Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 yıl önce çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Burdur’da da pandemi tedbirleri dahilinde dar kapsamda kutlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi de kuruluşunun 101’inci yılını kutluyor.
İlimizde bugün saat 10.00’da yapılan (23 Nisan 2021 Cuma) kutlamalar Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’ın Burdur Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Barosu Başkanı Avukat Ramazan Gedik, İl Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, güvenlik güçlerinin hazır bulunduğu kutlamalar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti. Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, maske-mesafe ve hijyen tedbirleri kapsamında yapılan tören sonunda basın mensuplarına günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir konuşmada bulundu.
RESMİ ARAÇLAR KORTEJ GEÇİDİ
Burdur İl Jandarma Alay Komutanlığı, Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ağırlıklı olmak üzere diğer resmi araçlar, şanlı Türk bayrağımız ve balonlarla süslendi. Burdur Valiliği önünden kortej şeklinde hareket ederek kent, köy turları yaptılar. Tüm halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutladılar.
BELEDİYE DE ARAÇ KORTEJİ YAPTI
Burdur Belediye Başkanlığı da her milli bayramda olduğu gibi bugün kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda araçlı kortej düzenledi. TOKİ konutlarından başlayarak Burkent diğer cadde ve sokaklardan devam eden araçlı kortej geçidinde konvoyun önünde araç üzerinde halkı selamlayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Ercengiz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMRE ÇAY’IN GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE İLİŞKİN KONUŞMASI
Çelenk sunma töreni sonrası basın mensuplarına günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir konuşma yapan Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay; “Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kuruluşunun 101 yıldönümü. Dünya ilk ve tek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Bu bayramı çocuklarımıza armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve o dönemde silah arkadaşları olan tüm büyüklerimize şükranlarımız arz ediyorum. Tabi çocuklara böylesi bir bayramı armağan etmek aslında onlara aslında devletin ne kadar güvendiğini ve ne kadar önemsediğini gösteren en büyük nişanelerden bir tanesidir diye düşünüyorum. Zira bu günün yetişkinleri bizler, ve büyüklerimiz, devlet büyüklerimiz olsun hepimiz birer çocuktuk. Dolayısıyla aslında nasıl bir gelecek bekliyorsak, nasıl bir gelecek istiyorsak, bugünkü çocuklarımıza da o şekilde yaklaşmalıyız. O şekilde eğitim vermeliyiz. Onlara güvenmeliyiz. Onların de kadar değerli olduğunu aslında bizim tabiri caizse geleceğimiz adına bir tarla olduğunu, bugün nasıl sürersek yarın o şekilde ürün ve hasat alacağımızı bilerek yaklaşmamız gerektiğini inanıyorum. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çocukları çok önemseyen ve onlara en üst seviyede değer verdiğini aslında bu bayramı onlara armağan ederek göstermişti bizde bugün 101 yıl sonra da aynı ilk günkü heyecanla yine kutluyoruz. Tabii çocuklarımızdan bu yılda ayrı kalmanın burukluğu içerisindeyiz. Ama inşallah önümüzdeki yıl inanıyorum ki binlerce çocuğumuzla yine yan yana kucak kucağa geleceğiz. Bayramımız kutlu olsun diyelim. Nice 23 Nisanlara huzurla barış içerisinde en önemlisi sağlık içerisinde kavuşmayı Allah’tan temenni ediyorum” dedi. Halil İbrahim Kara