Burdur Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında yoğunluk yaşanıyor. Yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması nedeniyle her Pazar günleri  Burdur Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nda kurulan büyükbaş hayvan pazarı Pazartesi günleri kurulan küçükbaş havyan pazarı ile birlikte aynı anda kurulmaya başlandı.  Dün hem büyükbaş, hem küçükbaş hayvan alım-satımının yapıldığı Burdur Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nda aşırı yoğunluk yaşanmasına neden oldu.  İnsan ve hayvan sayısında gözle görülür yoğunluğun yaşandığı pazarda alım-satımların hareketli olduğu görülürken, bazı vatandaşlar yoğunluğun azalması adına aynı anda kurulan 2 pazarın ayrı ayrı günlerde kurulması talebinde bulundular.
ARAÇ YOĞUNLUĞU
Büyükbaş hayvan ve küçükbaş hayvan pazarlarının aynı günde kurulması dolayısıyla gerek pazar içerisinde gerekse pazar etrafında araç ve trafiğinin de yoğunluk olması dikkat çekti. Kolluk güçleri  Pazar içesinde kilitlenen araç trafiğini sık sık müdahale ederek açılması yönünde araç sahiplerini uyardığı görüldü.
BÜYÜKBAŞ HAYVAN FİYATLARI
Kovid-19 salgın hastalığı ile canlı küçükbaş ve büyükbaş hayvanın aynı anda satıldığı pazarda fiyatlar baskül ağırlık göz önünde bulunduruluyor.  Sağmal inekler hariç sütten kesilmiş kasaplık dişi holstein ve çandır dişi büyükbaş hayvanın kilosu 29-30 TL, Holstein cinsi erkek büyükbaş hayvanın kilosu 34 TL, simental, mondofon cinsi ırk büyükbaş hayvan erkek dana kesim fiyatı ise 34,5 TL- 35 TL bandında randımanına göre değer biçiliyor.
KÜÇÜKBAŞ HAYVAN FİYATLARI
 Bu değerler üzerinden satışa sunulan hayvanlar yaş ve cins ve kilosuna göre 15-16 Bin liradan başlayıp, 30 Bin-35 bin TL’ye kadar arasında işlem gördü.  Küçükbaş hayvan fiyatları ise kilo gram kesim fiyatı olan 35 TL, 40 TL ve 45 TL cins, yaş ve randımanına göre işlem gördü. 1 yaşındaki kuzular 1.250 TL koyun ve davarlar 1000 TL, 1 yaş altındaki oğlak davarlar 750 TL’den alıcı buldu.
HAYVAN TÜCCARLARININ GÖRÜŞLERİ
Afyonkarahisar’dan ilimize gelerek dün pazarda hayvan satarken röportaj yaptığımız Leytun Avcı, “Damızlık ineklerimiz var. 12 bin liradan (tane) 16 bin liraya kadar gidiyor. (satılıyor) Düve 5,5 bin TL, 6 bin TL arasında. Erkek hayvanlar kilo hesabından 34-36 TL arasında gidiyor. Ne satışlardan ne yem fiyatlarından memnunuz. (Çuvalı) 120-130 TL olduğu bir dönemde çiftçiye hayvan besletmek sıkıntı” dedi.   Pazarda ismini vermeyen bazı besiciler ise hayvan fiyatlarının normal olduğunu savundu.  Sadece yüksek yem fiyatlarından dert yandı.  Burdur Çavdır ilçesinde pazara kasaplık koyun getiren Cengiz Yücel; “Allah bereket versin alışveriş oldu. Koyunlarımın bir kısmını tanesi 900 TL’den Afyon’a sattım. Yaşı genç olan diğer koyunlara ise tanesi 1.250 TL diyorum” diye konuştu.  
MASKE TAKTILAR AMA PAZARLIKTA EL SIKIŞTILAR
Pazara gelen vatandaşların hemen hepsinin ağzında maske vardı. Ancak,  bazı vatandaşların alım-satımlarda el sıkışarak pazarlık yaptıkları görüldü.

Halil İbrahim KARA