki kalitesini dile getiren Türkiye Cumhuriyeti Son Başbakanı Binali Yıldırım, uzaktan eğitimde elde edilen başarıyı müjdeleyerek, “EBA’da Türkiye Birincisi de yüzde yüz erişimle yine Burdur’dur” dedi

Türkiye Cumhuriyeti son başbakanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Kızılay başkanlığında yürütülen 81 İl, 81 Kızılay Anaokulu Projesi kapsamında Burdur Yıldız Güral Kızılay Anaokulu ile Gölhisar ilçesi Mustafa Ervacı Aile Sağlığı Merkezi, Gölhisar İlçesi Yusufça Havva-Kadir Ural Ortaokulu ve Karamanlı İlçesi İmam Hatip Ortaokulunun açılını toplu olarak gerçekleştirdiler. Tören, Gölhisar, Karamanlı ilçesi ve Yusufça beldesinde hayırseverler ve vatandaşlar tarafından canlı olarak da izlendi. Törene, Türkiye Cumhuriyeti son başbakanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Vali Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Türk Kızılayı Genel Başkan vekili İsmail Hakkı Turunç, Türk Kızılay İstanbul Merkez Şube Başkanı Mehmet Uğurelli, Gürok Grubu Yönetim Kurulu Başkan vekili Esin Güral Argat, İlçe Belediye Başkanları, Daire Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşundan bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından törenin devamında Türk Kızılayı tanıtım filmi izlenerek, Kuran-ı Kerim Tilaveti yapıldı.

“İNŞA ETTİĞİMİZ HER KIZILAY ANAOKULUMUZ, BÜYÜK MİLLET SEVDAMIZIN VE VATAN AŞKIMIZIN EN SAMİMİ NİŞANESİDİR”

81 İl, 81 Kızılay Anaokulu Projesi kapsamında 50’inci anaokulunun Burdur’da açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Türk Kızılay İstanbul Merkez Şube Başkanı Mehmet Uğurelli, “Bugün 12 Mart, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi milli marşımız, İstiklal Marşımızın Kabulünün 100’üncü yılıdır. Nice yüzyıllar ilelebet bu topraklarda marşımızın okunması temennisi ile ‘Bir zamanlar biz de millet hem de nasıl milletmişiz, gelmişiz dünyaya, milliyet nedir öğretmişiz, Kapkaranlıkken bütün afakı insaniyetin, Nur olup fışkırmışız ta sinesinden zulmetin’ dizeleri ile Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, rahmet ve minnetle anarak sözlerime başlamak istiyorum. Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı olarak, iyilik maratonunda emin adımlarla ilerlerken, şubemizin kurucu başkanı halefi olmaktan da gurur duyuyor, Sayın Binali Yıldırım’ın başlattı ve saygıdeğer hanımefendi kıymetli öğretmenimiz Semiha Hanımın himayesiyle güç ve mana bulan ’81 İl, 81 Kızılay Anaokulu’ ismiyle gökdelenimizde 50’inci katına, 50’inci ilimize ulaşmanın mutluluğu içindeyiz. Büyük projelerin mimarı olan şahsınızdan aldığımız feyz ile en kısa zamanda 81 ilimize, 81 anaokulunu yapacağımızın sözünü bizzat buradan tekrar vermek istiyorum. 81 İl, 81 Kızılay Anaokulu Projemiz, Milli Eğitim Bakanlığımız, Türk Kızılay İstanbul Şubemiz, kıymetli bağışçılarımız ve yerel yönetimlerin tam koordinasyonunun çok güzel bir örneğidir. Bu bağlamda okulumuzun bahçesi Burdur Yıldız Güral ve Güral Ailesine, tüm ihtiyaçlarımızda her daim yanımızda olan Burdur Valimiz ki kendisi Erzincan’da da her daim yanımızda olmuştur Sayın Ali Arslantaş’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler inanıyoruz ki, Kızılay kıpkırmızı hilali altında, Kızılay Anaokullarımızda eğitim gören minik yavrularımız, okullarımızın mimarisinde yer alan Şanlı Bayrağımızı, bugün ve gelecekte her daim ve her alanda hep zirvede tutacak, vatansever gençler olarak yetişecektir ve tüm içtenliğimle ifade etmek istiyorum ki, Sayın Semiha Yıldırım hanımefendinin himayelerinde inşa ettiğimiz her Kızılay Anaokulumuz, büyük millet sevdamızın ve vatan aşkımızın en samimi nişanesidir” diye konuştu.

