TRT Haber Muhabiri Cevdet Cantürk, ‘Atam Sana Aitiz’ isimli kitabı ile Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel eşyalarını kaleme aldı

TRT Haber merkezinde uzun yıllardır muhabir olarak görev yapan ve tarih üzerine de araştırmalar yapan Cevdet Cantürk, Ülkemizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel eşyalarını kaleme aldığı  ‘Atam Sana Aitiz’ kitabı, Zezekika Yayıncılık aracılığıyla kitapseverlerle buluştu.

CEVDET CANTÜRK KİMDİR?
Darüşşafaka Lisesinden mezun olan Cantürk, Ankara Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi aldı. Cantürk, yaklaşık 23 yıldır, yurt içinde ve yurt dışında habercilik ve yayıncılık alanında önemli çalışmalara imza atıyor. Deneyimli gazetecinin 4 yıl boyunca hazırlayıp sunduğu Haber Anadolu programı ile kazandığı ödüller arasında, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneğinin, “Yılın Aktüel Tv Programı ve “Türk Halk Kültürü’ne Hizmet Ödülleri  ayrı bir yer tutuyor. Cevdet Cantürk Türk Dünyası’na yönelik özel ilgisini yayıncılık ve kültür dünyası ile buluşturan çalışmalara  da imza attı.. Balkanlardan Sibirya’nın en uzak köşelerine kadar yaptığı ziyaretlerde kurduğu gönül köprüleri sayesinde şenlikler de düzenledi. Yaklaşık 3 yıldır yürüttüğü kitap yazma çalışmaları kapsamında yayınlanmış 5 kitabı bulunuyor. Parola-Ya istiklal Ya Ölüm isimli kitap, Anadolu İstiklal Savaşı ve Türk Devrimi’ni anlatmaktadır. Lirik bir dille yazılan kitap 96 sayfadan oluşuyor. Vitamin Eğitim Platformu da bu kitaptan yararlanarak alışmalarını destekliyor. Çocuk Bayramı isimli kitap ise 23 Nisan tarihinin, nasıl çocuk bayramına dönüştüğü ve dünya çocuklarını sarıp sarmaladığını anlatan belgesel bir çalışma niteliği taşıyor. 88 sayfadan oluşan kitap Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çok sayıda alınarak, kütüphanelere dağıtıldı. Truva’nın İntikamı isimli kitap da Çanakkale Muharebelerini anlatıyor. 160 sayfa uzunluğundaki kitap, savaşların çok bilinen ayrıntıları dışındaki gerçekleri, kronolojik bir yöntemle dile getiriyor. Cevdet Cantürk’ün I have a Story isimli, İngilizce olarak yayınlanan bir kitabı daha bulunuyor. Cantürk, Hektor’un İntikamı isimli romanında da Çanakkale Muharebelerine ilişkin gerçek mekanlarda geçen kurmaca bir öyküyü anlatıyor.

ULU ÖNDERİMİZİN ÖZEL EŞYALARINI KALEMA ALDI
Cevdet Cantürk, Atatürk’ün özel eşyaları hatırasını yaşatmaya devam ediyor. Hatta bununla da sınırlı kalmıyor, bize onu anlatıyor. Destancı namıyla bilinen Cevdet Cantürk,   Zezekika Yayıncılıktan çıkan “Atam Sana Aitiz” kitabında Büyük Önder’in kişisel eşyalarını konu ediyor. Ata’nın dehasını, mücadelesini,  çektiği çileleri ve başardıklarını bir solukta dile getiriyor.

Hayal GİRİŞİM