Burdurlu Tiyatro Sanatçısı Politik Tiyatro ve Nazım Hikmet kitabının yazarı Cihan Atakul, ilk kitabını tanıttı

Tiyatro Sanatçısı Cihan Atakul, 5 yıldır sürdürdüğü araştırmalarını ‘Politik Tiyatro ve Nazım Hikmet’ isimli kitapta topladı. 1985 yılında Burdur’da dünyaya gelen Tiyatro Sanatçısı Cihan Atakul, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Yazarlık Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Dernek ve sivil toplum kuruluşları ile tiyatro etkinliklerinde faaliyet gösterdi.

Kitapta; yaşam ve sanat arasındaki ilişkiyi, burjuva sanat anlayışlarına karşı açıklayan politik tiyatronun öncülerindeni Erwin Piscator ve Bertold Brecht’in düşüncelerinin Nazım Hikmet oyunlarındaki etkileri örneklerle açıklanıyor.

Politik tiyatro felsefesinin, tekniğinin ve uygulamalarının Nazım Hikmet’in oyunlarındaki karşılığının değerlendirildiği ‘Politik Tiyatro ve Nazım Hikmet’ adlı kitap başta tiyatro uygulayıcılarının, sanat öğrencilerinin ve daha iyi bir dünya hayali kuran herkesin kitaplığında olması gereken bir çalışma.

İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, Birinci Dünya Savaşı’nın nedenleri, sonuçları ve Weimar Almanya’sının sosyolojik koşullarının tiyatro ile kurduğu ilişki, Marksist felsefenin etkileri gözetilerek anlatılır. Politik Tiyatro düşüncesinin ortaya çıkışı, özellikleri, amaçları ve tiyatro tarihindeki katkıları yine bu bölümde incelenir.

İkinci bölümde ise Nazım Hikmet’in tiyatro anlayışı değerlendirilirken, politik tiyatronun özellikleri ve etkileri eserlerinde incelenmekte. Politik Tiyatro ve Nazım Hikmet kitabının yazarı Cihan Atakul kitabın içeriğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Uzun yıllardır tiyatroyla uğraşıyorum. İlk ve ortaöğretim eğitimimi Burdur’da aldım. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım. Nazım Hikmet’in tiyatrosu için kaynakların az olduğunun farkına vardım. Bu yönde tez çalışmalarım da oldu. Nazım Hikmet’in tiyatro kaynaklarından esinlenerek Politik Tiyatro ve Nazım Hikmet isimli kitabı yazdık. 5 yıldır bu kitap üzerine araştırmalarım oldu. Tezimde de bu konudan bahsettim. Kitabım geçtiğimiz günlerde basıldı. Bu benim ilk kitabım. Başka kitaplar üzerinde de çalışmalarım sürüyor. İlerleyen zamanlarda da diğer kitaplarımı basacağım. Yıllarca tiyatro sanatçılığı yaptım. Aynı zamanda tiyatro yönetmenliği ve tiyatro yazarlığı yaptım. Politik Tiyatro ve Nazım Hikmit isimli kitap ilk kitabım. Basılmaya bekleyen kitaplarım da var. Tiyatro sanatı üzerine çalışmalarım her daim sürüyor” açıklamasında bulundu.

HABER MERKEZİ