MİLLETİN KURDUĞU İYİLİK HAREKETİ: KIZILAY

Kızılay’ın milletin kurduğu iyilik hareketi olduğunu vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkan vekili İsmail Hakkı Turunç, “Bu projenin hayata geçirilmesinde, aynı gönül dünyasını paylaştığımız sponsor aileler, sponsor şirketler vardır. Onların önemli katkılarını da unutmamak gerekir, onlara da her zaman olduğu gibi teşekkürlerimi arz ediyorum. İnşallah biraz önce takdim edilirken de ifade edildiği gibi bu yalnız bugün burada açılan ve nihayete eren bir proje değildir, bu devam edecek, tüm illerimizde inşallah bu projeler gerçekleşmiş olacak. Hepimiz biliyoruz ki, dünyayı gerçekten medeni insanlar, dünyayı iyi okuyan, tanıyan insanlar kurtaracaktır ve bu manada Türk Milleti olarak bizim milletimize de önemli bir sorumluluk geçmişte tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de bize sorumluluk düşüyor dolayısıyla Kızılay bir iyilik hareketidir. Her iyiliğin hep önünde olmuş, yanında olmuş, içinde olmuş, öncüsü olmuştur ama Kızılayı zaten millet kurdu dolayısıyla milletin iyilik hareketinin adı Kızılay’dır, Milletin gönül dünyasındaki zenginliler, Kızılay gibi birçok Türkiye’de hayır kurumlarımız vardır. O hayır kurumları eliyle iyiliğe dönüşüyor, duaya dönüşüyor, berekete dönüşüyor. Yalnız Türkiye sınırları içinde değil pandemi sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, onların direktifleriyle 140’a yakın ülkeye birçok ülkede ekonomik güçleri Türkiye’den daha da iyi olmalarına rağmen maske bulamadılar. Gönül dünyasında hep iyilik olan, iyiliğin öncesi önderi olmuş Sayın Cumhurbaşkanımız talimatlarıyla dünyanın birçok ülkesine maske ve diğer hijyen malzemeleri göndermek suretiyle dünyanın karşılaştığı bu felakette iyiliğin öncüsü oldu her zaman olduğu gibi keza Kızılay, milletin kurduğu iyilik hareketi 4 ülkede biz değişik hijyen malzemeleri veya değişik ihtiyaç duydukları ülkelerin istediklerini göndermek suretiyle milletimiz adına yani sizin adınıza, Türk Milleti adına iyilik öncüsü olarak oralara kadar gittik ve gidiyoruz. Bu bizim insanlık görevimizdir. Bir kurum kurmuş ecdadımız ama iyilik adına kurulmuşlar dolayısıyla bu bayrağı bugün taşıyan bizler, başta devlet görevlilerimiz olmak suretiyle devletimizin değişik kademelerinde farklı görevde bulunan iyiliği gönlünde taşıyan yaşatan insanlar her zaman bizimle beraber oldular, her zaman önümüzü açtılar, her zaman prosedürü kolaylaştırmak suretiyle bu iyilik hareketinde her zaman destekçimiz oldular” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM ALANLARINDA ÇALIŞMALARIMIZA HIZ VEREREK DEVAM EDİYOR OLACAĞIZ”

