Burdur’da, geleneksel hale gelmesi hedeflenen ‘Film Okuma’ etkinliklerinin birincisi geçtiğimiz Cumartesi günü yapıldı

Burdur’da ilk kez ‘Film Okuma’ etkinlikleri başlatıldı. Burdur Sanat Tiyatrosu tarafından ücretsiz olarak düzenlenen ‘Birinci Film Okuma’ etkinliği Cumartesi günü yapıldı. Etkinlik sınırlı sayıda katılımcıyla, Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yapıldı. Etkinlik kapsamında, Alfred Hitchcock’un ‘Rope’ filmi ele alındı. Hakan Saltık’ın koordinesinde düzenlenen film okumasında ilk olarak katılımcılara, Saltık tarafından ‘Rope’ filmine ilişkin teknik detaylar aktarıldı. Akabinde ‘Rope’ filmi izlendi ve film, temelde Nietzche’nin ‘Üstün İnsan’ kuramı olmak üzere, söylemsel ve göstergebilimsel açılardan değerlendirildi.

FİLM OKUMASI NEDİR?

Film Okumaları’na ilişkin gazetemiz muhabirine bilgi veren ‘Film Okuma Akademisi’ koordinatörü Hakan Saltık; “Film okumaları şöyle gerçekleşiyor, seçilen film öncesinde duyuruluyor. Sonra Cumartesi günü seçilen film birlikte izleniyor ve katılımcılarla birlikte film akademisi yapılıyor. Bu kısımda; filmin konusu, senaryosu, oyunculuğu, görüntüsü, müziği, kurgusu ve teknik detaylarının incelemesi yapılıyor. Etkinliği düzenleme fikri tamamen benim canımın sıkılmasından kaynaklandı. Birkaç aydır buradayım ve sürekli evdeyim, kitap okuyorum. Canım sıkıldı ve bir şeyler yapalım istedim. Böyle bir ortam da olunca, yapabilir miyiz? Yapamaz mıyız? Derken -hem bize hem sanatseverlere faydası olacağını düşünüp- yapalım dedik ve yola çıktık. Film Okumaları’nı başlattık ve gidebildiği yere kadar da sürdürmeyi planlıyoruz. İlerleyen dönemde, gelen tepkilere ve isteğe göre bunu film okuma atölyesine de çevirebiliriz.” Dedi. Hakan Saltık’ın sinema ve televizyon piyasasında 25 yıllık tecrübesi olduğu ve yönetmen yardımcılığı, yönetmenlik, post prodüksiyon ve süpervizörlük alanlarında profesyonel olarak çalıştığı bilgisi edinildi.

2. FİLM OKUMASI NE ZAMAN?

Film Okuma etkinliklerinin ikincisi 7 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da, Burdur Sanat Tiyatrosu’nda yapılacak. Etkinlik kapsamında; ‘Yağmurdan Önce’ filmi incelenecek. Yapılan duyuruya göre etkinliğe katılım başvuruları, 6 Kasım Cuma gününe kadar devam edecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda katılımcının kabul edilebildiği etkinliğe başvurular, yeterli katılımcı sayısına ulaşıldığında durdurulacak.

BST’DE DRAMA VE TİYATRO

Edinilen bilgiye göre; Burdur Sanat Tiyatrosu’nda drama ve tiyatro faaliyetleri de başlıyor. Çocuk ve yetişkin kurslarının açılacağı öğrenilen tiyatroya başvurular ise çocuklar için başladı. Başvuruları 20 Ekim tarihi itibarıyla başlayan çocuk drama ve tiyatro kursları, 14-15 Kasım tarihinde açılacak. Koronavirüs pandemisi sürecinde ekonomik anlamda zor günler geçiren BST’de ayrıca, sezon açıldıktan sonra 2 oyunda bilet yerine geçecek olan dayanışma kartlarının satışı da başladı. BST tarafından, sanata ve sanatçıya destek olmak isteyen tiyatro severlerin katkılarının beklendiği bildirildi.

Mine KAYA