Flaş Haber Yeni

BURDUR'DA ''AİLE ÇALIŞTAYI'' DÜZENLENDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aile odaklı sosyal hizmet modelini güçlendirmek adına 81 ilde Aile Çalıştay’ı düzenlendi.

Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde 21 Eylül 2023 Perşembe günü saat 9:30’da düzenlenen Aile Çalıştay’ında farklı konu başlıkları altında ailenin güçlendirilmesine yönelik konuşmalar ve sunumlar gerçekleşti.

Çalıştay’a Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mukaddes Kılınç ev sahipliği yaptı. Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Eğitim Salonu’nda düzenlenen Aile Çalıştay’ında 6 madde görüşüldü.  Sosyal sorunların tespiti, ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahın artırılmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Aile Çalıştay’ında görüşülen maddeler şu şekildeydi;

1-Aile, Eşitlik ve Adalet

2-Aile, Sosyal Kalkınma ve Refah

3-Aile, Hayat Boyu Gelişim ve Öğrenme

4-Aile, Çevre ve İklim

5-Aile, Teknoloji ve Dijitalleşme

6-Aile Odaklı Sosyal Hizmetler

Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı, Burdur Aile Mahkemesi Hâkimliği, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur Baro Başkanlığı, Burdur İl Jandarma Komutanlığı, Burdur Emniyet Müdürlüğü, Burdur İl Müftülüğü, Burdur Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü, Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Burdur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Burdur Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri Aile Çalıştayı’na katıldı.

Aile Çalıştay’ına ev sahipliği yapan Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mukaddes Kılınç; ‘’ Bu çalıştay sayın bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş hanımefendinin talimatlarıyla 81 ilimizde gerçekleştirilmektedir. Burdur ilimizde ise siz kıymetli katılımcıların katkılarıyla ile bakanlığımız misyonu doğrultusunda güçlü bir aile temelinde mutlu bir toplum inşasında yalnız bir belge olarak kalmayacak bir eylem planının da temelini oluşturacaktır. Bu yüzden burada sunacağınız her katkı bizim için çok önemlidir.

Günümüzde erken çocukluk döneminde verilen eğitimin, sağlık ve refahın belirleyicisi olduğu, yeteneklerin gelişmesine olanak verdiği, toplumda eğitim düzeyi, istihdam oranları ve toplumsal üretkenliğin artması şeklinde uzun vadede olumlu sonuçların olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Erken çocukluk eğitimindeki en önemli unsur ise ailedir. Ailenin öğrenerek, birlikte gelişerek ve dönüşerek yol alması gerekir. Aile eğitimlerle desteklenmeli ve gelişip duraksamadan devam etmelidir. Çocuğun kişiliğin gelişmesinde aile belirleyici konumdadır. Anne babalık bizim boş zamanlarda edindiğimiz bir görev değildir. Bizim asli işimiz, asli, görevimizdir. Bir sanat, bir bilgeliktir anne babalık. Bizler mutlu birey ve mutlu toplumun inşasını kendimize görev edinmiş insanları olarak önce aileyi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Aile içerisinde sevgi, hoşgörü, anlayış, saygı ve daha birçok temel yapıtaşının oluşturulması mutlu anne babalar ve mutlu çocukları var edecektir. Yaşanan her problem varlığında sevgi ve nefreti, aşkı ve hiddeti, muhabbet ve öfkeyi bir arada barındırır. Önemli olan bizim nasıl davrandığımız, problemler karşısında nasıl çözümler bulduğumuzdur. Bizler mutlu birey, mutlu aile ve geleceğimizin mimarı mutlu çocuklarımız için ahlaki değerleri güçlü bir aile yapısı oluşturmak gayreti içerisindeyiz. Bu mimarda baktığımızda aileyi temel alan her çalışmanın bizdeki kıymeti büyüktür.

Sayın bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş gıyasetinde, Türkiye genelinde ve Burdur’da ilkini gerçekleştireceğimiz Aile Çalıştayı’mız Türkiye yüzyılına güçlü bir aile temelinde, mutlu bir toplum inşasında olumlu katkılar sunmasını temenni ediyorum. ‘’ ifadelerini kullandı.

MELİSA ADINISEVER-H.NESİBE SOLAK