Okulun yapımını üstlenen Yardımsever Gürok Grubu adına konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkan vekili Esin Güral Argat, “Bu mutlu günde bizlerle olduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün burada sayın hanımefendi liderliğinde Yıldız Güral Kızılay Anaokulunun hayata geçmesinden dolayı biz çok mutluyuz. Bizler ülkemizin geleceği olan çocukların gelişmeleri, öğrenmeleri, ülkemize faydalı birer fert olarak yetiştirilmelerine destek olmanın toplum olarak birincil görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Bunu onlara borçluyuz. Sizlerin katkıları ile çocuklarımızın okul öncesi eğitimine destek olabildiysek ne mutlu bize, yeni dünya düzeninde çocukluktan son ana kadar hayat boyu öğrenme prensibi ile hareket etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu kapsamda öncelikle 3 bin 500 kişilik GÜROK Ailemizin, her ferdinin yurt içi ve yurt dışında kendilerini geliştirecekleri mesleki ya da liderlik becerilerini artıracak birçok eğitimi koşulsuz sunuyoruz. Çalışanlarımızın akademik olarak kendilerini bir üst düzeye taşıyacak, master, doktora dil programlarına destek veriyoruz çünkü grubumuz adına nitelikli ve insan kaynaklarına yatırım önceliklerimi arasına giriyor. Bilim, teknoloji, matematik, mühendislik projesini başlatıp, Türkiye’de eğitim sisteminin yaygınlaşması için projeler yürüttük. Aynı zamanda Lav markamız ile bu projenin altın sponsoru olduk. Bunların yanı sıra GCA ve LAV markamızla doğduğumuz kent olan Kütahya Ağaçköy’de ilk ve ortaokulunda 2018 yazında toplam 92 öğrenciyi robotik kodlama ile tanıştırdık. 23 gün süren ve toplam 92 saatlik eğitim sonunda öğrencilerimiz TÜBİTAK Bilim Fuarına katıldılar. Projenin başarısının ardından güz döneminde de devam kararı aldık ve Eylül ayı itibarıyla 42’si ilkokul, 44’ü ortaokul toplam 86 öğrenci ile haftada 4 gün toplam 17 saat eğitim planladık ancak koronavirüs sebebiyle projemiz durakladı, şartlar normale döndüğünde farklı okulları da programımıza dahil ederek, geliştirmeyi planlıyoruz. Amacımız her geçen gün teknolojik gelişmelerin yaşandığı günümüzde öğrencilerin yeni teknolojilere hakim olması ve gelecekte bu gelişmelere öncülük edebilmesini sağlamaktır. Geçtiğimiz yıllarda ortaöğretim sınavlarına yönelik başlattığımız Yıldız Eğitim Projesi, eğitime açtığımız Hediye Güral Anaokulu bugün bile bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Hedefimiz eğitime yaptığımız katkıyı, kurum olarak her yıl daha da artırmaktır. Biliyoruz ki ülkemiz bu çocuk ve gençlerin omuzlarında yükselecek. GÜROK olarak, bundan sonra da yatırımlarımızla ekonomik büyümeye katkı vermeye devam edeceğimiz gibi kalkınma hedefleri arasında bulunan sürdürülebilirlik, toplumsal cinsiyet eşitliği ve eğitim alanlarında çalışmalarımıza hız vererek devam ediyor olacağız. Teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

MİLLETVEKİLLERİ ÖZÇELİK VE UĞUR, BİNALİ YILDIRIM’IN BURDUR’A DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜRLERİNİ SUNDU

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur,  Türkiye Cumhuriyet Son başbakanı Binali Yıldırım’ın Burdur yatırımlarında verdiği emek ve destekleri dile getirdi. Milletvekili Uğur, “Yolları böldü ama insanları birleştirdi. Ferhat’ın dağları deldiği gibi tüneller açtı ve insanları birbirine kavuşturdu. Hızlı Trenlerle mesafeleri kısalttı, eskiler de bilir uçakları sadece havada görürken bugün bütün milletin kullanımına sundu dolayısıyla bu tip hizmetleri yaparak, bütün milletin gönlünde makes buldu” dedi. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ise “Burdur’da Burdur’la ilgili yapılan yatırım ve hizmetlerde emekleri oldu, katkılar koydu. Hepiniz biliyorsunuz ki ilimiz bir eğitim kentidir. Eğitim şehridir. Daha 2002 yıllarında biz şehrimizi eğitimde çok ön plana çıkan bir il olarak görmezdik ama daha sonraki yollarda eğitimdeki tüm paydaşları aynı anda bir araya getirerek, ortaya çıkan bir çalışma ile şehrimiz o dönemde OKS, SBS sisteminde 27’inci, 30’uncu sıralardayken arkadan 112inci, 102uncu ve arka arkada 4-5 yıl Türkiye’de o sistemde birinci olan bir ildeyiz. Bu eğitimin içine daha sonra Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin büyük bir güçle katılmasıyla beraber birçok illerden valiler Burdur ili bu başarıyı eğitimde nasıl yakaladı diye oraların milli eğitim müdürlerini şehrimize gönderdiler. Ben sadece şunu ifade etmek istiyorum, yılda birkaç defa mecliste otururken ilinizdeki bir veli sizi telefonla ararsa ve o telefonda size derse ki sayın milletvekilim bugün şu okulda, şu dersin öğretmeni derse 15 dakika, 20 dakika geç geldi diye veliler bu yakın takibi gerçekleştirse tabi ki eğitimdeki ilerlememizi çok net görebiliyoruz. Biraz önce de dediğim gibi tüm paydaşlarda bunların içinde yer almaktadır. Kıymetli Başbakanımız ülkemizin dört bir tarafına yardımcı oldunuz, destek verdiniz, bu sizin, bizim, hepimizin, bu ülke ve millet sevdasından kaynaklandığı çok iyi biliyoruz. Şimdi yolda gelirken Ankara’dan Sayın Başbakanımızla oturup kafa yorduğumuz konular vardı. Burdur’un Isparta sınırından başlayıp Antalya sınırına giden bölünmüş yol yine Burdur’umuzun Denizli sınırından başlayıp, Acıpayam, Çavdır, Söğüt, Korkuteli’ne giden bölünmüş yol, yine Burdur’umuzun hakeza Çavdır’a kadar olan bölümde olan bölünmüş yollar, Burdur-Isparta Dostluk Yolu bunlarda Sayın Başbakanımızın emeği, katkısı ve talimatı var. AssisTT’in bir çağrı merkezi lokasyonu kurulacak 300 kişilik, talimat verdi, Burdur’umuza böyle bir lokasyonun kurulması sağlandı. Bakın Karamanlı ilçemizin çevre yolu, Tefenni ilçemizin çevre yolu, Dirmil ilçemizin çevre yolu, Yusufça’nın çevre yolu, bunlar hep Başbakanımızın talimatıyla yapıldı” dedi.

