19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıldönümü, sporcu gençlerin katılımıyla coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama törenleri, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya ve iki milli sporcu genç tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu ile başladı. Kutlamalar Burdur Merkez Spor Salonu’nda devam etti. Program kapsamında ilk olarak, Burdur Valisi Ali Arslantaş, beraberinde Garnizon Komutanı Piyade Komando Albay Yavuz Çankaya

ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile vatandaşların bayramını kutladı. Akabinde İstiklal Marşımız okunarak kutlamalara geçildi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Gençlik Haftası Etkinliklerinde yapılan şiir yarışmasında dereceye giren 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencisi Eray Ak’ın şiirini okumasıyla devam etti. Sonrasında, Gençlik Merkezi üyesi Ozan Aslan tarafından günün anlam ve önemini belirten kompozisyon okundu ve Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sultan Aydın, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu. 19 Mayıs Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 103. Yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve sporcular için ödül töreni düzenlendi. Program kapsamında son olarak sporcu gençler tarafından jimnastik, judo, kick boks ve halk oyunları gösterileri yapıldı. Güzel Sanatlar Lisesi tarafından yapılan müzik dinletisinin akabinde program sona erdi.

-“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ O GÜNLERE BORÇLUYUZ”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Müdür Kemerkaya konuşmasında; “Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs 1919… Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919′da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Sevgili gençler, Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ OMUZLARINIZDA YÜKSELTECEKSİNİZ”

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal  Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm gençlerimizin/ 19 Mayıs Atatürk’ü  Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

19 Mayıs Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 103. Yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve sporculara ödülleri takdim edildi.

Resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler; 1. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencisi Ayşenur Atasoy, 2. Burdur Lisesi öğrencisi Nisa Çetrez ve 3. USO Anadolu Lisesi öğrencisi Ceren Biroğlu. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz verdi.

Şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler; 1. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencisi Eray Ak, 2. İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Zeki Sağlık ve 3. Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Mert Ali Taşkesen. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Garnizon Komutanı Piyade Komando Albay Yavuz Çankaya verdi.

Kros Genç Kızlar yarışmasında dereceye giren öğrenciler; 1. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu Lisesi öğrencisi Cemre Kozak, 2. Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Hazal Koçak ve 3. Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Hale Soy. Dereceye giren öğrencileri ödüllerini CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker verdi.

Kros Genç Erkekler yarışmasında dereceye giren öğrenciler; 1. Spor Lisesi öğrencisi Ümit Bölükbaşı, 2. Spor Lisesi öğrencisi Abdullah Tanrıkulu ve 3. Mehmet Uzal Sosyal bilimler öğrencisi Ramzan Samet Özbilgin. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik verdi.

Tenis genç kızlar yarışmasında dereceye giren öğrenciler; 1. Arfen Koleji öğrencisi Şimal Aydın, 2. Bahçeşehir Koleji öğrencisi Zeynep Dalkıran, 3. Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Aybüke Özkan ve 1. MAKÜ öğrencisi Dilara Sayan, 2. MAKÜ öğrencisi Aslı Yavuz, 3. MAKÜ öğrencisi Derya İflazoğlu. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Burdur Valisi Ali Arslantaş verdi.

Mine KAYA