BURDUR KENT ORMANI'NDA "BU ORMAN BENİM" ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

BURDUR KENT ORMANI'NDA

Burdur Kent Ormanı'nda "Bu Orman Benim" etkinliği düzenlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 3 Mayıs 2024 Cuma günü tüm ülke genelinde eş zamanlı olarak "Bu Orman Benim" etkinliği düzenlendi. Burdur'daki etkinlik bugün saat 10.00'da Burdur-Fethiye Karayolu üzeri Burdur Gölü karşısı Çendik Mevkiinde Kent Ormanında düzenlendi. Burdur Valisi Türker Öksüz, Burdur İl Jandarma Komutanı Jandarma Alay Komutanı Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Burdur Defterdarı Naci Günaydın, bazı kurum müdürleri ile öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı program, Burdur Orman İşletme Müdürü Sefa Karataş'ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başladı. Program, doğaya atılan cam, şişe, plastik, kağıt ve benzeri evsel atıkların toplanması ile devam etti. Program kapsamında ayrıca orman işçileri tarafından ağaçların kuruyan alt dalları da budandı. Burdur Valisi Türker Öksüz, orman işçilerine budamada yardımcı oldu. Vali Öksüz öğrencilerle birlikte budaması yapılan dalları topladı. Torbalara koydu.

ORMAN İŞLETME İL MÜDÜRÜ SEFA KARATAŞ'IN KONUŞMASI        

Burdur Orman İşletme Müdürü Sefa Karataş, yaptığı konuşmada: “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin de etkisiyle orman yangınlarının oluşma riski her geçen gün daha da artıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımızda öncelikli stratejimiz; yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirlerdir. Son 10 yılın yangın istatistiklerine baktığımızda, çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı çıktığı görülmektedir. İnsan kaynaklı çıkan bu yangınların sebeplerine bakıldığında; Tarımsal hasadı müteakip oluşan atıkların yakılması, tarımsal alan ve yerleşim alanlarındaki atıkların temizlik amaçlı yakılması, özellikle araçla seyir halindeyken sönmemiş sigaraların açık alanlara atılması, nemin çok düşük olduğu günlerde açık alanda pişirme amaçlı aktivitelerin yapılması, ormanlık alanlarda insan kaynaklı yakılan ve tam olarak söndürülmemiş ateşler, nemin düşük olduğu günlerde yapılan kaynak ve spiralle metal kesme çalışmaları esnasında çıkan kıvılcımlar, yerleşim yerleri arasında enerji taşıyan hatların bakımsız bırakılması veya kapasitesinin üzerinde enerji çekilmesi nedeniyle patlayan trafolar, herhangi bir önlem almadan çalışan biçer döğer gibi iş makinalarından kaynaklı yangınlar, nadir de olsa kasıtlı çıkarılan yangınlar, çevreye gelişi güzel atılan cam ve benzeri atıklar, olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde çıkan orman yangınları değişen meteorolojik veriler ve hâkim olan kuraklıklar nedeniyle oldukça masraflı ve riskli bir mücadeleye dönüşmüştür.  Ülke olarak değişen bu şartlara uygun olarak müdahale kapasitemizde ciddi artışlar yapılmıştır. Ancak geldiğimiz noktada bu yüksek enerjili yangınlarda kapasite artışlarımız olsa bile ormanlarımızın yangınlardan zarar görmesini engellemek oldukça güç olmaktadır. Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de önceliğimiz yangınların çıkmasına veya sayılarının düşürülmesine yönelik çalışmalardır.  Toplumsal bir sahiplenme ile başarıya ulaşacağına inandığımız ‘’ORMAN BENİM’’ kampanyası ile toplumsal farkındalık oluşturup, yangın sayılarını ciddi oranda düşürmeyi, böylece mevcut söndürme kapasitemizi daha verimli kullanarak toplumumuz için bir tehdit haline dönüşen orman yangınlarının zararlarını en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Bu çerçevede, ülkemizde orman yangınlarının önlenmesi ve olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, vatandaşlarımızda orman yangınlarının çıkmasını önleyici bilincin oluşması amacıyla, 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10.00’da bütün il ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak "Orman Benim” kampanyası düzenlendi. Söz konusu kampanyada orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması sağlanacaktır.

İlimizde bütün ilçelerde ve burada arkamızda bulunan ormanlık alanda yol boyunca bu kampanya kapsamında hep birlikte çalı, diri örtü ve kuru dalların temizliği, alt dalların budanması, çöplerin ve atıkların temizliği işlemleri yapılacaktır.” dedi.

 

Halil İbrahim Kara – Mine Kaya