CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, açıklanan asgari ücretle ilgili konuştu. Akbulut, hem işçinin hem de işverenin mağdur edildiğini söyleyerek “belki öldürmez ama süründürür” ifadelerini kullandı. Tartışmaların ardından 2021’de geçerli olacak asgari ücretin ne olduğu açıklandı. Asgari ücret yeni yılda brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretin geçen yıla göre 500 lira arttığına dikkat çekerken CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut’tan da bir açıklama geldi. Başkan Akbulut şunları söyledi:
AKBULUT, BAKAN SELÇUK’A SORDU
“Bakan Selçuk geçen yıla göre asgari ücretin 500 lira arttığını söylüyor. Ben sayın bakana sormak istiyorum. Peki geçen yıldan bu yana elektriğin, suyun, doğal gazın, yiyecek-içeceğin, giyim-kuşamın fiyatı ne kadar arttı?”
“BURDUR BELEDİYESİ’NDE ASGARİ ÜCRET 3200 TL”
Asgari ücretin CHP’li Burdur Belediyesi’nde 3200 TL olarak belirlendiğinin altını çizen İl Başkanı Akbulut, “Yeni asgari ücret, Burdur Belediyesi’nde 3200 TL’nin olarak belirlenmiştir. Hükümetin belirlediği rakam ise çalışanın yarasına merhem olmaz.” dedi.
“HEM İŞÇİ HEM İŞVEREN MAĞDUR”
İşveren ve çalışanın hükümetin verdiği rakamla mağdur olduğunu ifade eden Başkan Akbulut, “Öte yandan vergi alınmaya devam edileceği de düşünüldüğünde, zaten sıkıntıda olan işverenlerin maaş ödemekte güçlük çekeceği de aşikar. Bu durumda hem ücretsiz izne çıkarılanları hem de mevcut işsizlik oranını çok hızlı yükselecektir” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