-Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Karamanlı ve Tefenni’deki üyeleriyle kaynaşma toplantısı düzenledi.

Pandemi tedbirleri sonrasındaki normalleşme sürecinde Burdur’un ilçelerindeki üyeleriyle buluşmaya kaldığı yerden devam eden BUTSO, Karamanlı ve Tefenni’deki üyeleriyle ve kooperatif başkanlarıyla bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Kurulu perşembe günü üyeleri için düzenledikleri öğle ve akşam yemeğinde onların sorunlarını dinledi. Tefenni’deki program: üyeleri iş yerlerinde ziyaretlerin yanı sıra  Tefenni Kaymakamı Safa Kahraman, Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Tefenni Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Gürol Ergin ziyaretleri ve sonrasında üyelerle yemekli toplantı şeklinde oldu. Karamanlı’daki programda BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve beraberindekiler Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi’yi ziyaret ettiler. Düzenledikleri akşam yemeğinde üyeleriyle bir araya gelen BUTSO Yönetimi Tefenni ilçesinde olduğu üzere Karamanlı’daki üyelerinin görüş ve önerilerini aldı.  Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik pandemi dönemindeki ekonomik değişimleri değerlendirdi, BUTSO’nun çalışmalarını özetledi ve 2018- 2021 dönemindeki faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Meclis Başkanı Ömer Çeliker de BUTSO’nun misyon ve vizyonları hakkında bilgiler verdi. Toplantılara Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, BUTSO üyeleri, iş insanları, kooperatif başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

“BURDUR’UN EN KÖKLÜ MESLEK KURULUŞLARI ARASINDA”

Burdur’un Türkiye’ye sağladığı katma değerlerin karşılığı olarak hak ettiği yere geleceğine inandığını belirterek sözlerine başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Burdur ve ülke ekonomisinin gelişimine yönelik çalışma ve hizmetlerini yoğun bir tempoda sürdüren Burdur Ticaret ve sanayi Odası, Burdur’un en köklü meslek kuruluşları arasında yer almakta ve 98 yıldır kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir. 2005 yılında çıktığımız hizmet yolunda planladığımız projelerimizin hayata geçirilmesi için gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda önemli bir yol kat ettik. Çalışmalarımızı özellikle üye ve çözüm odaklı bir anlayışla yürütüyor olmamız kat edilen bu yoldaki en önemli etkendir. Oda olarak verdiğimiz hizmetlerin dışında, planladığımız ve yürüttüğümüz projeler ile ilçeleriyle bir bütün olarak tüm Burdur’a katma değer sağlama amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimiz ve ülkemiz için hizmet üretmek amacıyla çıktığımız bu yoldaki çalışmalarımızı sürekli kılmak ve daha da yükseklere taşımak başlıca hedefimizdir. Bundan sonra da sunacağımız hizmetler ve üreteceğimiz projelerle ilimizin ülkemize sağladığı katma değerlerin karşılığı olarak hak ettiği yere geleceğine inancımız tamdır. Şahsım ve Yönetim Kurulum adına çalışmalarımızda bize sağladığı güven, destek ve yardımlar için Meclis Başkanlık Divanımıza, Meclisimizin değerli üyelerine, Meslek Komitelerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

“ZOR GÜNLER YAŞADIK”

Pandemi döneminde ticaret kurallarında değişimler yaşandığına dikkat çeken BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Bugün burada bir araya geldiğimiz için mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tabi pandemi nedeniyle kötü bir süreçten geçtik. Zor günler yaşadık. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da yaşandı. Ticaretin kurallarında değişimler oldu. Bu süreç birtakım değişiklikleri de beraberinde getirdi. Artık ne dünya ne de Türkiye eskiden olduğu gibi değil. Bu değişiklikler biraz sancılı olarak devam edecek. İşsizlik ve hammadde gibi birçok sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılar zaman zaman sizlerin aracılığıyla bize intikal ediyor biz de ilgili kurum ve kuruluşlara sizlerin sıkıntılarını iletiyoruz. Bunları mümkün olduğunca yerelde çözmeye çalışıyoruz, yerelde çözemediklerimizi de ilgili Bakanlıklara veya TOBB’a götürerek çözmeye çalışıyoruz. Gönül istiyor ki her şey güzel olsun fakat iş dünyası bilhassa Türkiye’de rahat değil. Uzun yıllar iş dünyasının içerisindeyiz, her dönem birtakım sıkıntıları yaşayarak geçiyor. Her şeye rağmen ben ümitsiz değilim” dedi.