BURDUR, OKUL ÖNCESİ EĞİTİM YAŞ GRUPLARINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Burdur kentinin okul öncesi eğitimde yaş grupları oranları çerçevesinde Türkiye birincisi olduğunu açıklayan Burdur Valisi Ali Arslantaş, “Saygıdeğer hanımefendi o kadar büyük bir işe imza attınız ki, bütün Türkiye’de, 81 ilde başladığınız, gerçekleştirdiğini, devam eden ve bitireceğiniz, inandığınız ve sahipliğini yaptığınız bu projeye bizim insanımıza, çocuklarımıza, yavrularımıza geleceğe hazırlama noktasında yaptıklarınız için şükranlarımızı arz ediyoruz. Çocukların kişiliklerinin yüzde 80’i, 0-6 yaş arasında gelişiyor, peşinden devlet olarak yaptığımız bütün eğitim faaliyetleriyle geriye kalan yüzde 20’yi ancak eğitebiliyoruz. Anaokuluna, okul öncesi eğitime devam eden bir çocuk, sorunsuz liseyi bitiriyor. Yüzde 50’si sorunsuz üniversiteyi bitiriyorlar. Burada ilk defa ortak kurallara uymayı öğreniyorlar, kendi haklarını korumayı, bir başkasının haklarına saygı duymayı, demokrasi kültürünü öğreniyorlar. Sayın Başbakanım 5 yaş grubunda Burdur’umuzda yüzde 100 ü okula devam ediyor üstelik pandemi ortamında, Türkiye birincisiyiz, 4-5 yaş ortalamasında yüzde 98 oranla Türkiye birincisiyiz. 3 yaşı dahil ettiğimizde de yüzde 78’le Türkiye birincisiyiz. Burdur’umuz, Burdurlumuz kendi geleceğini düşünüyor. Kendi çocuğunu geleceğe hazırlıyor. Bunun için bütün ailelere teşekkür ediyoruz. Ben başta Saygıdeğer öğretmenim, hanımefendi başta olmak üzere Türk Kızılay İstanbul Şubesine çok teşekkür ediyorum. Gölhisar ve Karamanlı ilçelerimizde bizi izleyen hayır severlerimize teşekkür ediyorum. Yıldız hanıma rabbimden şifalar diliyorum. Hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum” şeklide konuştu.

