Burdur Belediyesinden, mevcut yangınlara destek, olası yangınlara karşı koruyu önlemler!

Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarına çevre illerden destek gitmeye devam ediyor. Burdur Belediyesi de yangın bölgelerine desteklerini ileten belediyeler arasında yer aldı. Burdur Belediyesi ekipleri, Manavgat ve Bodrum’da meydana gelen yangınlara müdahalenin ardından Isparta’da meydana gelen yangının kontrol altında tutulması için de büyük çaba sarf etti.

BURDURLU EKİPLER DESTEĞE HAZIRDI

Meydana gelen orman yangınlarından dolayı üzüntülerini belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye olarak ellerinden gelen tüm destekleri ortaya koyduklarını vurguladı. Başkan Ercengiz; Manavgat, Bodrum ve Sütçüler yangınlarına ilişkin Burdur Belediyesi olarak ortaya koydukları katkıları, Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirine aktardı. Başkan Ercengiz yaptığı konuşmasında, “Geçtiğimiz Çarşamba Manavgat’tan yangın haberini aldık. Bir taraftan medyadan takip etmeye çalıştık. Bir taraftan da Manavgat’taki yetkililerle görüşüp yangının ne durumda olduğunu öğrenmeye çalıştık. Yangının bugüne kadar ki gördükleri yangınlardan çok daha büyük bir yangın olduğunu, farklı birkaç noktada yangının başladığını ve Manavgat itfaiyesinin, büyükşehir itfaiyesinin, çevre ilçe itfaiyelerinin alana hızla sevk edildiğini ve yangınla mücadelelerinin zorlu geçtiğini öğrenir öğrenmez biz de hemen buradan müdahale araçlarımızı hazırladık. Ekiplerimizi ilgili yangına müdahale etmek üzere kısa bir sürede buradan çıkarttık. Bir sonraki gün bizzat ben de yangın alanına, Manavgat kırsalına, köylerine, mahallelerine giderek yangının ne denli büyük olduğunu kendi gözlerimle de gördüm.

YARDIM KAMPANYALARINA BÜYÜK KATILIM

Geldiğimiz noktada Manavgat’taki yangın yer değiştiriyor. Biz de tabi o kadar hızlı ilerleyen bir yangında vatandaşımızın canını kurtarmak üzere evinden ayrıldığını ve tabiri caizse yalınayak evinden kaçtığını bildiğimiz üzere, Manavgat yangınına destek olunması için Burdur’da bir kampanya başlattık. Tabi ilk etapta su ve ayran talepleri vardı alanda çalışanlar için, ikinci etapta evi yananların veya bir şekilde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın kuru erzakını, kuru gıdasını Burdur’dan toparlayıp bir kamyon, iki kamyonet olarak ilk etapta hemen gönderdik.

MARMARİS’E DE EKİPLER SEVK EDİLDİ

Bu arada Bodrum’da, Marmaris’te yangın başlamıştı. Muğla büyükşehir başkanımızla görüşmemizin ardından bir ekibimizi de o alana yönlendirdik. Ekibimiz o alanda çalışırken de tabi hayat bir yerinden devam ediyor. Manavgat bölgesinde kurtarılan hayvanların yeme ihtiyacı olduğunu duyduk. Hayvan yemi kampanyası başlattık.

“YARDIM AKMAYA BAŞLADI”

Vatandaşımızın da bu konuda bize ilettiği mesajlar vardı. Bu konuda destek verebileceklerini söyledi hayvancı arkadaşlarımız, hayvancılık yapan dostlarımız veya yem üreten sanayicilerimiz. Biz onlardan da bu desteği alarak oraya ulaştırmak üzere bir kampanya başlattık fakat Türk insanımız bu yardımsever kimliğiyle Türkiye’nin dört bir yanından yardım akmaya başladı. Alan yönetiminde bir takım sıkıntılar yaşayacaklarını düşündükleri için şimdilik kampanyaları en azından Manavgat için durdurmamızı talep ettiler bizden. Bizde şu anda yardım kampanyalarını durdurduk.

İHTİYAÇ HALİNDE DESTEK ALINACAK

Hayvan yemi şuan için gitmedi. Dediler ki, ‘Siz de kalsın’. Biz onları vatandaşımızdan almak üzere beklemeye aldık yoksa hayvan yemi de gönderecektik. Hatta bu konuda bizi doğrudan arayan bir sanayici abimiz, bir kamyon hayvan yemi gönderebileceğini tek başına söyledi sağ olsun. Saman balyası teklif eden, silajlık mısır ya da mısır silajı teklif eden vatandaşlarımız oldu. İhtiyaç halinde yine onların desteğini alacağız.

SÜTÇÜLER’E DE EKİPLER SEVK EDİLDİ

Sütçüler bölgesinde de dün bir yangın başladı. Biz iki ekibimizi oraya yönlendirdik. Manavgat’tan dönen ekibimiz burada kalmıştı, yeni bir ekibi Bodrum’a göndermiştik. Bu yangının büyüme ihtimaline karşın Bodrum’daki ekibimizi çekip iki iş makinamızla birlikte bizim Kızıllı Köyü’müze doğru gönderdik. Bu arada tabi Kızıllı Köyü’nden öteye de geçtiler.

KIZILLI DA HERŞEY KONTROL ALTINDA

Şuanda soğutma çalışmalarına devam ediyorlar ve Kızıllı Köyü’müzün yangından korunmasını sağladı arkadaşlarımız. Şuanda o bölgede yangın kontrol altında. Arkadaşlarımız orada Orman Bölge Müdürlüğü’nün, Orman Yangın ekiplerinin AFAD ekiplerinin koordinasyonuyla birlikte hareket ederek bir alan tanımlayarak o bölgede bizim arkadaşlarımız da çalışıyor. Kızıllı’dan Çandır’a kadar alanda soğutma çalışmaları yapıyorlar ki yangın kontrol altında tutulsun.

“İNŞALLAH SÖNDÜRECEĞİZ”

Yangın yönünü çevirdi ve yeniden Kanyon’a doğru döndü. Yangının Manavgat istikametine, Serik istikametine doğru geri döndüğü söyleniyor. Henüz yüzde yüz kontrol altına alınamadı. Tabi alan sarp, yüksek alanlar, bir de ağaçlar yetişmiş ağaç, hava çok kuru. Bütün olumsuz etkiler bir arada şuanda ama inşallah söndüreceğiz.

“HALKIMIZI DAHA DİKKATLİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Halkımızı daha dikkatli olmaya çağırıyoruz. Piknik alanlarımızı kapattık. Çünkü olası bir yangında bütün gücümüzü hemen hemen yangın bölgesine sevk ettik. Burdur’da sıkıntı yaşamamak için vatandaşımızın en azından şu birkaç hafta piknik alanlarını kullanmamasını tavsiye ediyoruz. Zaten de yasakladık. Vatandaşlarımızın bu konuda anlayış göstermelerini bekliyoruz. Vatandaşımız bir şekilde iki hafta sonra pikniğini yeniden yapacak.

EKİPLER TEDBİREN BEKLİYOR

Müfreze itfaiyelerimiz farklı alanlarda konuşlandı. Ekiplerimizi, olası (Allah korusun) yangın olabilecek alanlarda konuşlandırdık. O alanlarda müdahale etmeye hazır bekliyorlar” açıklaması yaptı.

Mine KAYA