Flaş Haber Yeni

CUMHURİYET MEYDANINDA 23 NİSAN KUTLAMASI

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluş günü olan 23 Nisan her yıl olduğu gibi bu yıl da Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda yoğun katılımla kutlandı.

Atatürk ve şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan kutlama programı Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, Burdur İl Milli Müdürü Nesrin Kakırman günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. Program; farklı okullardan anasınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin hazırladıkları etkinliklerle son buldu. 

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Garnizon Komutan Vekili P. Komando Albay Yavuz Çankaya; tören alanında bulunan halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar. 6 Şubat’ta 11 ilimizde meydana gelen depremler nedeni ile bu yıl buruk bir şekilde kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı protokol konuşmaları ve etkinliklerle devam etti. 

Çeşitli kategorilerde dereceye giren öğrencilere ödülleri Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Garnizon Komutan Vekili P. Komando Albay Yavuz Çankaya tarafından takdim edildi.  

Burdur İl Milli Eğitim Müdür Nesrin Kakırman konuşmasında;

“… 23 Nisan 1920 tarihi Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir dirilişin de büyük bir müjdecisi konumundadır. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, milli mücadeleydi, ulusal egemenlikti, ülkemizin aydınlık yarınlarıydı..” ifadelerini kullandı

Burdur Vali Vekili Ahmet Mailoğlu yaptığı konuşmada:

“Milletlerin tarihlerinde dönüm noktaları vardır. Türk milletinin dönüm tarihi de 1915’ten 1923’e kadar hemen her gün bir dönüm noktasıdır. Bu tarihler içerisinde 23 Nisan çok özel yer tutar. Ne için? Çünkü son 100 yılda 24 milyon kilometre kareden 225 bin kilometre kareye gerilemiş bir vatanın çocuklarıyız. Yeniden Ergenekon’dan çıkış destanını yazması icap eden bir memleketin çocuklarıyız. Onun için çok önemli. Ve bu destanın yazarı Mustafa Kemal Atatürk olmuş.” Dedi.

Program çeşitli gösterilerle son buldu.

Hale Pak