VATANDAŞLARLA ŞAKALAŞTI

Konuşmasına başlarken vatandaşların ‘Yolların Kralı’ sloganlarına gülerek cevap veren Türkiye Cumhuriyeti son başbakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “Ben size hep söylüyorum, yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur. İlla ısrar ediyorsanız, yolların mimarı diyebilirsiniz. Siz siz olun yolların kuralına riayet edin, sevdiklerinize üzüntü yaşatmayın” diyerek şakalaştı.
İstiklal Marşımızın Kabulünün 100’üncü Yıldönümü kutlayarak, Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle andığını ifade eden Binali Yıldırım, “Bugün güzel bir günde, bu güzel vesile ile bir aradayız. Ben hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün 12 Mart Burdur’dayız. Burdur deyince güller, göller, gönüller diyarı akla gelmekle beraber İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Burdur’la adeta özdeşleşmiştir, adını taşıyan üniversitesiyle, Birinci Meclis’te Burdur milletvekili yapmış olması da bu özelliğini ön plana çıkarmaktadır. Aslında Mehmet Akif Ersoy, Burdur’umuzun değil, İstiklal mücadelesi veren ve özgürlüğünü hiçbir şeye değişmeyen aziz milletimizin her gün, her an aklına, mekanında ve kalbinde yaşayan büyük bir şairdir. Az önce programa başlarken bile onun eserini ilk günkü heyecanla birlikte okuduk ve dinledik. Yavrularımız okullarına gittiklerinde, okula girerken, sınıflarına girdiklerinde İstiklal Marşımızın 10 kıtasının altında Mehmet Akif Ersoy’un ismi var, her gün onu görüyorlar. Yine her gün toplantımızda, açılışımızda, İstiklal Marşımızı okumak suretiyle onu hatırlıyor ve yad ediyoruz. Bu toprakları bize vatan kılan, bağımsızlık mücadelemiz için canlarını seve seve veren başta İstiklal Mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u da burada şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BATISIYLA DOĞUSUNU KUZEYİYLE GÜNEYİNİ BİRBİRİYLE BİRLEŞTİRDİK.”

Yıldırım törende yaptığı konuşmada, “Bizim inancımızda, eğitimin, kendini geliştirmenin çok önemli bir yeri vardır. Beşikten mezara kadar ilim öğren, ilim Çin’deyse de gidin öğrenin, işte burada başladığımız iş diğer hizmetlerimiz gibi değildir. Doğru. Bayram kardeşimiz anlattı, 20 yıl boyunca Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkeyi doğudan batıya, kuzeyden güneye yollarla donattık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik, gönülleri birleştirdik ve Türkiye’nin batısıyla doğusunu kuzeyiyle güneyini birbiriyle birleştirdik. Bütün bunları yaparken bir şeye dikkat ettik, dedik ki, yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz, amansız bir şekilde terör örgütlerine göz açtırmadan mücadelemizi o gün de sürdürdük, bugün de sürdürdük.15 Temmuz gecesi de yine İstiklalimize, demokrasimize kast eden alçaklara hak ettikleri dersi, milletimizin ferasetiyle, cesaretiyle verdik” dedi.

“TÜRK KIZILAY’I BİR BUÇUK ASRI AŞAN YÜZ AKI BİR KURULUŞUMUZDUR”

