Flaş Haber Yeni

BURDUR’DA İSRAİL'İN MESCİD-İ AKSA SALDIRISINA TEPKİ

BURDUR’DA İSRAİL'İN MESCİD-İ AKSA SALDIRISINA TEPKİ

Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda  Anadolu Gençlik Derneği ile İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği üyeleri ve çeşitli dernekler tarafından İsrail güçleri tarafından  Mescid-i Aksa'ya yapılan baskı ve zulümler kınandı.

Derneklerin üyeleri, İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek Kıble Mescidi'ne sığınanlara ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etmesini ve buradaki kişileri copla darbetmesini protesto etmek için yeni düzenlemesi yapılan Burdur Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Katılımcı sivil toplum örgütleri ve dernekleri adına ortak basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Derneği Burdur Şube Başkanı İbrahim Gün; “Her Ramazan ayında olduğu gibi Ramazan da, Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya ve ibadet eden kardeşlerimize düzenlenen saldırı hepimizi harekete geçirdi.

Mescid-i Aksa saldırısıyla başlayan zulüm Gazze’nin bombalanmasıyla devam etti.

Ey Müslümanlar! Kardeşleriniz için şu an buradayız! İzzetimiz için buradayız!

İlk göz ağrımız için buradayız!

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa 1948 yılından beri terörist İsrail’in işgali altındadır.

Bu işgal ve zulümler ile, 1948 yılından beri;

Müslümanların izzeti işgal altındadır!

Müslümanların namusu işgal altındadır!

Müslümanların özgürlüğü işgal altındadır!

Mescid-i Aksa, İsra Suresinde buyrulduğu üzere “çevresi mübarek kılınan” kutlu bir mekandır.

Mescid-i Aksa ümmetin göz bebeğidir.

İlk kıblegahımız Mescid-i Aksa; uluslararası camiada meşruiyeti olan ve devlet olarak tanınan, fakat gerçekte bir terör örgütü olan İsrail’in saldırılarıyla, entrikalarıyla işgal altındadır.

Tüm kalbimizle şuna inanıyoruz ki Kudüs Müslümanların en çetin imtihanıdır.

Mescid-i Aksa’nın işgal altına olması sadece Filistinlilerin bir meselesi değildir.

Kudüs’ün işgal altına olması Araplarla İsrail arasında bir mesele değildir.

Mescid-i Aksa da, Kudüs de, Filistin toprakları da tüm ümmetin meselesidir.

Filistin’e, İslam coğrafyasının tam kalbine bir hançer gibi saplanan İsrail bölgede yaşanan kaosun, terör olaylarının, iç savaşların ve işgallerin yegâne sebebidir.

Biz biliyoruz ki bugün Siyonizm’in her türlü fesadı yeryüzüne yayabiliyor oluşu onların gücünden değil Müslümanların parçalanmışlığından kaynaklanmaktadır.

Evet, terör örgütü İsrail’in Kudüs’ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır.

Ancak bize düşen daha somut adımlar atmaktır.

İbadet ederken terörist İsrail’in askerleri tarafından silah darbeleriyle zulme uğrayan Müslüman kardeşini gördüğü halde harekete geçmeyen,

Mescid-i Aksa’ya postallarıyla girip mahremimizi çiğneyen İsrail teröristlerini görüp de öfke duymayan,

Başörtüsü çekilerek camiden sürüklenerek çıkartılan Müslüman kardeşimizin çığlıklarını duyduğu halde tüm Müslüman ülkeleri göreve çağırmayan bir insan imanını ve vicdanını sorgulamalıdır!

Ey Müslüman devletler, ey Müslüman yöneticiler, size çağrımızdır:

Emperyalizmle ve siyonist İsrail ile olan bağlarınızı derhal kesin ve zulme uğrayan Müslüman kardeşleriniz için seferber olun!

Kıymetli basın mensupları;

Siyonist İsrail, Filistin’de yaptığı her tecavüzün, küstahlığın, şımarıklığın karşılığını mutlaka alacaktır. Siyonist İsrail’in her attığı adımı takip edeceğiz ve anında gereken tepkiyi göstereceğiz.

Filistin’e sahip çıkma, Kudüs’e sahip çıkma, Mescid-i Aksa’ya sahip çıkma söz konusu olduğunda konjonktüre, dengelere, küresel güçlere vesaire bakmayacağımızı herkes bilmelidir.

Kudüs, bugünün Müslüman’ının yeryüzünde olup bitenler karşısında nerede durduğunun, kimlerle olduğunun ve neye hizmet ettiğinin en önemli göstergesidir.

Siyonist İsrail’e karşı birlik çağrımız, tepkilerimiz, açıklamalarımız harekete geçmesi gereken herkes harekete geçinceye kadar devam edecektir.” dedi.

ÜZEYİR GÜL- HALİL İBRAHİM KARA