“KISITLAMALAR- KESİNTİLER HOŞ DEĞİL”

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, süt üreticilerine süt toplayıcı firmaların ceza kesmelerinin hoş olmadığını vurgulayarak; “Ülkemizin ekonomik yapısı ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık üzerinde. Bu sektörlerde ciddi sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Son yıllarda süt fiyatlarının düşük olmasına rağmen yem fiyatlarının çok yüksek olması, bir de buna kuraklığın ilave olması hayvancılık sektöründe ciddi sıkıntılar oluşturdu. Biz yine de tüm bu sorunları çözebilmek için ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibatımızı sürdürüyoruz. Bu minvalde geçen hafta kooperatif başkanlarıyla Burdur’da bir toplantı düzenledik. Başkanların en büyük şikayetlerinin süt alıcı firmalarının ceza kesmeleri; şu anda çiğ süt fiyatı 3,20 TL fakat bu parayı alan üreticilerimizin sayısı çok az. Çoğu üreticilerimiz kesilen cezalarla bu rakamı göremiyor. O toplantımızda süt toplayan firmaların yetkililerini önümüzdeki haftalar içerisinde Ticaret ve Sanayi Odamızda toplayarak bunun nedenlerini konuşacağız. Çözüm için çalışacağız. Üreticilerimiz zaten zor durumdayken bu tür kısıtlamalar- kesintiler hoş değil. Belki de bazı üreticilerimiz üzerlerine düşenleri yapmıyor olabilir (hijyen, yağ, protein gibi) fakat bunlara ceza kesmek iyi değil” ifadelerini kullandı.

“GÜVENİLİR FİRMALARIMIZ BU SIKINTILARI DAHA AZ YAŞADI”

Güvenilir firmaların pandemi kısıtlamalarından etkilenmediğini belirten Başkan Yusuf Keyik: “İlimizin öncü sektörlerinden mermer sektöründe Covid-19 salgını döneminde blok mermer satışlarımız ciddi anlamda zarar gördü. Mamul işi yapan firmalarımız bir şekilde çarklarını döndürdü ama blok satışlarında sıkıntılar yaşandı. Bu dönemde dijital ortamda mermer bloklarını göndermeye başladık, çünkü Çin’den ve diğer ülkelerden uzmanlar ve satın alıcı firmaların yetkilileri gelemediler. Mermer ihracatında güvenilir firmalarımız bu sıkıntıları daha az yaşadı. Geçmiş dönemlerimizde işinde hile yapan firmalarımız maalesef olmuştu, ekspertizlerin işaretlediği taşları değil de bir kısmını değiştirip gönderenlerin olduğunu da maalesef duyduk. Bunlar bizi hem ilimiz hem de ülkemiz adına üzüyor. Ama işini iyi yapan, düzgün yapan firmalarımız güveni sağladılar ve internet ortamında taşların satışlarını gerçekleştirdiler. Mamul işi yapan firmalarımız blok işi yapan firmalarımızdan biraz daha rahatlardı çünkü ihracat yaptıkları ülke sayısı daha fazla” şeklinde konuştu.

“BURDUR’UN İHRACATI ARTIŞ GÖSTERDİ”