Açılışı gerçekleşen okullar hakkında bilgi veren Binali Yıldırım, “Bugün sadece Yıldız Güral Anaokulunu açmıyoruz. Aynı zamanda Karamanlı’da ve diğer yerlerimizde 2 tane okul, 1 sağlık ocağını da buradan canlı yayın yapmak suretiyle açılışını gerçekleştireceğiz. Bu anaokulunda 5 derslik var, 230 öğrencimiz var. Evlatlarımızın en güzel şekilde geleceğe hazırlanması ve donanımlı bir şekilde yetişmesi için ben de varım diyen yardımseverlerimize, hayırseverlerimize Türk Kızılay’ı adına teşekkür ediyoruz. 81 İle, 81 Anaokulu Projesinin çıkışı şöyledir, 2016’da Başbakanlığa başladığım günlerde eşim Semiha Hanım böyle bir projeden bahsetti. ‘Türkiye çapında anaokulları yaptırsak nasıl olur, bu işin altından kalkabilir miyiz’ dedi. Ben de gayet tabi ki, başlamak, bitirmenin yarısıdır, niye olmasın dedim ve Türk Kızılay’ı adı altında bu programı başlattı. Burada tabi söylemem gerekir, Türk Kızılay’ı İstanbul Şubesi çok daha etkin bir rol oynadı yani İstanbul şubesi üzerinden büyük oranda işler yapıldı, bu vesile ile şube başkanlarına çok teşekkür ediyorum. Türk Kızılay’ı bir buçuk asrı aşan yüz akı bir kuruluşumuzdur. Hilal-i Ahmet, biliyorsunuz İstiklal Marşı için bağışlanan ödülü de Mehmet Akif, Türk Kızılay’ına bağlı bir vakfa bağışlamıştır. Cephede savaşan askerlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bugüne geldiğimizde 50 okul tamamlandı. Yine buraya gelmeden 51’inci okulu da müjdeledi, Adana’da bir hayırseverimiz anaokulumuzun yapımını gerçekleştirecek. Ben bütün hayırseverlere teşekkür ediyorum. Buraya aslında biz 4 ay önce gelip bu açılışı yapacaktık. Niyetimiz ve kararımız öyleydi. Afyon’daki anaokulunu açtıktan sonra hepinizin malumu olduğu üzere güzel İzmir’imizde yaşanan o büyük deprem felaketi dolayısıyla o programı yapamadık. Dört ay sonra bugün bu programı gerçekleştiriyoruz. Her şeyden önce ismini taşıyan Yıldız Güral Anaokulu yapımına maddi katkılarını sağlayan Güral ailesine yürekten şükranlarımı sunuyorum. Buraya gelmeden önce Yıldız hanımla da görüştüm, kendisi küçük bir operasyon geçirmiş, burada olmayı arzu ederdi ama kızı burada, kendisi de gayet iyi durumdadır, tüm velilerimize, yavrularımıza çok selamı ver. Az önce Esin hanım çok güzel anlattı, Güral ailesi sadece üreten, binlerce vatandaşımıza iş, aş sağlayan bir girişimci, yatırımcı değildir aynı zamanda da çağın gerçeklerini fark etmiş, bugüne değil, geleceğe yavrularımızı hazırlayan çok güzel projeleri hayata geçiriyorlar. Büyük bir hayranlıkla dinledim, kare kod eğitimi, robotik eğitim, bunlar geleceğin meslekleridir. Önümüzdeki 20 yıl sonra bugün bildiğimiz mesleklerin yarısı yok olacak, unutulacak ama bir o kadar da bizim bilmediğimiz ama Z kuşağının çok iyi bildiği yeni meslekler, yeni alanlar ile karşılaşacağız. Öyle ki eğer bu dönüşümü alın terinin yanı sıra akıl teri dönüşümünü de gerçekleştiremezsek, bu yarışta geri kalacağız” ifadelerini kullandı.

BURDUR UZAKTAN EĞİTİMDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Uzaktan eğitime katılım kapsamında EBA’da Burdur’un yüzde yüz erişimle Türkiye Birincisi olduğunu müjdeleyen Binali Yıldırım,  “İşte o yüzden biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sadece alt yapıyı, sağlık sistemini, eğitim sistemini geliştirmek için yatırım yapmadık aynı zamanda akıl terine de yatırım yaptık. Bir misal vermek gerekirse Türkiye’de 20 yıl önce hızlı internet yoktu. İnterneti telefon çevirir gibi çevirirdiniz çoğu kere de bağlanmadan düşerdi ama bugün hızlı internet, 70 milyon aboneye ulaştı. Kapsama olarak, 78 bin kilometre kare vatan toprağında nüfusun yüzde 98’i internet erişimine sahiptir. Vali bey hep Burdur’un okul öncesinde birincilikle anıldığını ifade etti. Ben ona bir ilave daha yapayım, yaşadığımız bu salgın sebebiyle yavrularımız uzun süre eğitimden geri kaldı. Yüz yüze eğitimi yapamadılar. Yeni yeni şartlara bağlı olarak illerimizin durumlarına bağlı olarak normalleşme sürecine girdik, işte bu uzaktan eğitimde EBA’da Türkiye Birincisi de yine Burdur’dur, yüzde 100 erişimle Burdur birinci sırada geldi” açıklamasında bulundu.
Protokol konuşmalarının ardından Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ve protokol mensupları, hayırseverler tarafından kazandırılan Burdur Yıldız Güral Kızılay Anaokulunun kurdelesini keserken, Gölhisar ilçesi Mustafa Ervacı Aile Sağlığı Merkezi, Gölhisar İlçesi Yusufça Havva-Kadir Ural Ortaokulu ve Karamanlı İlçesi İmam Hatip Ortaokulunun açılışını toplu olarak gerçekleştirdiler.  Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Yıldız Güral Kızılay Anaokulu gezildi. Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, burada çocuklarla yakından ilgilenerek, hediyeler takdim etti.  Açılış töreni, Yıldız Güral Kızılay Anaokulu bahçesine fidan dikimi ile sona erdi.

Halil İbrahim KARA- Hayal GİRİŞİM