Fuara katılan Burdurlu mermer sanayici iş adamlarını yaklaşık 1,5 yıl aradan sonra yeniden açılan fuarı Çağdaş Budur Gazetesi’ne değerlendirdiler.

Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ni alan İzmir Fuarı, 25-28 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenecek “Marble İzmir Fuarı” kapıları açtı. Geçtiğimiz Çarşamba günü kapılarını açan fuar yarın sona erecek.  Yaklaşık 1,5 yıl  süren salgın sürecinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesinin fuarcılık şirketi İZFAŞ tarafından düzenlenen ilk fiziksel fuara gelen ziyaretçilere  HES Kodu taraması ve ateş ölçümü  yapılıyor. Fuar alanında sıklıkla maske ve sosyal mesafe uyarıları yapılıyor.  Anadolu  Ajansı’nın haberine göre Fuarda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç,  fuarda yaptığı konuşmada  madencilikle ilgili yeni bir kanun hazırlığı içinde olduklarını  söyledi. Sektörün bütün paydaşlarının kanun hazırlık sürecine katkı verdiğini kaydetti.  Geçen ay çıkan yangınlarla mücadelede maden sektörünün çok büyük özverisine tanık olduklarını kaydetti.

KAÇ ÜLKE KATILDI?

Fuara , Türkiye başta olmak üzere   Almanya, Fransa, Azerbaycan, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, İtalya, Umman, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Ürdün’den farklı bölgelerdeki ocaklardan çıkarılan rengarenk taşlar ve bu taşlardan yapılan mobilyaların yer aldığı belirtildi.

BURDURLU İŞ ADAMLARI FUARI DEĞERLENDİRDİ

Öte yandan Fuarı ziyaret eden  ve katılım sağlayan Burdurlu iş adamları  Gazetemiz Muhabiri Halil İbrahim Kara’ya değerlendirmelerde bulundular. Fuarı ziyaret eden  hayırsever iş insanı, Yörük İl Beyi Mehmet Cadıl; “Uzun aradan sonra yeniden açılan fuarın geçmiş yıllara oranla durgun geçtiğini gözlemledim” dedi.

“KATILIM AZ”

Aytaş Akın Mermer Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever İş İnsanı Ercan Akın verdiği tele röportajda; “Yaklaşık 1,5 yıldır Türkiye’de doğaltaş fuarı düzenlenmiyordu. Vatandaşın fuara özlemi olduğunu fark ettim. Fuara (firma olarak)  katılım az” diye konuştu. ‘İş bağlantılarınız nasıl geçiyor’ sorumuzu da yanıtlayan Akın; “çok net olmamakla beraber talep var” sözlerine yer verdi.

“BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE GEÇİYOR”

Çiçek  Mersan Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Çiçek; “Fuara katılım az olsa da gelen insanlar gerçek alıcı olduğu için iyi geçti. Gelen insanlar ciddi alıcı. Fuar, beklentilerimizi üzerinde geçiyor” dedi.

“FUARIN HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

İltaş Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Naci İlci “Pandemi nedeni ile biriken etkinlikler bütün Dünya’da olduğu gibi biliyorsunuz Türkiye’de kan kaybetti. Etkinlikler belki eski yoğunlukla, kalabalıkla gerçekleşmiyor. Ancak bu olumsuzluklara rağmen bu yıl gerçekleşen İzmir Fuarı belirli bir miktarda kan kaybına uğramış olsa da hala geçerliliğini koruyan fuarlardan bir tanesi. Özellikle doğaltaş sektöründe tüm sektörlerin bir araya gelmesinde fırsat vermesi bile fuarları önemli ve değerli kılıyor. Burada da gerek kamudan, gerek özel sektörden, gerek akademisyenlerden doğal sektörüne yönelik bütün aktörleri bir araya geçirmek bizleri mutlu etti. Oturumlara katılarak fikir alış verişinde bulunuyoruz. İltaş olarak açılan standımızda misafirlerimizi ağırladık. Umut ediyoruz ki önümüzdeki senelerde pandeminin etkisini yitirmesi ile beraber eski canlı günlerine tekrar kavuşur. Fuarın hayırlı olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

YENİ MADEN KANUNU HAZIRLIĞI VAR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç,  fuarda yaptığı konuşmada madencilikle ilgili yeni bir kanun hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Söz konusu kanunun, sektörün sürdürülebilir madencilikle yoluna devam etmesini sağlayacağını vurgulayan Genç, sektörün bütün paydaşlarının kanun hazırlık sürecine katkı verdiğini kaydetti.  Geçen ay çıkan yangınlarla mücadelede maden sektörünün çok büyük özverisine tanık olduklarını kaydeden Genç, “Isparta, Burdur ve Muğla’da bütün ekipmanlarını ve işçilerini yangını söndürmek için seferber ettiler. Ekiplerin yanında oldular. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar da salgın nedeniyle uzun süredir bir araya gelinemediğini, MARBLE Fuarı ile sektörün hasret giderdiğini ifade etti. Yılın ilk yarısını ihracat rekorlarıyla kapattıklarını hatırlatan Ağar, son 12 aylık ihracatın ise 201 milyar doları aştığı dile getirdi. Ağar, dünyanın en zengin mermer yataklarının Türkiye’de bulunduğu belirterek renk ve desen çeşitliğiyle Türk doğal taşlarının dünyaca ünlü mekanlarda kullanılmaya devam ettiğine işaret etti. Hedef 5 yılda 300 milyar dolar ihracat Türkiye İhracatçılar Meclisi İsmail Gülle de salgın sürecini ihracat ailesi olarak başarıyla geçirdiklerini ifade ederek şöyle konuştu: “Ülkemizin morale ihtiyacı olduğu anda bu büyük ihracat ailesi, her ay sonu açıkladığı başarılı ihracat rakamlarıyla yüz akı oldu. 200 milyar dolar ihracatı hep istedik ve temmuz ayında bunu başardık. Şimdi hedef 5 yıl içinde 300 milyar doları yakalamak. Bunu yapabileceğimize yürekten inanıyorum. “Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer de madenin ithal girdisi olmayan bir sektör olduğunu, tüm sektörlerin ham maddesi olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya ise dünyanın 3 fuarından biri olan MARBLE İzmir’i en zor günde bile devam ettirmenin gururunu yaşadıklarını aktardı. Maden sektörünün ocak temmuz döneminde ihracatı yüzde 48 artırdığını belirten Kaya, “Son 12 ayda ise 5 milyar 342 milyon ihracat gerçekleştirdik. 2021’in sonunda 6 milyar doları geçmeyi hedefliyoruz.” dedi. Törende İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı İbrahim Alimoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı da birer konuşma yaptı. Kapılarını 28 Ağustos’ta kapatacak fuarla, Uluslararası Taş Kongresi eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor.

HABER MERKEZİ