BURDUR'DA O MÜDÜRLÜKTEKİ TACİZ İDDİALARINA İLİŞKİN VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

BURDUR'DA O MÜDÜRLÜKTEKİ TACİZ İDDİALARINA İLİŞKİN VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Burdur'da Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde taciz iddialarıyla ilgili Burdur Valilii'nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada:

"Bazı basın yayın organlarında 18.04.2024 tarihinde yayımlanan "Burdur'da taciz skandalı, Adresi Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü" başlıklı haber ile, 20.04.2024 tarihinde haberin devamı niteliğinde yayımlanan “Burdur'daki taciz skandalında ikinci perde: Tacizi tespit eden müdür vekili görevden alındı!” başlıklı haberlerle ile ilgili olarak; aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Haberlerin içeriğinde yer alan stajyer öğrenciye taciz iddiasıyla ilgili;

28.03.2024 tarihinde yapılan şikayet üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli H.Ö. isimli şüpheli şahıs emniyet birimleri tarafından göz altına alınmış, yapılan tahkikatın akabinde 29.03.2024 tarihinde sevk edildiği Cumhuriyet Savcılığındaki işlemlerinin ardından, Burdur Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış olup, adil süreç devam etmektedir.

28.03.2024 tarihinde konunun Valiliğimizce öğrenilmesi üzerine, İş Kanuna tabi çalışan şüpheli H.Ö.’nün iş sözleşmesi 28.03.2024 tarihinden geçerli askıya alınmış ve konunun idari yönden soruşturulması için 02.04.2024 tarihli yazımız ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından müfettiş talebinde bulunulmuş, görevlendirilen Başmüfettiş ilimize gelerek çalışmalarına başlamıştır. İdari soruşturma süreci devam etmektedir.

Haberlerin içeriğinde yer alan İlimiz merkezinde ki bir okulda "akran zorbalığı/cinsel taciz” iddiaları ile ilgili ise;

İddia konusunun geçtiği okulun yönetici ve görevlileri hakkında Valilik Makamının 29.03.2024 tarihli onayı ile Eğitim Müfettişleri görevlendirilerek ön inceleme ve disiplin soruşturması başlatılmıştır.

Yine, haberde adı geçen diğer kamu görevlileri hakkında ileri sürülen iddia konusunda ise, Valilik Makamının 28.03.2024 tarihli oluru ile araştırma – inceleme işlemi başlatılmıştır.

Haber içeriğinde yer alan iddia konuları hakkında Valiliğimizce ivedi olarak vakit geçirmeksizin gerekli tüm işlemler ilgili mevzuat çerçevesinde hassasiyetle eksiksiz yerine getirilmiştir. Adli ve idari soruşturmalar devam etmektedir. Valiliğimizce süreç yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Burdur Valiliği/Bülten