Salgın sürecinde imalat yapan firmaların süreklilik arz ettiğini dile getiren Başkan Keyik; “Pandemi döneminde imalat sektörüne baktığımız zaman; Tarım Makineleri İmalatında, Silah Sanayisinde, Gıda Sanayisinde, Ağaç Sanayisinde ve Doğaltaş Sektöründe imalat yetiştiremediler. 2021’in Eylül ayı itibarıyla bir önceki yıla göre Burdur’un ihracatı %63’7’lik artış gösterdi. Bu da bizleri mutlu ediyor” diyerek imalat sektörünün önemine dikkat çekti.  İşletmelerin kapalı olması kısıtlamalarında çözüm için çeşitli formüller geliştirdiklerini söyleyen Başkan Keyik: “Bazı işletmelerimizin pandemi kısıtlamaları nedeniyle kapalı olduğu dönemde işletmesini açamayan küçük esnaflarımızdan mağduriyet yaşayanların sayısı çok fazlaydı. Bu mağduriyetleri çözebilmek için o dönem çeşitli kredilerin sağlanması için çok ciddi çalışmalarımız oldu. Bugün burada bulunan Sayın Metin Sipahi başkanımın da benim de telefonlarımız 24 saat susmadı. İnsanlar haklı olarak öncelikle bizlere müracaat etti. Bizler de bu süreci çözmeye çalışmak için çeşitli formüller aradık. ‘İşe Devam Kredisi’, ‘Can Suyu Kredisi’, ‘Küçük Esnaflar İçin Kredi’ gibi kredilerle o dönemde ekonomik hareketlilik büyük ölçüde devam etti. Bunların dışında dezenfektan- maske gibi sıkıntıları da aşmaya çalıştık.

“SİZLERLE 7/24 DİYALOĞUMUZ AÇIK”

Bu süreçte yine TOBB ile internet ortamında bölge ve oda başkanları toplantılarına sürekli katılarak; Cumhurbaşkanımızın, Tarım ve Orman Bakanımızın, Hazine ve Maliye Bakanımızın da yer aldığı çeşitli video konferanslarda ilimizde yaşanan sıkıntıları ve taleplerimizi aktardık. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Bucak hariç tüm ilçeleriyle birlikte il merkezinin odasıdır. Sizlerle 7/24 diyaloğumuz açık. Kurumlarla veya Odamızla alakalı tüm sıkıntılarınızda bizlere ulaşın, ulaşmaya devam edin. Odamızın üyesi olmak bir özgüvendir, Odamız üyesi olmak farklıdır. Fakat ekonomik sıkıntısı olmayan, mali gücü olan üyelerimiz sıkıntılarını genelde kendileri çözmeye çalışıyor. Bu süreçte de yoruluyorlar. O yorgunluk bıkkınlığı getiriyor ve çoğundan duyduğumuz cümle “Bizde mi bu memleketi terk edelim?” oluyor. Bunları değerlendirdiğimiz zaman Odamızla diyaloglarının çok az olduğu ortaya çıkıyor. Oysa ki sizin Ticaret ve Sanayi Odası olarak güçlü bir örgütünüz var. Sorunlarınızı bize getirirseniz çözüm noktasında daha hızlı hareket ederiz, sizler de çok fazla yorulmamış olursunuz. Bunun için lütfen bizimle iletişimde olun, benim telefonum 7/24 açık, benim telefonum hiçbir zaman kapanmaz, her kim bana ulaşmak isterse rahatlıkla ulaşabilir” dedi.  Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik her iki ilçedeki açılış konuşmalarının ardından 2018- 2021 dönemi faaliyetlerini özetledi.

“YATIRIMLARI GELİŞTİRMEYİ KENDİSİNE GÖREV EDİNMİŞTİR”

Meclis Başkanı Ömer Çeliker de yaptığı konuşmasında BUTSO’nun misyon, vizyon ve hizmetleri hakkında detaylar verdi. Meclis Başkanı Ömer Çeliker: “Odamız kurulduğu tarihten bu yana sadece üyelerinin menfaatlerini korumakla kalmayıp, ekonomik gelişmeye önemli katkılar sağlayacak yatırımları geliştirmeyi kendisine görev edinmiştir. Örneğin Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ilimize kazandırılmasında, 2. Organize sanayi Bölgesi’nin yapım çalışmaları ve devam eden sürecinde olduğu gibi Odamız ayrıca sosyal ve kültürel açıdan da birçok etkinliğe imza atmıştır. Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı’nın (BAGEV) kurulmasında etkin rol oynamıştır.  Odamız planlı ve programlı çalışmaları neticesinde 2012 yılında Akredite Odalar sınıfına girmiştir” şeklinde konuştu.  Toplantıların ardından Başkan Yusuf Keyik, katılımcılardan gelen görüş ve önerileri not aldı ve kendisine iletilen soruları yanıtladı.

Haber Merkezi