CHP, “O MALUM SORUYU” SORDU

CHP, “O MALUM SORUYU” SORDU

CHP parti binasına “128 Milyar Dolar Nerede?” yazılı pankart asıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, ‘128 Milyar Dolar Nerede?’ yazılı pankartlara ilişkin basın açıklaması yaptı. Parti binası önünde yapılan basın açıklamasında Başkan Akbulut, “Günlerdir Türkiye’yi meşgul eden, Türkiye gündemini meşgul eden ve bizim ısrarla ‘o malum soru’ diye bahsettiğimiz soruyu bugün Burdur Cumhuriyet Halk Partisi’nden tüm Türkiye’ye duyurmak adına o soruyu içeren pankartımızı Burdur İl Başkanlığımıza asıyoruz ve hepinizin huzurunda tekrar bu soruyu soruyoruz; ‘128 Milyar Dolar nerede?’

“… NEREDE OLDUĞUNU SORUYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sistemle yönetilirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Dolar rezervinde bulunan 128 Milyar Dolar nerede olduğunu soruyoruz. İlk önce ‘bu parayı harcadık dediler. Vatana millete hizmet yolunda son iki senede harcadık’ dediler. Sonra dedirler ki, ‘yok harcamadık, bu para Merkez Bankamızın kasasında’ dediler. Daha sonra dediler ki, ‘bu parayı döviz kurlarını baskılamak adına kullandık’ dediler ve biz daha hala en yetkili tepeden bizleri tatmin edecek bir cevap alamadık. Biz bugün bu soruyu sadece Cumhuriyet Halk Partisi adına sormuyoruz. Kurucu iradenin, kurucu partinin bize yüklemiş olduğu misyonla, Anayasa’nın bizlere vermiş olduğu hak ile 84 Milyon yurttaşımızın bize yüklemiş olduğu misyon ile soruyoruz.

“CEVAP ALANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Bugün 10 Milyon işsiz adına soruyoruz. Bugün bir kilo süt parasını, bir kilo yem parasıyla karşılayan süt üreticilerimiz adına soruyorum. Bugün beni burada çeken polis memurlarımıza 3600 ek gösterge verilmediği için soruyorum. Bugün 1500 TL emekli aylığı alanlar için, ay sonunu getiremeyen asgari ücretliler için, sattığı malı sattığı fiyata alamayan sanayici için, Bağkur primini ödeyemeyen, siftah dahi yapamadan kepenk kapatan esnaflarımız için soruyorum bu soruyu. Bu soru sadece Cumhuriyet Halk Partililerin beklediği bir cevap değil. 84 Milyon olarak cevabını beklediğimiz bir soru soruyoruz ve diyoruz ki tekrar en yetkili makamlardan cevap alana kadar bu soruyu sormaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dolar rezervinde bulunan 128 Milyar Dolar nerede?” Dedi.

İFADEYE ÇAĞIRILDILAR

Basın açıklamasına; CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, Bucak İlçe Başkanı Ahmet Sedat Oktay ve partililer katıldı. ‘128 Milyar Dolar Nerede’ yazılı pankart, asıldıktan 1 buçuk saat sonra indirildi. CHP’den edinilen bilgiye göre, asılan pankart nedeniyle; İl Başkanı Akbulut, İl Gençlik Kolları Başkanı Özgür Özmen, İl Gençlik Kolları Sekreterimiz Anıl Gün ve Parti Avukatı Nazlı Oral Erkan Cumhurbaşkanına hakaret suçundan İl Emniyet Müdürlüğüne ifadeye çağırıldılar. Konuya ilişkin CHP İl Gençlik Kolları tarafından yapılan açıklamada, “Bizler burada kanuna aykırı bir iş yapmıyoruz! Vatandaşlık görevimiz olan Türk Milletinin parasının nerede olduğunu soruyor; tüyü bitmemiş yetimin, işsizin, emeklinin ve emekçinin hakkını arıyoruz.” Denildi.

Mine KAYA